Hokaido - jak poznám, že je plod ke sklizni



Stránky: 1,  2   
romila - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (914) - 29.167 (?) 
9.8.2010 11:24, zobrazeno: 47761x

Letos poprvé pěstuji Hokaido. Potřebovala bych poradit, jak poznám, že je plod ke sklizni. V obchodech jsem vždy viděla pouze oranžové barvy a na našich "Adélách" jsou zatím v barvě citronu, ovšem nepatně větší než prodávali. Nevím tedy, zda se sklízí už "za žluta" a plod později získá barvu oranžovou nebo není dosud dostatečně zralý a čeká se se sklizní až na pořádné vybarvení. Díky za rady. M.R.

Adresa příspěvku
Připojit reakci   
stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   
host - 209.51 (?), 9.8.2010 11:40

Tedy ne že bych byla až takový znalec, hokkaido pěstuji teprve třetím rokem, ale mívají různé barvy, já mám letos zelené, z originál japonských semínek. A zralost jsem vždycky kontrolovala na stopce, ona jakoby zdřevnatí, zežloutne, seschne - nevím, jak to popsat. A tyhle zralé nechávám na zimu, nezralé, sklizené před mrazy,  konzumujeme ihned.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
romila - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (914) - 29.167 (?), 9.8.2010 11:50

I za tuto informaci díky. Vůbec nevím, že jsou různé barvy. Viděla jsem pouze ty oranžové a i na sáčku byla vyobrazena v této barvě, tak by mě to ani nenapadlo. Holt pořád platí že "líná huba, holé neštěstí". Tak se budu rovněž orientovat pomocí stopky. M.R.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
Oxalistriangularis - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (578) - 254.136 (?), 9.8.2010 11:48

Já je sklízím paní Romilo vždycky až když jsou sytě oranžové. Na úplné zaschnutí stopky nečekám a jsou-li sytě oranžové, tak uvnitř jsou sytě oranžové také. Ještě se mi nestalo, aby bylo některé v této fázi sklizené, uvnitř zelené. Postupuji tak i u hokkaid určených ke skladování. Stopka doschne a hokkaida mají, pokud nejsou zkonzumována, výdrž až do konce dubna.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
romila - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (914) - 29.167 (?), 9.8.2010 11:56

Fajn, taky děkuju, každá rada je vítaná. Čím víc toho člověk zná, má větší šanci se s tím "poprat". Prosím, kde je skladujete a v čem? Pokud jich bude dost, počítám, že je zavěsím v místnosti nad sklepem-v něm je dost vlhko, asi by vhodný nebyl-kde je dost chladno, ale nemrzne. M.R.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
Oxalistriangularis - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (578) - 241.202 (?), 9.8.2010 13:03

Nejlepší je suchá, studená komora. Já takovou mám. V ní mám velkou dřevěnou bednu a hokkaida skladuji v ní, ve dvou až třech vrstvách na sobě. Ta třetí horní vrstva je brzy zkonzumována a v těch dvou zbývajících vrstvách se jim nic zlého neděje. V suché studené nevytápěné místnosti nehnijí, ani žádná jiná újma jim nehrozí. Před několika lety, když jsem hokkaida měla poprvé a bylo jich jen pár, uskladnila jsem je v lavoru, naskládaná do kopečka, na prvním schodě do hlubokého sklepa. Šlo na ně ze spoda ze sklepa přeci jen trochu vlhka a už koncem ledna se na nich začaly dělat tmavé flíčky, asi nějaký druh plísně. Hokkaida jsem urychleně oloupala a využila tak, že šla do chléva a pipky si na nich ještě stačily pochutnávat.  

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 178.238 (?), 22.8.2012 15:55

Tak moje deliciany hokkaida takto sklizené jsou uvnitř jak brčál. Ach jo..

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 178.238 (?), 22.8.2012 15:56

Byly sytě oranžové, stopka ale nezaschlá.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
mičurinec - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (3092) - 93.3 (?), 22.8.2012 17:33

stopka musi jakonby korkovatět, po sklizni to i tak chce nechat 7dní v klidu

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 75.144 (?), 5.10.2010 11:54

Dobrý den, poradí mi někdo. Dnes už je říjen a já nevím co s dýněmi na zahrádce. Mám dýně špagetové, hokaido a žádná z nich není hezky oranžová. Mám jich dost, ale všechny v různých odstínech zelené. Sázela jsem v dubnu poprvé.

Dík za radu H.D.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?30.4.2024
Úprava vody magnetickým polem29.4.2024
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?29.4.2024
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?28.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika