Chilli papričky - pěstování v květníku



host - 57.182 (?)
14.1.2007 22:28
Květy opadávají z jednoduchého důvodu, nejsou opýlené. Stačí přejeti několikráte smetáčkem  přes rostlinu, aby došlo k opýlení a papričky budou. Nejlépe sít  již v polovině září aby o vánocích byly v květu.
Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
Stránky: 1,  2,  3,  4,  5  >   
host, 20.6.2003 14:31, zobrazeno: 315192x
Chilli papričky si sám pěstuji již pátým rokem a nikdy jsem nezaznamenal žádný problém, vždy jsem sklidil přiměřenou úrodu - přiměřenou vydané péči :-)
Nikdy jsem nestudoval nic o jejich pěstování a proto vše vychází z mé zkušenosti a "selského rozumu"

Papričky pěstuji ze semínek, vždy si nějaká semínka nechávám a mám tak vždy svoje. Tak trochu se pokouším o něco jako "šlechtění" - nechávám si semínka jen z těch největších či nejlepších...

Když jedu do zahraničí a vidím druh papriček co ještě nemám, neváhám a okamžitě kupuji jednu dvě papričky a semínka nechávám... Bohužel málokdy se povede, že semínka cestu přežijí. Při svých cestách po USA jsem přivezl spoustu druhů mexických papriček, ale cestu nepřežilo ani jedno klíčivé semínko :-(

Následuje stručný popis jak je pěstuji:

1) Již v únoru zasít přímo do půdy v kelímcích, např. od jogurtu. Je možno též napřed nechat naklíčit na vlhké vatě.

2) Když povyrostou na cca 5 cm, rozesadit. Když je dostatek nádob, mohou se rozesadit rovnou do květníků po jedné; když ne, rozesadit ještě do kelímků, ale po jedné

Pro rozesazení používám půdu z kompostu, na dno dám vždy trochu uleželého hnoje (vymrzlý přes zimu). Pro ty co nemají tuto možnost nemohu sloužit žádným umělým hnojivem, ale určitě se dá koupit velmi úrodná půda či substrát.

3) Když jsou papričky po jedné v květníku, je po starosti; v době květu dát ven a pak jen čekat na úrodu.
Jestliže papričky nejsou v dostatečně velké nádobě, ještě před kvetením přesadit do větší.

Papričky mohou být zasazeny např. po 4 kusech ve větších truhlících na muškáty. Dokonce letos mám jednu papričku, kterou jsem z lenosti nepřesadil a nechal ji v malém jogurtovém kelímku a plody má. Sice malé a málo, ale přece...

Rostlinky mají rády hodně tepla a světla, samozřejmě i vláhy. Je dobré nechat je za nejvíce osvětleným oknem. Pokud se ale přendají do nějaké "výhně" (např. můj balkon bez zábradlí, kam svítí slunce od 10 hod. dopoledne do 19 hod. večer), musí ze zalévat i 3x denně ! Prostě zalévám tak, aby byla půda vždy vlhká, ale zase ne moc. Trochu sucha taky nevadí, ale rostlinky by neměly vlhnout.

Tak to jsou veškeré mé zkušenosti, slušná slohová práce.

Přeji hodně zdaru a dobrou chuť :-)

Petr
Adresa příspěvku
Připojit reakci
   
valerie - (1), 8.8.2005 14:41
Děkuji za podrobný návod. Papričky jsem si svépomocí vypěstovala ze semínek, sazeničky jsou pěkné, mají spoustu květů, ale stonky květů žloutnou a po odkvětu odpadají. Nevěděl byste nějakou radu??

Děkuji

Valerie
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 95.12 (?), 12.5.2006 6:43
Mám ten stejný problém může mi někdo poradit?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 149.242 (?), 27.8.2006 17:36

s tymi kvetmi mam skusenosť,že rastlinka "si ponecha" toľko kvetov-buducich plodov, koľko "zvladne uživiť".. Takže čim viac slnka, vody a výživnej pôdy, tým menej odpadnutych kvetov.. Nie som odbornik takže možno je v tom iny háčik, ale čo som pozoroval rastlinky, zda sa mi, že je to tak..

inak hladam nejaky pekny uceleny možno aj trošku odbornejší návod na pestovanie chilli, ak niekto niečo take máte v elektronickej forme, budem rád, ak mi napišete trebars aj na mail mmajoo@pobox.sk

chilli zdar!  :)

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 57.182 (?), 14.1.2007 22:28
Květy opadávají z jednoduchého důvodu, nejsou opýlené. Stačí přejeti několikráte smetáčkem  přes rostlinu, aby došlo k opýlení a papričky budou. Nejlépe sít  již v polovině září aby o vánocích byly v květu.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 197.142 (?), 1.9.2008 11:04

já rostlinky opyluji.mám připravený šteteček a každý den s ním přejedu po nově rozkvetlých květech - rostlinky mám v bytě na parapetu.opadá jich minimum.Letos jsem pěstovala takové kulaté, podle obrázku by měly být velké asi jako višeń,ale byly to takové červené hrášky.tak nevím, jestli to bylo odrůdou nebo špatnou péčí.majka

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 14.161 (?), 10.8.2009 12:14

Dobrý den, pěstuji doma chilli papričky Bhut jolokia a začali mi také opadávat květy. Bohužel nepomáhá ani opylovávání štětečkem. Nevíte co jiného by to mohlo způsobovat? Děkuji Eva

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
host - 84.41 (?), 15.8.2009 13:39

Me z tech mnoha desitek kvetu na kazde kytce taky minimalne polovina opadala, zbytek se bud promenil v plody nebo dal kvete. Asi to skutecne bude tak,  ze kytka sama vyradi cast kvetu, na ktere by nemela dost sily. Jina vec by byla, pokud vam opadaly vsechny kvety. Touhle dobou uz by vam meli zacit zrat plody.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
host - 84.41 (?), 15.8.2009 13:41

Jeste dodam, ze sam pestuji venku, za oknem.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 200.190 (?), 20.6.2010 11:46
Kvety opeľujem jemným štetcom, potom sa papričky pekne viažu, a až po urrčitom množstve nasadených plodov rastlina nenasadí nové plody ani z opelených kvetov.Akonáhle však prvé plody dorastú, rastlina znovu začne nasadzovať nové plody.Množstvo je podmnienené výživou substrátu, telom,slnkom a pravidelnou zálievkou/nie studená voda/.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3,  4,  5  >   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Propojení dvou topení17.3.2024
Propojení dvou topení16.3.2024
Zapalování Husqvarna 40 nehází jiskru13.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika