Cuketa - odpadávání plodů



host - 157.239 (?)
2.7.2019 12:22

Petr- na fotce jsou oba typy květu-ty se štíhlou stopkou jsou samčí... SPCH

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
Petr L - (21) - 181.178 (?), 28.6.2019 10:30, zobrazeno: 5738x

Zdravím, letos jsem se poprvé pustil do pěstování cuket v samozavlažovacím truhlíku. Rostliny jsem si vypěstoval sám ze semen za oknem. Po přesazení ven se dost vytáhly (viz foto), jedna se přeplazila do sousedního truhlíku. Mám problém s udržením plodu. Vždy začne růst malá cuketka a pak odpadne (foto), je scvrklá, suchá., odpadlo už takhle asi 5 plodů. Jelikož pěstuji prvně, neznám příčinu a prosím o radu. Osobně mě napadlo, že rostlina nestíhá živit plody z důvodu dlouhého stonku a špatného zakořenění po přesazení, jinak nevím.

Děkuji za rady a poznámky!

Odpadlý plod
Odpadlý plod
rostlina
rostlina
Adresa příspěvku
Připojit reakci
   
Mimmo - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2261) - 253.235 (?), 28.6.2019 11:39
Rostlina vypadá zdravě. Má však extrémně malý prostor pro kořeny. Nemůže proto vytvořit ani obvyklé veliké listy a vyživovat plody. Při velmi pečlivé výživě snad něco udrží. Ve volné půdě dosahují kořeny i 2m do boků a po hloubce jsem ani nepátral. To je pak jiné kafe.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 147.188 (?), 29.6.2019 8:53

Toto není nic jiného, než špatně opýlený květ. Cuketa má vždy samčí květ (roste přímo na stonku) a samičí (těsně pod ním je na stonku zárodek plodu). Květy jsou vělké a žluté, aby přilákaly opylovače, ale zase jsou otevřené jen jeden den, což je poměrně krátké.
Proto kvetou nejprve plody samčí, pak se přidají samičí a doufají, že přiletí včela a sedna na samce i samici.
Na balkoně musí jít květ vidět z dálky, aby někdo přiletěl. Musíte mít i jiné květy jiných rostlin, aby lákaly včely.
Případně můžete zkusit opylovat sám - když se podíváte na květ samčí a samičí, pochopíte, co s nimi dělat :-) Samce strčíte do samice...
Jinak cuketa je odolná rostlina, určitě se jí bude dařit v obřím květináči, ale snese i menší. Důležité je ale zalévání a hnojení. Pak pokvete. Ale ani 100 květů vám nezaručí úrodu, pokud je nikdo neopyluje.
Cukety v květináči pěstuji už řadu let, tak snad jsem pomohl.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
Mimmo - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2261) - 91.93 (?), 29.6.2019 9:32

Může to tak být. Myslel jsem si, že špatně opylený květ má tvar žárovky, která nikdy pořádně nedozraje. Alespoň si tak vysvětluji výskyt těchto deformací po dešti nebo při zakrytí rostliny. Ještě k těm květům: samičí květ se zavře hned po opylení. Někdy už za 2 hodiny po východu slunce. Samčí květ může vydržet i 2 dny. Pyl může být použitelný i několik dní po odpadnutí samčího květu, pokud je v suchu. Může se stát, že oba květy nekvetou najednou. Delší stonek cukety ničemu nevadí. Domnívám se, že vadí malý truhlík. To budete muset zvážit. Dneska jsem díky své nepozornosti našel (venku) velikou cuketu, která musela vyrůst za 3 dny. Pokud použitelná cuketa narůstá v malém květináči pomalu (např. dva týdny), asi nebude tak dobrá.

Přerostlá, ale chutná
Přerostlá, ale chutná
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 147.188 (?), 29.6.2019 9:57

Tvar plodu s tím podle mě nesouvisí... Jde o to, že pokud není opýlen, uhnije... Ono to jako žárovka vypadat může, ale ten tenčí konec prostě začne měknout. Cuketa tvaru žárovky by mi nevadila, ale když je polovina měkká a uhnívá, je to k ničemu.

Já mám zkušenost právě s cuketami pouze v květináči. Ideálně větší, ale zkoušel jsem i menší. Velký kvetináč = velké listy. Malý = menší listy. Samozřejmě větší květináč dá i více plodů. Ale měknout mohou v malém i velkém květináči.

Třeba teď mám větší květináč, v něm krásnou cuketu s obrovskými listy, ale je trochu bokem, nic moc jiného tu teď nekvetlo, takže hodně plodů. ale většina začala na konci měknout. Včel tady teď byla pomálu...

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
Petr L - (21) - 181.178 (?), 1.7.2019 21:16

Děkuji všem za podnětné příspěvky. Domníval jsem se, že když už roste malá cuketka (samičí květ) je již opýleno. Znamená to tedy, že chyba je patrně v opylování. Pěstuji ještě vedle rajčta, papriky i lilek, vše je v pořádku, takže včelstvo je nalákano dostatečně smiley Přikládám foto: toto jsou tedy samičí květy, pro které je nutné opýlení, aby z nich vyrostl plod?


Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
host - 157.239 (?), 2.7.2019 12:22

Petr- na fotce jsou oba typy květu-ty se štíhlou stopkou jsou samčí... SPCH

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
PP. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (6460) - 9.14 (?), 2.7.2019 9:04

Podle mně má M. pravdu. Cukety jsou náročné na živiny a potřebují prostor pro kořeny. Proto se jim tak dobře daří na kompostech. Pěstovat je v nádobách asi není dobrý nápad.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Propojení dvou topení17.3.2024
Propojení dvou topení16.3.2024
Zapalování Husqvarna 40 nehází jiskru13.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika