Mochyňa (Physalis peruviana)



seky - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (153) - 121.128 (?)
6.1.2020 10:47
Loni jsem měla také problém s dozráváním plodů. Proto zkouším nyní zimovat jednu rostlinu v květináči. Snad mi na jaře obrazí😉
Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
deerslayer - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (489) - 84.120 (?), 29.12.2019 21:45, zobrazeno: 2503x

Kedy vysievate Mochynu pre pestovanie vonku? Zarovno s rajčinami mi bolo neskoro. Resp. iný problém... Mochyne sa nejako zasekli v raste... po pikirovaní narástli na nejakých 10cm a zastavili sa...2 alebo 3 roky po sebe mi to urobili. Pritom paradajky bez problémov...

Adresa příspěvku
Připojit reakci
   
deerslayer - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (489) - 84.120 (?), 5.1.2020 23:15

nikto?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 68.216 (?), 6.1.2020 8:18

Já ji minulý rok vysela v březnu do truhlíků, v dubnu šoupla do pařníku a v květnu ven na záhon. Bylo to ale asi pozdě. Přeně jak píštěte, rostlinky se jakoby zarazily. Pak ale v druhé půlce léta najednou začaly rychle růst a plodů bylo i tak dost. Nicméně tento rok se chystám na vysetí semínek dřív. Myslím, že je zkusím vysít už někdy na konci ledna... uvidíme. Zkouším je teprve 2. rokem, takže praktických zkušeností moc nemám :-)

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
Petr z H - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (690) - 189.109 (?), 6.1.2020 8:52

Mochyně se mi chová znečně nepředvídatelně. Někdy ji předpěstovávám, někdy přesazuji ažv květnu to, co se vysemení z kompostu, v rychlosti růstu pak není velký rozdíl, rostliny se doženou a srovnají. Při předpěstování se taky zarazí v růstu. Naopak třeba při vysemenění ve skleníku rostou velkou rychlostí už od začátku.

V některých letech pěkně kvetou, ale plody jaksi nejsou a objeví se až koncem léta, takže do podzimu nestihnou dozrát. V jiných letech zase dozrávají po celé léto a plodů jsou mraky. Zatím jsem nevysledoval žádnou zákonitost.

Nicméně myslím si, že vyžadují hodně tepla, teploty kolem 30°, aby rozumně rostly. Čímž by se vysvětlilo jak pozastavení růstu při předpěstování při pokojové teplotě, tak rychlý růst ve skleníku, tak rozdíly v dozrávání na záhonu v různých letech.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
seky - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (153) - 121.128 (?), 6.1.2020 10:47
Loni jsem měla také problém s dozráváním plodů. Proto zkouším nyní zimovat jednu rostlinu v květináči. Snad mi na jaře obrazí😉
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
host - 98.188 (?), 28.11.2021 8:39

Mochyni pěstuji už několik let a celkem se mi daří. Vysévám v únoru z bobulí, které koupím jakožto ovoce. Pokud mi bobule chutná, tak ji rozdělím na kousky a dám do hlíny. Když vyklíčí, protrhám a nakonec přesadím po jedné do květináčů. Po zmrzlých zasadím do kbelíků s kompostem. Kdysi mi někdo říkal, že ve volné půdě se chce rostlina nejprve hodně rozrůst než začne kvést, což mám odzkoušené, že pak nestačí všechno dozrát. Na podzim dám mochyni do sklepa, kde zbytky plodů dozrají a pak ještě jeden rok nechám plodit. Ale z nových rostlin mívám úrodu lepší.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Propojení dvou topení17.3.2024
Propojení dvou topení16.3.2024
Zapalování Husqvarna 40 nehází jiskru13.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika