Při poskytování těchto stránek nám pomáhají soubory cookie. Používáním stránek s tím vyjadřujete souhlas.
Další informace.
Ú v o d n í   s t r á n k a  |  Reklama   
Zahradní domky.cz
Chatky, zahradní domky a domky na nářadí, dodání po celé ČR.
Nábytek Vladeko
Dřevěný zahradní nábytek, doprava po ČR zdarma

Pálení > Refraktometr na měření kvasu

Refraktometr na měření kvasu

EL Edgar (58) - xxx.xxx.241.176 (?)
27.11.2018 20:35

Dobrý deň.

Ide Vám o približnú hodnotu? Ako približná má byť?

Alebo inak... akú nepresnosť dokážete ešte tolerovať? Čo očakávate že Vám povie nameraná hodnota?

Jasné že môžete odrátať(alebo prirátať) od nameranej hodnoty 3 alebo 5 stupňov. Dokonca aj viac, alebo aj menej.

Ak Vám takáto presnosť merania stačí tak je to pravdepodobne v poriadku. Ja od merania očakávam oveľa viac! Na čo mi je dobré meranie, ktoré má odchýlku takú veľkú, alebo takú malú, že jej hodnotu neviem určiť ani približne?

Absolútne Vás nechcem odrádzať od experimentovania. To nie! Sám rád robím pokusy ktoré ma zaujímajú:) Niekedy to človeka posunie trochu ďalej.

S pozdravom.

Ukázat polohu příspěvku v diskuzi >
Připojit reakci

recepty na vaření, uzení, zavařování, vína, destiláty

radek.liberec (64) - xxx.xxx.21.21 (?)
20.8.2018 8:37, počet návštěv: 9870
Přejít na: tento příspěvek (zjistit adresu)

Ahoj, mám dotaz po přečtení článků zde jsem vyčetl že na zjištění toho zda je již kvas hotový nebo je lepší místo cukroměru používat refraktometr a i si ho objenal. Píše se zde že je jedno co ukazuje na stupnici u kvasu, že prostě dokud hodnota klesá tak ho nechat a až se to ustalí vypálit. Ale moje otázka zní jak často to měřit jesti každy den jednou týdne atd. Jestli poradí někdo zkušeny díky.

Připojit reakci   

host - xxx.xxx.16.50 (?)
20.8.2018 10:37
Přejít na: předchozí příspěvek | tento příspěvek (zjistit adresu)
Refraktometr je sice pomůcka ke zjištění zbytkového cukru k nezaplacení nicméně se mi neosvědčila metoda kontroly poklesu hodnoty Bx. Po přejetí bouřlivého kvašení je pokles velmi pozvolný. Při teplotách 18°C a po třech týdnech kvašení třešní jsem naměřil hodnotu 6°Bx, po dalších deseti dnech byla tato hodnota 5,5°Bx. To naznačuje že pokles je sotva měřitelný, nutí vás to opakovaně zasahovat do kvasu a tedy riskovat jeho zkažení. NAPROTI TOMU bečka s těsníci sponou + kvasná zátka mi jednoznačně potvrzovala, že kvas ještě pracuje a to v intervalu 30sec - 2min. Refraktometrem si už jen potvrdím před odjezdem do pálenice, kolik cukru prokvasilo. pavelmicek
Připojit reakci

host - xxx.xxx.178.235 (?)
20.8.2018 12:08

Bečka s těsnicí sponou je bezesporu nejlepším "trikem",ke kterému kromě spolehlivého utěsnění vlastně nic nepotřebujete.Jen svoje chuťové buňky.U některých kvasů (např.hrušek)je to potřeba častější, aby nedošlo ke zlomení v ocet.V dnešním teplu nic mimořádného.  AB

Připojit reakci

host - xxx.xxx.159.150 (?)
22.8.2018 8:06

Z praxe : refraktometr má výhodu - kapka a máte výsledek. Přece jen nevýhoda u konce kvašení je v tom, že výsledek měření cukru je zkreslen již obsaženým alkoholem. Takže to chce kombinaci selského rozumu : nechat vykvasit standardní dobu podle suroviny a teploty v místnosti uložení, strčit prst do kvasu a ochutnat (ne prst ale kvas), změřit. U refraktoměru mi to méně než 4 nikdy neulkázalo (švestky, třešně, hrušky, jablka, sladina,...).

Chce to praxi pár let, může se použít kontrola svíčkou nad kvasem... o té tu bylo popsáno už hodně.

Připojit reakci

host - xxx.xxx.214.129 (?)
22.8.2018 13:10

Mám refraktometr, měřil jsem známému kvas a ten mě zaskočil tvrzením, že od změřené hodnoty musím odečíst jakési necukerné látky. Toto podpořil papírem vytištěným z internetu. U hrušek se má odečíst 3,5 a u trnek 4. Výsledkem je skutečný obsah cukru, který nemá klesnout pod 1 z důvodu nebezpečí zoctovatění.

Otázka zní: Co jsou to vlastně ty necukerné látky, jestliže je refraktometr určený k měření cukru v kvasu normálně změří a ukáže na stupnici? V návodu přiloženém k refraktometru se o ničem takovém nepsalo.

Připojit reakci

host - xxx.xxx.159.150 (?)
22.8.2018 14:24

Refraktometr ten cukr skutečně v roztoku kvasu (směs vody, cukrové šťávy, alkoholu...) naměří. Ale kvasinky vám ho už nezpracují! Cukru je více druhů a ne všechny jim chutnají. Některé kvasinky při vyšší koncentraci alkoholu navíc hynou. Takže proto zbytkový (nezkvasitelný) cukr, který se odečítá. Doporučuji si s tím nelámat hlavu = jakmile mi R ukáže na stupnici okolo 4, je už vyhráno a šup s tím do trubek.

Doporučuji si přečíst nějakou knihu o pálení a kvasech, dají se běžně v knihkupectví koupit. Stačí vygůglit "Knihy o pálení slivovice". Určitě tam bude psáno i o nezkvasitelných cukrech...

Připojit reakci

23.8.2018 7:23

Necukerná látka mě přijde už z názvu jako látka, která zkrátka není cukrem. To co vy popisujete odpovídá situaci z loňska, kdy kvas z durancií přestal kvasit z důvodu úhynu kvasinek vlivem velké koncentrace lihu a přesto byl kvas po ochutnání krásně sladký. Ale sladký byl kvůli přebytku cukru v ovoci, tzn furt se jednalo o cukr. To nemá nic společného s nějakými záhadnými a mě nepochopitelnými necukernými látkami. Ta nepochopitelnost spočívá v tom, že refraktometr má měřit cukr a měří jaksi navíc necukr.

Připojit reakci

P. Šlosar (14) - xxx.xxx.236.138 (?)
23.8.2018 16:10

Já Vás chápu, ale je to trochu jinak. Nevýznamnou kapitolou organické chemie jsou tzv. CUKRY. Je to rozsáhlá množina orgranických molekul od monosacharidů (glukoza, fruktoza), dále disacharidů, tedy např. řepný cukr C11H22O11 až po polysacharidy, např. škroby, které se účinkem enzymů (např. při zpracování obilí se při konkrétních teplotách štěpí na monosacharidy, které jsou již zkvasiletné na alkohol), včetně glykosidů, nejznámější je amygdalin, donor mandlové chutě slivovic, ale hlavně durancií, především z Horňácka. U nás v české nížině je nejjednodušším, ale nezkvasitelným cukrem sorbit. Všechen tento typ a ještě spousta dalších podobných cukrů, svým způsobem přispívají k nalezené hodnotě refrakce, prostě po dokončeném vykvašení nikdy nenaleznete nulu, obvykle hodnotu 4 - 6 °brixi. Na konci kvasného procesu nepovažuji tuto hodnotu za zajímavou, daleko více mě zajímá hodnota cukernatosti ovoce na začátku založení kvasu, podle toho řídím přídavek řepného cukru.

Připojit reakci

host - xxx.xxx.85.93 (?)
23.8.2018 18:40

...podle toho řídím přídavek řepného cukru.

nebo vody cheeky

Připojit reakci

host - xxx.xxx.56.65 (?)
24.8.2018 0:52
Má pravdu p. Šlosar! * Ještě k tomu sorbitolu. Obsahuje ho asi nejvíc ze švestek odrůda Katinka. Tak třeba někoho kdo s ní připraví jednodruhový kvas to může zaskočit. Ale prakticky to vyzkoušeno nemám, jen jsem to vyčetl, že je díky tomu velmi vhodná k pečení, vaření apod. Tím nechci tvrdit, že je nevhodná do kvasů. Jen jako příklad těch nezkvasitelných nebo zbytkových cukrů... Rafael.
Připojit reakci

host - xxx.xxx.61.113 (?)
24.8.2018 7:46

Já bych z toho problému neobviňoval jen  "nezkvasitelné" cukry. Refraktometr měří lom světla v roztoku a stejný lom světla jako roztok vody a cukru může mít spostu jiných roztoků. Vykvašený mač má 4-6 Brix hlavně z důvodu vzniklého lihu. Zkuste si změřit "cukernatost" vypálené kořalky a uvidíte, že má třeba 15 Brix :-) 

Michal

Připojit reakci

24.8.2018 8:33

Z chemie jsem vždycky propadal, ale příspěvek pana Šlosara se mě zdá logický a srozumitelný. V podstatě se tedy jedná o špatný termín - nejde o necukry nýbrž o druh cukrů, které neumí kvasinky zpracovat na líh. Protože jsou to cukry tak je refraktometr změří, ale protože nikdy nezkvasí tak z kvasu nikdy nezmizí a proto se neberou v úvahu.  Děkuji za vysvětlení.

Připojit reakci

host - xxx.xxx.117.166 (?)
24.8.2018 12:43

Obecným ale dostatočným vysvetlením snáď bude, že refraktometer nie je vysokoselektívnym analytickým prístrojom, výhradne na určenie zmeny lomu svetla na základe koncetrácie cuktrov ale aj súčastne všetkých iných látok, ktoré do rozsahu refraktometra spadajú. To znamená, že významná analytická odchylka môže nastať už pri inej odrode alebo pri inom pôdnom zložení ak bude kvasný materiál obsahovať koncetračne významné množstvo akejkoľvek látky interferujúcej spektrum sacharóry, glukoźy, fruktózy... na druhej strane môže nastť situácia, že významný prídavok nejakého špecifického cukru sa v rozdielnom lome svetla proporcionálne neprejavý.

Připojit reakci

P. Šlosar (14) - xxx.xxx.236.138 (?)
26.8.2018 21:15

Jenomže sacharozy, glukoza i fruktoza podléhají Gay-Lussacově reakci, takže čistě teoreticky z monosacharidů (glukoza, fruktoza) z 100 g těchto cukrů vzniká 51,1g ethanolu a 48,9g CO2. Tyto komponenty přispívají k celkovému °brixi velmi nepatrně. Výslednou hodnotu cukernatosti nejvíce ovlivňují nezkvasitelné cukry a přirozené soli. Proto tvrdím, že měření cukernatosti na konci kvasného procesu je celkem nezajímavé, použití refraktometru při založení kvasu, před přídavkem řepného cukru je daleko zajímavější a poučnější. PŠ

Připojit reakci

host - xxx.xxx.52.64 (?)
26.8.2018 22:19

Ale jako orientační hodnota ty 4-6°Bx mají nějakou vypovídací schopnost...!!!
*
Jinak jsem taky hodně používal refraktometr při docukřování nebo ředění u zakladání kvasů.
Za zralý kvas považuji ten u něhož se "propadla deka", tzn., že pevná část klesá ke dnu a nahoru vystupuje tekutý podíl který se začíná čistit. Samozřejmě, že v kvalitně uzavřených větších sudech s bublátky.

Rafae.

Připojit reakci

host - xxx.xxx.13.106 (?)
26.8.2018 23:42

Dovolim si Vasi odpoved trochu rozsirit. Refraktometr meri zmenu indexu lomu zkoumaneho rztoku. A ten se meni podle koncentrace cukru(nejakych). Protoze zmena je nemala, je pristroj nakalibrovany na urcite rozmezi koncentraci urcitych cukru (ktere se asi bezne v kvasu/ovoci vyskytuji). Cely problem je, pokud je v roztoku pritomna dalsi latka, ktera nejak meni index lomu v zavislosti na sve koncentraci - treba prave ten lih.

Abych to shrnul, mostomery, cukromery a refraktomery funguji jenom, pokud jsou poizivany na smes latek, na kterou jsou kalibrovany - voda+ curky. Ve chvili, kdy se to doho namicha vykvaseny aklohol, nemuzou byt vysledky spravne. Na urceni mnozstvi cukru a alkoholu v rozjetem kvasu je treba pouzit pokrocilejsi metody. But doma provest titraci, neno v laboratori treba pomoci chromatografie.

L.

Připojit reakci

EL Edgar (58) - xxx.xxx.165.187 (?)
1.9.2018 19:34

To že Refraktometrom sa zbytkový obsah cukru v prekvasenom kvase odmerať nedá som písal v diskusii "Kolik cukru má být v kvasu pri pálení". Vtedy so mnou nesúhlasil pán RAFAEL. Nemal som chuť sa s ním hádať. Môj názor je ten, že množstvo cukru v prekvasenom kvase sa Refraktometrom určiť nedá. Jednoducho to nie je možné! Refraktometer nie je určený na meranie množstva cukru v kvasoch, kde už prebehol proces kvasenia. Je to dobrá pomôcka na zistenie obsahu cukru v ovocí pred kvasením. Kedy má ísť kvas do pálenice sa určuje podla môjho názoru inak. V neposlednom rade záleží aj na tom z akého ovocia je kvas pripravený. Robím niekoľko kvasov ročne, ale nikdy by som sa nespoliehal na Refraktometer napríklad pri marhuľovom kvase, že už je ten čas ísť do pálenice...

Připojit reakci

host - xxx.xxx.104.0 (?)
26.11.2018 13:45

Ještě doplním takto:

- refraktometrem (ani hustoměrem) nelze přesně změřit rozjetý kvas, tedy roztok cukru a alkoholu, a určit přesně obsah zbylého cukru nebo obsah alkoholu. Hustoměr ukazuje hodnotu cukru nižší než skutečnou, protože alkohol má menší hustotu než voda a refraktometr ukazuje naopak větší hodnotu, etanol má větší index lomu. U refraktometru je ale možnost jak odhadnout obsah cukru když známe hodnotu cukru před kvašením (předpokládejme změřenou refraktometrem přesně). Existují na to tabulky od německých amatérských pivovarníků, nebo i různé aplikace např. zde.

Nicméně hodnota, která nás pro rozhodnutí o ukončení kvašení zajímá "Tatsächlicher Restextrakt" tj. skutečný zbytkový cukr, pořád obsahuje i diskutované nezkvasitelné cukry, kde jejich množství neznáme a nezjistíme.

Je tedy prakticky nutné řídit se podle zkušenosti (jak již bylo řečeno v několika příspěvcích výše), případně celkem jednoduše tím, že bublátko přestalo bublat aniž se nějak změnily teplotní podmínky v místnosti kde se kvas nachází a kvašení mělo normální průběh.

PaJa

Připojit reakci

host - xxx.xxx.193.46 (?)
26.11.2018 21:30

Mam trosku jiny dotaz a neanesl jsem presnou odpoved a nechci zakladat novou diskuzi.

Jde refraktometrem na alkoho zmerit alkoho v kvasu?Nasel sem refraktometr na alkohol se stupnici od 0 do 80%.

Ma nekdo odzkousene jestli to zmeri alkohol v kvasu a s jakou presnosti?

Mira

Připojit reakci

host - xxx.xxx.104.0 (?)
27.11.2018 10:57

Jsem myslel že je to z předchozího jasné - nelze. Resp. měřit lze, ale správnou hodnotu nedostanete. Refraktometr se stupnicí na alkohol měří správně roztok alkoholu s vodou, pokud tam budou další látky - u kvasu se jedná hlavně o cukr - naměříte víc než je skutečnost.

Pokud znáte (změřil jste si) hodnotu cukru před kvašením (refraktometrem se stupnicí na cukr v Brix), můžete zkusit použít program, na který jsem odkazoval výše, tam vám to spočítá kromě zbytkového cukru i přibližný obsah alkoholu v kvasu.

PaJa

Připojit reakci

host - xxx.xxx.193.46 (?)
27.11.2018 16:10

Jde mi o pribliznou hodnotu tak jako kdyz merim refraktometrem cukr a pak odecitam priblizne 3-5 Brix jestli je mozne neco podobneho udelat u mereni alkoholu v kvasu refraktometrem na alkohol.Je mi jasne ze presnou hodnotu nezmerim.

Kdyz jsem zakladal kvas tak sem cukr nemeril pred kvasenim, jen jsem obcas zmeril jednotlive svestky a jejich cukernatost.

Připojit reakci

EL Edgar (58) - xxx.xxx.241.176 (?)
27.11.2018 20:35

Dobrý deň.

Ide Vám o približnú hodnotu? Ako približná má byť?

Alebo inak... akú nepresnosť dokážete ešte tolerovať? Čo očakávate že Vám povie nameraná hodnota?

Jasné že môžete odrátať(alebo prirátať) od nameranej hodnoty 3 alebo 5 stupňov. Dokonca aj viac, alebo aj menej.

Ak Vám takáto presnosť merania stačí tak je to pravdepodobne v poriadku. Ja od merania očakávam oveľa viac! Na čo mi je dobré meranie, ktoré má odchýlku takú veľkú, alebo takú malú, že jej hodnotu neviem určiť ani približne?

Absolútne Vás nechcem odrádzať od experimentovania. To nie! Sám rád robím pokusy ktoré ma zaujímajú:) Niekedy to človeka posunie trochu ďalej.

S pozdravom.

Připojit reakci
Založit nové téma Nápověda
  Název diskusního téma   Počet příspěvků   Datum   Počet návštěv
Z ceho udelat visnovku1622.7.20191740
Meruňkový kvas 4220.7.201938622
Novy kvas nekvasi619.7.2019396
Ananasový kvas318.7.20191087
Poraďte jaké kvasinky2714.7.201915368
Pálenka z mladých smrčků310.7.20191223
Kolik nateče ze 100l vína59.7.2019834
Pach po acetonu35.7.2019503
Domácí ořechovice1131.7.2019201806
destilační přístroj105030.6.20191433131
Kvas z mandarinek1923.6.20192316
Zapach dymu623.6.20191601
borovička717.6.201920271
Slivovice jak poznat archív109.6.201910119
Malinovice, Banánovice, Melounovice177.6.201927871
Zakalovanie slivovice pri druhom paleni730.5.20191434
Koňak, brandy, vínovice a jiné ušlechtilé destiláty2730.5.201935372
Turbo kvasnice3519.5.20198607
Palenka z exotickeho ovoce1012.5.201921738
Destilace na polské koloně, zápach výstupu, teploty?544.5.201931248
Pálenka zo sorbitolu61.5.20191137
Škrábavost pálenky4727.4.201961752
Archivace slivovice427.4.2019936
Jak rychle vypeckovat švestky423.4.2019899
Lze využít drtič větví i na ovoce?2912.4.201949236
Zápach v trnkovici po lihu86.4.20191902
Délka prokvašení kdoulového kvasu74.4.20192077
Aroma slivovice364.4.201911349
Palenka z datli?92.4.20196381
Ochutnávka Radimov623.3.20191980
Stojanek na cedění kvasu 1721.3.20194919
Modry povlak na Broskvovici719.3.20191061
Parciální fermentace518.3.20191311
Kvas z mirabelek2011.3.201914160
Kvasenie a palenie manga710.3.20191465
Dřinka - použití229.3.201930678
Destilace - základní dotazy497.3.201916439
Test na metanol8025.2.201990239
3D pálení2323.2.20194914
Koupě automatické pálenice 11021.2.201940531
Další diskuze: 1, 2, 3, 4, 5 >  
Další diskuze na téma Pálení najdete na serveru Kulináři.cz.
Kulinářské fórum - recepty na vaření, uzení, zavařování, vína, destiláty
Elektrická udírna z Mountfield19.7.2019
Uzení domácích klobás17.7.2019
Uzení domácích klobás16.7.2019
Zavaření pálivých papriček13.7.2019
Elektrická udírna z Mountfield16.6.2019
Další příspěvky > 
Úvodní stránka | Informace o serveru | Podmínky užívání | Reklama
(c) Lupo Media s.r.o. 1999 - 2019
Jak Google využívá data, když používáte weby nebo aplikace našich partnerů