Barota rukávovitá



host - 202.142 (?) 
3.5.2017 9:23, zobrazeno: 7947x
Dobrý den, nikde jsem se nedočetl jestli je nebo není Gunnera manicata jedovatá, má prý i hodně plodů. A případně jestli máte zkušenost s pěstováním, děkuji.
Adresa příspěvku
Připojit reakci   
stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   
host - 76.200 (?), 5.5.2017 21:31

Nevím, jestli to je zrovna ta, která roste na Chiloé, ale ty co rostou tam jsem dle vzoru místních jedla ve velkém. Říkají tomu pangui.Akorát vím že to je podobné jako s rebarborou - tzn. ten kdo má nemocné ledviny by to konzumovat neměl. Ale jestli přímo tahle vaše odrůda je jedlá, to nevím. Jako s houbami - když přesně neznám, nekonzumuji!

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 234.16 (?), 26.8.2017 10:01

Zdravím, potřebovala bych list na sádrový odlitek, nemám žádnou informaci, kdy je list dostatečně velký a schopný. Četla jsem, že se prodávají semena, nebo celé rostliny - ale neuvádějí velikost. Nevíte prosím, kde bych mohla list sehnat, případně kdy zaset, nebo vysadit koupenou rostlinu. Díky moc Soňa

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
konvalinka - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1285) - 240.228 (?), 26.8.2017 12:27

Semena se dají sehnat ve specializovaných obchodech, mě je brácha přivezl z nějakého semenářství v Praze, tuším někde na I.P. Pavlova, ale musela bych se zeptat přesně. Ani po několika pokusech mi nevyklíčilysad Koupila jsem si sazenici někde v hobby marketu - něco mi ji sežraloblush Sází se na jaře, protože přežití zimy(uchování, zazimování) je sázka do loterie. Listy jsou velikánské, kolem metru, to se mi na odlitek zdá moc, nevím, co s tím tedy zamýšlíte?wink

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
Beny2 - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (759) - 43.22 (?), 29.8.2017 20:24

Pěstování ze semen je velice zdlouhavé a navíc pochybuji, že u nás seženete klíčivá semena. Gunera roste zpočátku velice pomalu a, i když už koupíte větší rostlinu, je vhodné ji ještě několik let napěstovat v květináči.

Na jaře mívá např. Kastner i velké rostliny za několik tisíc. Ty by už bylo možné vysadit rovnou. I tak si nejsem jistý, zda bude reálné v našich podmínkách a teplotách dosáhnout průměru listů přes několik metrů. Navíc naše letní slunce bývá dost prudké a při celodenním výpeku se listy spalují. Je tedy nutné stanoviště s poledním přisítněním.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
Josef. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2694) - 250.116 (?), 29.8.2017 22:34

Před několika lety jsem před zazimováním gunnery sebral odkvetlé květenství. Nějakou dobu se mi tu kdesi povalovalo a pak jsem ho rozdrtil k nějaké zazimovávané kytce v mírně temperovaném pokoji. Zanedlouho bylo na povrchu země v květináči plno drobounkých klíčenců. Dále jsem se s nimi však nezabýval a přes zimu popadaly a zašly.

Toť má zkušenost s výsevem baroty: žádný problém. (Ale vícekrát jsem se tím nezabýval).

Sušené listy jsou pěknou dekorací na stěnu. Suším je mezi dvěma kartóny, aby se víceméně narovnaly a nezkroutily.

Zjara bývají gunnery vcelku běžně k mání v zahradnických centrech.

Josef.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 76.200 (?), 5.5.2017 21:35

Jo a ještě pro úplnost - tam se jedl stvol mladších a menších rostlin. Stvoly mají na sobě takové jakoby trny, to se oloupalo i s žilkami (podobně se loupe rebarbora, lehce posolil a žvýkal. Vylepšila jsme to s meruňkovou marmeládou nesolené. Ale jak jsme psala výše, nevím jestli to je stejný druh - radši se dotážte odborníka, nebo nekonzumujte

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 93.15 (?), 6.5.2017 20:20
Děkuji mnohokrát! :)
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
Beny2 - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (759) - 150.232 (?), 6.5.2017 21:02

Je to atraktivní rostlina. Jenom je nutné ji na zimu důkladně zakrýt.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Propojení dvou topení17.3.2024
Propojení dvou topení16.3.2024
Zapalování Husqvarna 40 nehází jiskru13.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika