Chloróza terminální části rostlin (hlavně rajčat)



zden1 - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (114) - 181.248 (?)
7.6.2016 12:27

Chloroza na starších listech bývá obvykle způsobena nedostatkem hořčíku naopak cholozu na nejmladších listech způsobuje nedostatek železa, který ale může být pouze relativní. Takže v půdě ho může být dostatek, ale jeho příjem rostlinami je blokován jiným faktorem např. u zásadité půdy nadbytek vápníku, těžká málo vzdušná půda, přemokřená půda, vzájemná reakce s jinými kovy atd. Jinak ale rajčata reagují na postřik hnojivem s obsahem železa velmi dobře. Letos jsem sázel rajčata, která měla některé listy žluté až žlutobílé a po 3 postřicích (florasin lignovit Fe) jsou tmavě zelené.

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
host - 156.67 (?), 7.6.2016 10:06, zobrazeno: 6027x

Dobrý den,

potřebovala bych znát váš názor. Moje rajčata v nově založených záhonech před cca týdnem až dvěma začala mít problém. V terminálních vrchrolech se objevila chloroza - začíná od středu listu a rozšiřuje se k okrajům, žilnatina zůstává sytě zelená. Toto postihuje opravdu pouze horní lístky, zbytek rostliny je zcela normálně prosperující. V posledních cca 3 dnech se již objevuje i mírné zkrucování postižených listů směrem na rubovou stranu a první příznaky zasychání. Rajčata v těchto záhonech bez problémů vegetovala cca měsíc a jsou již plně přivyklá na slunce. Substrát je běžná hlína smíchaná s čerstvým zahradnickým substrátem. 

Zatím jsem se k tomu snažila načíst různé dostupné informace a vypadá to na metabolickou příčinu. Postižení listů je rovnoměrné, nenacházím žádné fleky. Zajímavé je, že se to týká různách odrůd na několika záhonech. Zároveň se první náznaky chlorozy také těchto horních listů objevují i na malinících, rybízech, shizandry a hrachu, které jsou vysázeny volně v zemi. Něco podobného jsem měla u předpěstované sadby chilli paprik, kterým se ve květináčcích také odbarvily terminála, ale difúzně vč. žilnatiny. Po přesazení na záhon vypadají lépe a již zelenají. Obávám se, že se na mé zahradě jedná o komplexní problém, jelikož se vyskytuje u různých rostlin na různých stanovištích. Pokud by se jednalo o prosté spálení od slunce těch nejcitlivějších částí, nebyly by tam předpokládám zachována žilnatina. Zatím mi nejpravděpodobněji vychází nedostatek hořčíku, ale opravdu si nejsem jistá. Bojím se především o možnou záměnu s přebytkem něakého prvku. Vzhledem k tomu, že mi jde asi už docela o čas, tak jsem všera aplikovala postřik na list hnojivem pr rajčata a papriky mj. s 3% MgO. Na zahradě hospodařím prvním rokem, její historii neznám, velmi pravděpodobně poslední 2 roky ležela zcela ladem.

Děkuji za názory a tipy, co by se s tím dalo dělat.

Adresa příspěvku
Připojit reakci
   
Jiřina7 - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (883) - 236.136 (?), 7.6.2016 11:55
Nemohlo to být od špatně vypláchnutého postřikovače od Roundupu?? Přidejte foto. J.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
zden1 - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (114) - 181.248 (?), 7.6.2016 12:27

Chloroza na starších listech bývá obvykle způsobena nedostatkem hořčíku naopak cholozu na nejmladších listech způsobuje nedostatek železa, který ale může být pouze relativní. Takže v půdě ho může být dostatek, ale jeho příjem rostlinami je blokován jiným faktorem např. u zásadité půdy nadbytek vápníku, těžká málo vzdušná půda, přemokřená půda, vzájemná reakce s jinými kovy atd. Jinak ale rajčata reagují na postřik hnojivem s obsahem železa velmi dobře. Letos jsem sázel rajčata, která měla některé listy žluté až žlutobílé a po 3 postřicích (florasin lignovit Fe) jsou tmavě zelené.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Cesta z litého betonu18.4.2024
Husqvarna 36. - zapalování17.4.2024
Ako očistiť zalakované časti?14.4.2024
Cesta z litého betonu13.4.2024
Motorova pila stihl 02813.4.2024
Kouří do místnosti12.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika