Barota rukávovitá



host - 202.142 (?) 
3.5.2017 9:23, zobrazeno: 8011x
Dobrý den, nikde jsem se nedočetl jestli je nebo není Gunnera manicata jedovatá, má prý i hodně plodů. A případně jestli máte zkušenost s pěstováním, děkuji.
Adresa příspěvku
Připojit reakci   
stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   
host - 76.200 (?), 5.5.2017 21:31

Nevím, jestli to je zrovna ta, která roste na Chiloé, ale ty co rostou tam jsem dle vzoru místních jedla ve velkém. Říkají tomu pangui.Akorát vím že to je podobné jako s rebarborou - tzn. ten kdo má nemocné ledviny by to konzumovat neměl. Ale jestli přímo tahle vaše odrůda je jedlá, to nevím. Jako s houbami - když přesně neznám, nekonzumuji!

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 234.16 (?), 26.8.2017 10:01

Zdravím, potřebovala bych list na sádrový odlitek, nemám žádnou informaci, kdy je list dostatečně velký a schopný. Četla jsem, že se prodávají semena, nebo celé rostliny - ale neuvádějí velikost. Nevíte prosím, kde bych mohla list sehnat, případně kdy zaset, nebo vysadit koupenou rostlinu. Díky moc Soňa

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
konvalinka - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1285) - 240.228 (?), 26.8.2017 12:27

Semena se dají sehnat ve specializovaných obchodech, mě je brácha přivezl z nějakého semenářství v Praze, tuším někde na I.P. Pavlova, ale musela bych se zeptat přesně. Ani po několika pokusech mi nevyklíčilysad Koupila jsem si sazenici někde v hobby marketu - něco mi ji sežraloblush Sází se na jaře, protože přežití zimy(uchování, zazimování) je sázka do loterie. Listy jsou velikánské, kolem metru, to se mi na odlitek zdá moc, nevím, co s tím tedy zamýšlíte?wink

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
Beny2 - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (759) - 43.22 (?), 29.8.2017 20:24

Pěstování ze semen je velice zdlouhavé a navíc pochybuji, že u nás seženete klíčivá semena. Gunera roste zpočátku velice pomalu a, i když už koupíte větší rostlinu, je vhodné ji ještě několik let napěstovat v květináči.

Na jaře mívá např. Kastner i velké rostliny za několik tisíc. Ty by už bylo možné vysadit rovnou. I tak si nejsem jistý, zda bude reálné v našich podmínkách a teplotách dosáhnout průměru listů přes několik metrů. Navíc naše letní slunce bývá dost prudké a při celodenním výpeku se listy spalují. Je tedy nutné stanoviště s poledním přisítněním.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
Josef. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2694) - 250.116 (?), 29.8.2017 22:34

Před několika lety jsem před zazimováním gunnery sebral odkvetlé květenství. Nějakou dobu se mi tu kdesi povalovalo a pak jsem ho rozdrtil k nějaké zazimovávané kytce v mírně temperovaném pokoji. Zanedlouho bylo na povrchu země v květináči plno drobounkých klíčenců. Dále jsem se s nimi však nezabýval a přes zimu popadaly a zašly.

Toť má zkušenost s výsevem baroty: žádný problém. (Ale vícekrát jsem se tím nezabýval).

Sušené listy jsou pěknou dekorací na stěnu. Suším je mezi dvěma kartóny, aby se víceméně narovnaly a nezkroutily.

Zjara bývají gunnery vcelku běžně k mání v zahradnických centrech.

Josef.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 76.200 (?), 5.5.2017 21:35

Jo a ještě pro úplnost - tam se jedl stvol mladších a menších rostlin. Stvoly mají na sobě takové jakoby trny, to se oloupalo i s žilkami (podobně se loupe rebarbora, lehce posolil a žvýkal. Vylepšila jsme to s meruňkovou marmeládou nesolené. Ale jak jsme psala výše, nevím jestli to je stejný druh - radši se dotážte odborníka, nebo nekonzumujte

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 93.15 (?), 6.5.2017 20:20
Děkuji mnohokrát! :)
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
Beny2 - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (759) - 150.232 (?), 6.5.2017 21:02

Je to atraktivní rostlina. Jenom je nutné ji na zimu důkladně zakrýt.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika