Jak vypěstovat krásné sazenice rajčat



   Předchozí příspěvky  |  1,  2,  3,  4,  5  >   
                     
host - 135.191 (?) 
3.4.2017 16:51

Já vysévám rajčata ve dvou etapách, prvé jsou skorá typu Volovo srdce(max drůda) atd.zhruba cca 12.2. a druhá v podstatě všechna ostatní včetně hibridů, a to kolem 6.3. Papriky feferonky a lilky též 12.2. Hodně zdaru!  

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci   
stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
                  
host - 173.17 (?), 17.3.2017 11:16

Váš problém je, že na Vaše podmínky například rajčata a papriky vyséváte zbytečně příliš brzy. Když zasvítí na tom Vašem jižním okně, tak rajčata začnou bujně růst (hodně světla a také vysoká teplota. Nadzemn část roste, ale kořeny jsou stále telativně malé (dáno velikostí kelímku). Když nastane doba výsadby máte velkou rostlinu (hlavně dlouho) a malým kořenovým balem. Takovouto rostlinu když zasadíte, tak bude mít snahu nejprve si doplnit kořenový systém (kořínky vytvoří i na stonku ponořeném v zemi) a teprve potom začne přirůstat (to je těch čtrnáct dní). Kvalitní později vysetá otužená sazenice vůbec nepozná, že byla přesazená, roste pořád dál (proto se také různé sazenice předpěstovávají v kelímcích a nepoužívá se tzv. trhaná sadba). Takže byste si měl vyzoušet, kdy je ve Vašich podmínkách potřeba vyset papriky, rajčata, atd, aby sazenice byly k patnásttému květnu akorát. Dnes je 17. března a do 15.5. jsu to dva měsíce, což je dostatečná doba na to aby sazenice vyrostly. Tak Vám doporučuji, vyset ještě tento týden pár semen na zkoušku. Pro příští rok budete už vědět, kdy je ve Vašich podmínkách třeba vysévat.

           Vladimír

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 248.66 (?), 17.3.2017 11:28

U nás - panelák, okna JZ, cca 18°C - papriky vyséváme v polovině března, rajčata počátkem dubna., jinak to jsou vyčouhliny.         Lída

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 128.46 (?), 19.5.2017 8:06

Teda, tak přesně tohle jsem potřebovala vědět  :-). Mám sazenice rajčat na jižním okně, vysela jsem je začátkěm března a jsou z nich 60 cm vysoké špejle. Vypadají strašně. Beru si poučení pro příští rok!

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 4.215 (?), 19.5.2017 12:20

Vysaďte rajčata ven, co nejvíce hluboko, klidně do poloviny výšky rajčat, pořádně zalít. Venku se rajčata rychle spraví.

Alena

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
pkovarik - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1331) - 112.187 (?), 19.5.2017 12:58

Pěstuji sazenice od začátku března, na jižním okně, při pokojové teplotě (18-22 dle situace), a vytáhlé je rozhodně nemám. Postup: vysévám rovnou do velkého květináče, cca 8cm v průměru, do poloviny zaplněného kvalitním výsevným substrátem. Až začne trochu růst a sílit, dosypu je do plna běžným zahradnickým substrátem (aby vytvořily více kořenů na stonku, který se vytáhl při klíčení). Sazenice takto rostou silně a nevytahují se. Buď je nechám takto až do vysazení, nebo je (podle počasí) přesunu do skleníku. Při vysazování pak mají tak 30-40cm, zahrabávám je téměř celé (koukají jen vrcholové listy), aby měly prostor pro ještě více kořenů. Nicméně i takto zahrabané rostou neuvěřitelnou rychlostí.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Registrovanýuživatel - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (407) - 147.86 (?), 19.5.2017 14:05

Jenom na okraj, někde jsem zaregistroval myšlenku, že tím přihrnováním se ještě více vytáhnou. Netvrdím!cool

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 173.17 (?), 19.5.2017 15:30

Květináč o průměru 8 cm nepovažuji za velký. Není to překlep?

           Vladimír

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
pkovarik - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1331) - 232.45 (?), 19.5.2017 23:45

Ehm, není. Myšleno dostatečně velký od začátku (od semínka) až po hotovou sazenici. 8cm je akorát.

Ne, přihrnutím se vytvoří více kořenů, rozhodně se nevytahuje. Foto jsem sem už před časem dával.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 173.17 (?), 20.5.2017 4:53

Sazenice rajčete ať je přihrnovaná nebo není zaplní svými kořeny celý objem květináče nebo kelímku jak já tomu říkám (kořínky se u rajčat vytvoří na celé podzemní části rostlinky). Na vytahování sazenice nemá přihrnování žádný vliv, je to spíš otázka světla, tepla, vody a živin v substrátu.

           Vladimír

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3,  4,  5  >   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?8:04
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika