Koňský hnůj



Milan HP - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2755) - 6.138 (?)
8.7.2021 23:09

Obo, díky za dobrou zprávu. Ano, asi je opravdu nutné přidat cokoliv, co obsahuje dusík v amoniakální formě. Ověřování jsem sice ještě nezačal, ale už se to blíží: tráva začala v deštích znovu růst.

Milan HP

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
host - 63.64 (?), 6.7.2021 16:59, zobrazeno: 1191x

Mám možnost získat velké množství koňského hnoje, je to vlastně vyvezená nastýlka z maštale. Hnůj není slamnatý, ale majitel používal piliny. Zajímá mne, jestli kdybych si tohoto hnoje nastřádal dostatek a usušil ho, jestli bych potom na jaře po prolití, případně přidání močoviny získal něco, co by mně v pařeništi zajistilo vyšší teplotu. Poraďte.

           Vladimír

Adresa příspěvku
Připojit reakci
   
Milan HP - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2755) - 6.138 (?), 7.7.2021 23:42

Vladimíre, četl jsem znovu vlákno Pařeniště bez hnoje. Myslím, že by to tak mohlo fungovat: vodu i močovinu asi bude nutné použít zároveň. Je to jen můj odhad. Snad se najde někdo, kdo s tím má zkušenosti.

Mé pokusy ještě nezačaly: stále není materiál, tedy už je co sekat, ale nejsou lidi.sad. Urychlovač kompostování mám, nefermentovaný i fermentovaný slepičinec taky. Klíčové asi bude dodat dostatek amoniakálního dusíku. Aby se bakterie nažraly a dlouho vydržely.

Milan

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
obo - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (114) - 99.186 (?), 8.7.2021 22:08

Dle mého to bude fungovat. Nasušil jsem si trávu, abych to vyzkoušel, ale nebyli lidi, tak seno skončilo na kompostu. Dělám to s trávou, již jsem zde o tom psal.

Kamarád pěstoval za totáče žampiony a pro výrobu substrátu se mohla použít sláma, seno atd. a stačilo přidat hnůj koňský, kravský, slepičí, holubí, nebo dle knih o pěstování žampionů se mohlo i máčet v prasečí kejdě, poté vytáhnout z kejdy a nastartoval se proces fermentace. Doporučovala se minimální hromada 2x2x2 metry, ale zřejmě to bude fungovat i při menší velikosti. Tato hromada poté fungovala, jako komín a docházelo k rychlé cirkulaci vzduchu a tím k dobré fermentaci. Proces byl rychlý a pokud si to pamatuji dobře trvala fermentace 2-3 týdny.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
Milan HP - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2755) - 6.138 (?), 8.7.2021 23:09

Obo, díky za dobrou zprávu. Ano, asi je opravdu nutné přidat cokoliv, co obsahuje dusík v amoniakální formě. Ověřování jsem sice ještě nezačal, ale už se to blíží: tráva začala v deštích znovu růst.

Milan HP

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 63.16 (?), 9.7.2021 6:37

To mně je jasné, že když na jaře budu chtět rozběhnou nějakou tu záhřevnou akci, tak by ta usušená tráva mohla být základem. Ale mně teď jde o to,  že kdybych ten vyvezený koňský hnůj s pilinovou podestýlkou zasušil, tak bych tím zachoval ten dusík a jiné potřebné živiny lépe než když bych ho nechal volně na hromadě. Mám pocit, že by se ty živiny vyplavovaly. Jinak se mně ten hnůj líbí, není moc objemný a nemusel bych jít v pařeništi do tak velké hloubky.  Také by neměl obsahovat žádné herbicidy, což je také pozitivum.

           Vladimír

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 133.209 (?), 9.7.2021 9:57
Možná by stačilo přikryt ten hnůj pevnější černou fólií, když na hnůj nebude pršet, tak by se neměly vyplavovat živiny. Happy.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
Mr Bigggg - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (3239) - 61.67 (?), 10.7.2021 17:37

Dobrý nápad. Asi rozdělím jednu buňku kompostu na polovinu (2 x 2 m) v jedné nechám kompost a do druhé navozím ten hnůj a přikryji ho zakrývací plachtou. Mám to přímo za zahradou, ani nevím kdo to tam navezl. Vypadá to takto.

           Vladimír

Vyvezený hnůj
Vyvezený hnůj
Struktura hnoje
Struktura hnoje
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika