Melounoviště 2009



host - 40.188 (?)
20.7.2009 0:57

Krásné fotky!!! moc děkujeme.Takhle nějak to je i u mě-rostiny jsou jako Adéla, ale melounků poskromnu:(nedivím se, počasí jim letos dává zabrat.Ale neházejmě flintu do žita teď to příjde Loni jsem vysledovala, že jak se dostanou do velikosti těch 10cm, tak pak to valí.Máte moooc pěkné políčko.Jakpak se má garážové políčko??? tam bylo už taky pěkně kytek? a co vy ostatní?jak to jde a jaké jsou velikosti?.a ještě bych byla ráda za fotky těch zvláštních odrůd výše jak se jim daří?a nejen já  Moooc děkuji za všechny milovníky melounků.

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   Předchozí příspěvky  |  <  6,  7,  8,  9,  10  >   
                     
host - 144.60 (?), 19.7.2009 8:58

Jak rostou melouny?Moje rostou, ale nejvíce výhony a když se udělá plod, tak uvadne.Neměla bych něčím přihnojit?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 3.125 (?), 19.7.2009 9:22
To je normalni, ty prvni melouny na kazdem slahounu vzdycky upadnou, me uz jich upadlo asi 5.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Oxalistriangularis - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (578) - 108.129 (?), 19.7.2009 10:02

Někde jsem četla, že opylení je někdy vhodné udělat štětečkem. Moje melounky se naopak vytvořily právě z prvních kvítků, další kvítky mi uvadají a odpadávají. Těch kvítků je však spousta, asi z každého kvítku nemůže vzniknout melounek? 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
MZ - Bronzový Zahrádkář .Bronzový Zahrádkář. (82) - 175.250 (?), 20.7.2009 22:18

Co se týče opylení tak hmyz je hmyz. I letos jsem zkoušel květy opylit jak štětečkem, tak i přímo samčím květem. Našel jsem si kvítek, který měl na tyčinkách dost pylu a potíral jsem jím bliznu (  většinou stačilo dvakrát přetřít a blizna byla krásně žlutá) a to i více odrůdami, aby jsem si byl jist, že jsem vše udělal dobře. Hrál jsem se s tím hlavně v době, kdy ještě nebylo rozvynutých tolik květů a pro včely to bylo málo atraktivní. Z asi 50 květů se mi ale začalo vyvíjet jen 5 plodů. Pak nastalo hlavní kvetení kdy se na pár dnů rozvine většina květů a v té době taky bylo melounoviště plné včel. Po pár dnech z většiny samičích květů začaly narůstat plody a nyní mají zhruba 3-5cm v průměru.Zkrátka včela má větší cit a neustálým pohybem v květu umístní pyl tam kam má (samozřejmě nevědomky). Co se týče naříkáním nad melouny, které asi letos nedozrají, myslím, že je ještě mnoho času aby narostly.Zhruba do poloviny září je teplota přijatelná (nepočítám-li odchylky, které mohou nastat - tím myslím třeba dlouhodobé ochlazení na konci srpna a začátkem září). Tedy ještě celých 60 dnů mají melouny na to, aby narostly a dozrály.Když zpočítáme, že melounu trvá zhruba 40 dní na dozrání (od odkvětu - také záleží na ranosti odrudy) tak květy odkvetené do první dekády srpna v pohodě narostou. Sám jsem letos sadil poslední várku melounů koncem května, ven jsem je přesadil v druhé půlce června - po vykopaných bramborech a v těhto dnech začínají nakvetat. No trochu jsem se rozepsal. Takže to zakončím slovy - ať se daří.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Oxalistriangularis - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (578) - 40.104 (?), 21.7.2009 13:54

Moc prosím, jak se rozpozná, který kvítek je samčí a který samičí? Čím jsou rozdílné a tím pádem rozpoznatelné? Zkoušela jsem štětečkovat, ale když jsem jsem si přečetla Váš příspěvek, tak jsem zjistila, že vlastně jsem opylovala úplně naslepo, neb samčí a samičí kvítek rozeznat neumím.  Výsledek tomu bohužel odpovídá. První kvítky, které se opylily samy, nebo asi to byl hmyz, jsou jediné melounky, které se mi zatím vytvořily. Další jen kvetou a odpadnou. 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
MZ - Bronzový Zahrádkář .Bronzový Zahrádkář. (82) - 175.250 (?), 21.7.2009 21:25

Rozpoznat jdou velice snadno. Samíčí květ má pod korunímy plátky semeník, tedy základ plodu (jako je to na prvním obrázku) a samčí již zmíněný semeník nemá (obr 2) To jsou právě ty tzv. plané květy z kterých nic nebude. Jsou ale důležité pro opylení, které obstarává hmyz.Jsou to jednodomé rostliny, ovšem tvoří zvlášť samčí a samičí květy na jedné rostlině  - co platí pro všechny tykvovité rostliny. Včela tedy musí nejdříve nasbírat pyl v samčím květu a           přeletět na samičí kde se pyl přilepí na bliznu. Přitom ještě záleží na tom jaké je počasí - teplota, vlhkost vzduchu atd. jelikož pyl nemusí být za každého počasí klíčivý. Venku je to tedy jednoduchší. Ve skleníku či folníku je to daleko složitější jelikož hmyz tam zalétává málo a musíme se spoléhat spíše na sebe. Z tykvovitých tam proto spolehlivě plodí jen skleníkové okurky, které jsou partenokarpické - speciálně vyšlechtěné -  a mají plody bez opylení (tam je dokonce opylení nežádoucí)  Takže tak.

Samičí květ
Samičí květ
Samčí květ
Samčí květ
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Oxalistriangularis - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (578) - 53.44 (?), 21.7.2009 22:04

Moc hezky vysvětleno, děkuji. A protože prý kdo si hraje, nezlobí, a protože má být zítra krásný den, pohraju si. Hrát si budu na včeličku  .

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 40.188 (?), 22.7.2009 13:03

Skvěle napsáno, moc děkujeme-to jsou věci, to jsem vůbec nevěděla, že se dá takto pomoci.Takže vezmu tenký štěteček a jdu se podívat na zahrádku:))) otřu samčí květ jemně a pak špičku květu samičího(to je asi blizna:)))))) jsem zvědavá, ale mám pocit, že těch rostlinek s plodem je tam moooc málo:((spíše kvítků.Ještě jednou děkujeme!!!

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
m3f - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (5577) - 156.5 (?), 19.7.2009 18:02
Přidávám aktuální foto. Melouny rostou jak o závod ale plodů je velmi poskrovnu.
Bez názvu
Bez názvu
Bez názvu
Bez názvu
Bez názvu
Bez názvu
Bez názvu
Bez názvu
Neroste! Tento
Neroste! Tento "výtečník" byl první ale je stále stejný.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 40.188 (?), 20.7.2009 0:57

Krásné fotky!!! moc děkujeme.Takhle nějak to je i u mě-rostiny jsou jako Adéla, ale melounků poskromnu:(nedivím se, počasí jim letos dává zabrat.Ale neházejmě flintu do žita teď to příjde Loni jsem vysledovala, že jak se dostanou do velikosti těch 10cm, tak pak to valí.Máte moooc pěkné políčko.Jakpak se má garážové políčko??? tam bylo už taky pěkně kytek? a co vy ostatní?jak to jde a jaké jsou velikosti?.a ještě bych byla ráda za fotky těch zvláštních odrůd výše jak se jim daří?a nejen já  Moooc děkuji za všechny milovníky melounků.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  <  6,  7,  8,  9,  10  >   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?30.4.2024
Úprava vody magnetickým polem29.4.2024
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?29.4.2024
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?28.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika