Doporučte zahradnický substrát pro předpěstování rajčat a paprik



Bacula - (37) - 18.21 (?)
25.1.2018 22:38
Jsem spokojená se supresivním výsevním substrátem Forestina. Používám jej na papriky i rajčata.
Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   Předchozí příspěvky  |  <  6,  7,  8,  9   
                     
host - 173.17 (?), 25.1.2018 12:13

Žádný test není absolutní. Ani to testování rajčaty! Mně se právě stalo s tím substrátem Agro, že jsem v pohodě dopěstoval sazenice do výsadby a potom rostliny začaly pomalu jedna po druhé odcházet. 

Na běžně používané herbicidy tento test funguje všude ve světě (je třeba si také něco přečíst). Že mohou být i herbicidy na které nefunguje, je opravdu možné.  Jestli máte zkušenost, že vám tento test nefungoval nebo jste někde četl že nefuguje, tak to napište. Ostatní co jste napsal je úplně zbytečné, každý ať si udělá obrázek sám.

                        Vladimír

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
PP. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (6491) - 9.135 (?), 25.1.2018 12:26

"Já neříkám tak ani tak, ale na moje slova dojde!". Oprásek jsem si udělal, PzH má pravdu. (Polibek smrti?)

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Milan HP - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2755) - 6.138 (?), 25.1.2018 21:20

Já to čtu tak, že nikdy není opatrnosti nazbyt.

Tím, že jsem vysel rajčata už v prosinci, jsem vlastně nezamýšleně provedl test substrátů. Zase o jeden důvod víc, proč ten prosinec není zas až taková pošetilost. A i když jsem měl docela nízké procento klíčivosti - nebylo myslím zaviněno substrátem, protože se na buničině sice malinko vylepšilo, ale ne moc - můžu snad konstatovat, že mám nezávadnou várku substrátů: rajčata totiž žijí a docela prospívají. Z těch, co vzešly, žádné neuhynulo. Tedy zatím. Ťuky, ťuky na dřevo.

Ten problém řeřichového a salátového testu vidím v tom, že pro papriky a rajčata nemusí být dostatečně průkazné. Myslím, že jen Matka Příroda ví, co se s těmi všemi -cidy děje po tom, co splnily svoji funkci. Však já vím, proč se vyhýbám veškeré chemii jako čert kříži (tedy kromě své lenosti wink).

Milan HP

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
PP. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (6491) - 9.135 (?), 25.1.2018 21:47

Já tedy nevidím souvislost kvality substrátu a časného-předčasného výsevu. V dobrém budou klíčit dobře, ve špatném špatně ať je to kdykoliv. Pokud chci zjistit klíčivost (nebo kvalitu substrátu), říká se tomu zkouška klíčivosti.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
pkovarik - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1331) - 134.106 (?), 25.1.2018 22:51

"Já tedy nevidím souvislost kvality substrátu a časného-předčasného výsevu."

Tak souvislost je ta, že když si teď (předčasně) budu 6 týdný pěstovat na zkoušku pár rajčat, a po těch 6 týdnech se nebudou kroutit, je substrát v pořádku, a můžu jej tedy v březnu použít pro plánovaný výsev a předpěstování.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Milan HP - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2755) - 6.138 (?), 25.1.2018 23:11

Petře, přesně tak. Já to jen vyjádřil více slovy.

No, ale já i doufám, že takto vysetá rajčata nejenže udržím naživu, ale že budou mít zralé plody dost brzy. Jo, je to troufalost, zvlášť od začátečníka, ale bez vizí prostě zůstaneme stát na místě. V opačném případě musí vždy existovat někdo, kdo prostě dokáže, že tudy cesta nevede. Ať tak či tak, ten můj hokus-pokus bude užitečný.

Moje pochybnosti se týkají chuti těch případných brzkých rajčat: mám podezření, že můžou chutnat jako ta skleníková. A to není ono. Ale nepředbíhejmež.

Milan HP

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Milan HP - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2755) - 6.138 (?), 25.1.2018 22:59

Pepé, ta výhoda je v tom, že včas zjistím, že mám vadnou várku a můžu ji změnit nebo vysít třeba do celulózy a pak dát přímo do půdy. Možností je dost, když jde o to, jak se vyhnout špatnému substrátu. Březnová semínka nebudou ohrožena. V tom je ta podstata. Je to test. A uhodil jste hřebíček na hlavičku: ten test je spolehlivý bez ohledu na roční dobu. Je totiž proveden se stejnými semínky.

Klíčivost je jiná písnička. Tam je tolik různých vlivů, že nedokážeme dobře stanovit příčinu neúspěchu. Ale pokud mi v substrátu vyrostou všechna semínka, která naklíčila v buničině, a i po měsíci si vedou dobře, můžu s vysokou mírou jistoty předpokládat, že substrát je okay. Nebo ne?

Ale přiznávám, že o tomhle jsem před začátkem hokusu-pokusu vůbec nepřemýšlel. To jen vysvitlo z místní diskuze o substrátech.

Milan HP

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 243.114 (?), 25.1.2018 21:58

Rajčata jsou velmi citlivá, koncentrace roztoků pesticidů na rajčata bývají poloviční oproti jiným rostlinám. Takže pokud substrát "vezme" řeřichu nebo salát, tak je víc než pravděpodobné, že rajčatům svědčit nebude.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
PP. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (6491) - 9.135 (?), 25.1.2018 22:07

Jenže je tu psáno, že rajčata někdy zajdou, i když to řeřichu "nevezme". Takže jsme zase v troubě. 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Bacula - (37) - 18.21 (?), 25.1.2018 22:38
Jsem spokojená se supresivním výsevním substrátem Forestina. Používám jej na papriky i rajčata.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  <  6,  7,  8,  9   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?8:04
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika