Boj s plísní determinantními variantami rajčat?



Milan HP - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2755) - 6.138 (?)
5.8.2021 15:24

Tak to je dobrá zpráva o Mongolském Karliku. Doma mi po odplození (docela slušném v relativně malém květináči) podlehl Septorii, stejně jako Sophie's Choice.

Když jsem ho viděl naposled (úterý), byl na tom mnohem líp než Startky a ostatní tyčkové neodolné odrůdy. Dnes tam opět pojedu, tak uvidím.

Milan HP

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   Předchozí příspěvky  |  1,  2,  3,  4   
               
Milan HP - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2755) - 6.138 (?), 5.8.2021 13:31

Zcela chápu Vaši beznaděj, ale myslím, že je jen dočasná.

Existují některé faktory a cesty, které jasně vidím a Vy je, až to trochu přebolí, uvidíte také:

a) Dva roky plísně za sebou musí jednou skončit. Vzpomeňte na 2018 a 19. Statisticky by se ten konec už měl blížit.

b) V Česku jsou k dostání opravdu plísniodolné (ověřeno) odrůdy. Vsaďte na ně a když nic jiného, budete mít alespoň část úrody až do zámrazu. Osobně se taky zatím nechci vzdávat svých neodolných oblíbenců, ale přijímám to jako sázku do loterie a tak nějak počítám s tím, že je zubatá skosí. Stačí se mrknout na vlákno Plisni odolné odrůdy rajčat (za přesnost názvu neručím). Také lze pěstovat divoká či polodivoká rajčata.

c) Skleník je také možnost. Známá má starý skleník, samo-domo. Ten skleník má kompletní střechu, ale několik tabulí je vysklených, takže je známá na jaře zakryje silným igelitem a když se oteplí, igelit odstraní. Skleník skvěle větrá a přitom do něj neprší. Pokud si pamatuju, nikdy neměla plíseň, ani ranou ani pozdní. Stačí jí jednou či dvakrát za sezónu stříknout Kuprikolem.

Ovšem tu Vaši cestu přes determinantní keříková rajčata vidím jako příliš komplikovanou právě kvůli načasování. Každý rok je počasově jiný a my dopředu netušíme, jaký bude. Trefit se se správným načasováním je něco jako výhra v loterii. Navíc většina keříkových rajčat se odolností či alespoň tolerancí k plísni moc neholedbá. Zatím jsem o žádném takovém odolném keříčkáči neslyšel, ale možná už existují.

Milan HP

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
host - 28.103 (?), 5.8.2021 13:50

=) Právě ten váš bulharský králík měl být se zvýšenou rezistencí. Dejte vědět jestli chytne PB. Díky

Zkusím nějak vyřešit tu stříšku nad rajčaty. Kdybych neměl každý den mokré listy, tak tu plíseň určo nemám.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Milan HP - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2755) - 6.138 (?), 5.8.2021 15:24

Tak to je dobrá zpráva o Mongolském Karliku. Doma mi po odplození (docela slušném v relativně malém květináči) podlehl Septorii, stejně jako Sophie's Choice.

Když jsem ho viděl naposled (úterý), byl na tom mnohem líp než Startky a ostatní tyčkové neodolné odrůdy. Dnes tam opět pojedu, tak uvidím.

Milan HP

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Elen. - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (158) - 126.28 (?), 5.8.2021 15:34

Mongolského Karlika (2ks) jsem předevčírem z nízkého pařeniště vyhodila, protože byl obalený bílo-šedou chlupatou plísní, 1 cm vysokou. Ale možná trochu rezistentní je, protože Heartbreakers jsem odtud se stejnou plísní vyhodila už před měsícem wink Elen

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Milan HP - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2755) - 208.138 (?), 10.8.2021 18:45

Elen, ten samý den, co jsem dostal zprávu o jeho údajné plísňové toleranci, jsem je oba musel zlikvidovat. Sice jsem otrhal plody, které vypadaly ok, ale dnes jsem jich vyhodil 2/3 a nedělám si naděje, že byť jediný je nenakažený.

Ne, přes Mongolského Karlika cesta nevede. A dovoluji si pochybovat, že přes keříčkáče vůbec.nějaká existuje.

Milan HP

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
ivap - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (754) - 243.114 (?), 5.8.2021 20:48

Nezlobte se, ale to o cyklech plísně je absolutní blábol. Jestli plíseň je nebo není, závisí jen a pouze na počasí. Roky 2018 a 2019 byly extrémně horké a suché. Loňské léto a vypadá to, že i letošní z více než poloviny propršelo. Pokud se neudělá aspoň na půl dne teplo a hlavně rostliny neoschnou, tak není ani šance na chemické ošetření.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
obo - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (114) - 99.186 (?), 5.8.2021 23:16

Bydlím v podkrkonoší a bez skleníku ve volné přírodě de fakto není možné pěstovat rajčata. Pěstuji je cca 40 let ve skleníku na stejném místě, dnes makroloníku a plíseň mám vždy mírnou na listech. Většinou stačí otrhat 2-3 spodní větve s listy a jinak to nepociťuji. Jestli mi pár rajčat za rok chytnou plíseň... Po květnu skleník již nezavírám ani přes noc, aby nebyl mokrý list. Letos jsem měl dostatek sazenic rajčat a z pokusných účelů jsem je dal ven. Sousedka má již venku po rajčatech a já je budu muset vykopat také. Vzalo to všechny druhy rajčat a opravdu se tím nemíním nějak zabývat, jako stříkat atd.. Prostě vím, že na rajčata v naší oblasti je určen skleník a přes to vlak nejede. Stříkat ve své zahradě nikdy nebudu. To bych mohl nakoupit chemická rajčata v krámu a hnusná chuť, fuj. Také nemíním pěstovat odolná rajčata, která mi nebudou chutnat.  Ze všech rajčat, co jsem letos zkoušel pěstovat je jasný vítěz - prostě rajče start. To je držák a chtěl jsem ho vyměnit... ne, ne, ne nevyměním. Je to špička. Také jsem zkoušel a zároveň nadšen z paprik. Ornella a rosso. Ty papriky jsou neuvěřitelné. Mají až 30cm.  Pokud se vše povede bude časosběr ze skleníku. Již mám stažené 3 měsíce - 3 tisíce fotek a udělané video. Je to zábava, jak to roste. Je to jak živý organismus :-). Nyní jedou další 3 měsíce a potom dám na youtube.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 28.103 (?), 6.8.2021 6:47

Pane obo, Vy máte skleník s střešními okny? Můj strýc má asi 30let starý skleník růčo vyrobený, ale v raních hodinách má také mokré listy. A to je přes noc otevřený. Řekl, bych, že střešní okno bude kritický prvek proti kondenzaci. Jaké je prosím Vaše provedení? Děkuji

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 214.246 (?), 6.8.2021 12:40

Kriticky prvek proti kondenzaci? Tak my máme ve skleníku okna tři. Máme je tam proto, aby se tam rajčata a spol neuvařila.Věřte mi, že jsou automatické a v noci tedy zavřené. I dveře jsou v noci zavřené když je 13 st. Děláme to jako pan obo, všechny i venku nemají do 50 cm listy. Máme velký respekt k plísní. Zatím drží a zase žádné odolné nevyhledáváme. Stříkala jsem jednou Ridomil. Zbylo mi z brambor.Tam mi to plíseň zasáhla. Je to od sebe 10 m. Rajčata zatím drží. Zatím 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
obo - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (114) - 99.186 (?), 9.8.2021 21:44

Ještě bych chtěl říci, že i já mám někdy orošené listy. Na konci května otevírám skleník, až do doby, co jsou rajčata cca do poloviny října. Déle již rajčata nenechávám, protože rostou saláty a ředkvičky a to již skleník zavírám. Tím, jak je skleník otevřený (nechávám minimálně hlavní dveře stále otevřené, ale je to málo, přiznávám) se orosí listy pozdě a brzo oschnou, takže není čas na napadení a šíření plísně. Neručím za to, zda nemám problém se závažným napadením plísní díky opatřením, které jsem zavedl a dodržuji, ale domnívám se, že ano.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3,  4   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika