Můžu za přímého slunce provést postřik na rajčatech?



host - 235.208 (?) 
14.7.2010 11:49, zobrazeno: 12308x

Dobrý den, potřebuji na rajčatech udělat postřik proti mšici, ale mám čas pouze přes den, kdy na rajčata praží přímé slunce. Můžu v tuhle dobu na slunci provést postřik rajčat? Díky

Adresa příspěvku
Připojit reakci   
stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   
host - 145.195 (?), 14.7.2010 12:24

ráno tak do 9hod nebo večer tak po 19hod 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 65.50 (?), 14.7.2010 12:28

Třebaže se to příliš nedoporučuje, postřik možný je. Každá látka účinkuje jen v roztoku, tedy po dobu než vyschne. Pokud mšice zasáhne, postačí to. Navíc večer, až přijde rosa, zaschlý postřik opět zvlhne, zaúčinkuje a je-li systémový, vstřebá se do pletiv. 
   Popálení listů bych se, vzhledem k promilové koncentraci postřiku, nebál.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
Reeve - Bronzový Zahrádkář .Bronzový Zahrádkář. (83) - 243.20 (?), 14.7.2010 14:02
Nejde ani tak o popálení pesticidem, jako spíš o šok z teplotních rozdílů.
Samozřejmě je lepší stříkat brzy ráno nebo večer. Nemůže-li zadavatelka dotazu v této době stříkat, musí to prostě zkusit přes den. Pak je vhodné pokud možno nestříkat v době největšího úpalu (cca od 13 do 16 h), ideálně v době, kdy je slunce pod mrakem.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 65.50 (?), 15.7.2010 12:52

Je tomu pár týdnů co v tisku proběhla zpráva, že nějaká jakoby vědecká studie vyvrátila mýtus, že zalévání za slunka škodí. Že to vyzkoušeli na nějakém velkém vzorku plodin a ty to snesly bez problémů..
     Mimochodem, před pár lety jsem viděl v Kalifornii a kroutil hlavou nad tím, že měli nastavené všechny závlahové systémy na postřikování přes den za největšího vedra - trávníky, květiny, jahody, rajčata, víno, aj. Ptal jsem se, zda je to rozumné, vždyť většina závlahy se vypaří dřív než se dostane ke kořenům. Odpovědí bylo, že se to tak dělá odedávna, že není dobré v nočním chladu rostliny ještě víc ochlazovat a hlavně, že závlaha přes den je prevencí houbových chorob. Co je na tom pravdy, Bůh suď

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 147.173 (?), 15.7.2010 18:25

Před týdnem jsem měl debatu se zahrádkářem z Čech.Doporučoval zalévat okurky v poledne, že se pěkně zapaří a pak "jedou". Úplně mi to vyrazilo dech, na JM bych to nikdy neudělal z obavy vzniku rychlé plísně.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 191.158 (?), 15.7.2010 13:07
Je asi větší jistota vyvarovat se postřiku v době největšího hicu, ale zase na druhou stranu pokud stříkám mšici tak spíše jen mlžím jemným filmem. Ještě k tomu šoku ze zalívání jak píše pan Vysloužil. I u nás na JM se běžně stříkala pole (v době kdy byl závlahový systém ještě "nezprivatizován") a v malé míře se tak děje stále (plodiny např paprika, celer atd.). Asi je i důležité odkud je voda, a ta v těchto případech byla ze svodnic nebo pozemních nádrží, tzn. nebyla to voda studená ze země ale "odražená". Pokud bych potřeboval nutně stříkat nebo zalívat za horka tak to udělám za pomoci teplé vody např. z barelu. Já osobně mám buď barel nebo starou tlakovou nádrž 800 l, do které přivádím Darlingem spodem studenou vodu ze studny a ta vytlačuje vrchem teplou (v dnešních vedrech až horkou) vodu, takže musím kolikrát i odstříkat do větší dálky abych rostliny neuvařil. Mirek
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
Ondragonga - (5) - 154.154 (?), 22.7.2010 8:56

Osobně si myslím, že většinou jde o mýty, stejně jako popálení listů od slunce vlivem vytvoření miniaturní lupy z kapičky vody. Mýty dlouho tradované a o to pevněji zakořeněné. Právě kvůli riziku vzniku plísní bych nemlžil ani nestříkal na noc. Stříkal jsem mockrát i za největšího žárů v poledne a nikdy to nemělo sebemenší negativní efekt.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
jacktenrek - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (452) - 218.17 (?), 22.7.2010 9:41
nápodobne stříkam vždy kdy mam čas at je to rano či poledne nema to vliv jen u nekterych postřiku je duležitá doba vsaku do rostliny např acrobat pusobí jak kontaktně tak i vnitřne tam by to chtelo tak nejak aspon pul hodky aby to bylo na listech ale jinak nevidim problem ;)
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?28.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika