Ražná pálenka - "kvasenie škrobov"?



host - 234.18 (?)
28.12.2020 11:26

"Skúste mi povedať, akú vôňu a chuť môžu prebrať pálenky zo škrobu? Prezradím vám to - žiadnu." Ja by som povedal, že práve druh obilia a spôsob spracovania udáva základnú chuť a arómu destilátu a to, v čom zreje tú chuť iba dotvára. Samozrejme napríklad slivky alebo marhule sú úplne o niečom inom, aj keď spomínam si na jeden jačmenný destilát, ktorý mal tak silnú jačmennú arómu že sa skoro nedal piť (ale inak bol fajn).

J.

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

Alkohol esence - vše pro domácí výrobu lihovin, piva i vína včetně kvasnic, aromat, filtrací, soudků.
Stránky: 1,  2   
host - 58.221 (?), 21.12.2020 12:44, zobrazeno: 10383x

Niektorí diskutujúci vo svojich príspevkoch tvrdia, že polysacharidy, konkrétne napr. obilné škroby, nie je možne rozštiepiť na jednoduchšie, priamoskvasiteľné cukry teplom, alebo iným bežne dostupným spôsobom, a že sa to dá (takmer) výlučne len enzýmami.

V jednej (súčasnej) knihe, ktorá bola mimo iného recenzovaná aj dvomi odborníkmi s titulmi, som našiel recept na ražnú pálenku, kde sa uvádza, že: "... obilný šrot sa v určenom pomere zaleje horúcou vodou, a istý čas sa táto zmes podrží v teplote 60° - 65°C. Potom sa schladí na cca 20° - 25°C pridá sa bežné droždie a zmes sa nechá vykvasiť..." 

Ražovica (žitná) pálenka sa v našich krajoch pálila od nepamäti. Naši predkovia ani len nechyrovali o nejakých enzýmoch... Tak ako to teda robili?... Či recept, ktorý uvádzam je totálnym nefungujúcim nezmyslom?... Ako to s tým "skvasením škrobov" je?

Adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 40.93 (?), 25.12.2020 23:06

Škroby sú zložité cukry. Vhodnou činnosťou sa štiepia na jednoduché cukry a tie už vykvasia a je ich možné páliť. Príkladom je pálenka zo zemiakov. Naši predkovia nechali zemiaky zmrznúť, čím sa ich škrob čiastočne zmenil na jednoduché cukry a už potom z toho robiť pálenku. Škroby v obilí rozbíjali na jednoduché cukry zaparovaním. Ale aká to bola pálenka? Ľudia, preboha, nešpekulujte. Nie je žiadne umenie vypáliť alkohol, teda konzumný lieh z hociakého jednoduchého cukru. Ale načo vám to bude? Veď to môžete kúpiť stále ešte za dobrú cenu a bez námahy. Ak použijete potom esencie, tak budete mať malinovicu, čerešňovicu, višňovicu, morušovicu, hruškovicu, aj tú hľadanú / korte/, dokonca aj pálenku s chuťou mango a možno aj s chuťou klobásy, alebo pečenej krkovičky

Nezabúdajte však, že paličské umenie nespočíva vo vypálení liehu, ale vo vypálení kvalinej, jemnej pálenky, ktorá neškriabe, nesmrdí a nebolí z nej hlava. To sa dá dosiahnuť iba, zdôrazňujem iba prekvasením kvalitného ovocia, a aby to bolo rentabilné, tak kvas, po pridaní vody na správnu hustotu, musí mať cukornatosť najmenej 12 stupňov, počas kvasenia nesmie hniť, ani plesnivieť a pri pálení musíte odborne oddeliť nežiadúce látky. Toto sa naučte a s týmto experimentujte. Kašlite na alkoholy z obilia, tie nie sú jemné. Budte gurmáni.

starý palič

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 252.150 (?), 26.12.2020 7:37

No, priateľu, podpísal ste sa ako "starý palič", ale je to zrejme iba Vaším vekom a nie páličskými, či nebodaj "pijáckymi" (rozumejme: degustatorskými)  skúsenosťami. S Vašim názorom na obilné pálenky rozhodne nemôžem súhlasiť. Aj v jednoduchých domácich podmienkach sa dá vyrobiť veľmi kvalitná jemná obilná pálenka napr. žitná - ražná (ražovica), ktorá chuťovo môže smelo súperiť s ovocnými destilátmi. Je mi ľúto, že svoj mylný názor na obilné alkoholy šírite do okolia a predstavujete ho ako objektivný fakt.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 40.93 (?), 26.12.2020 12:13

každý má nejaké názory na alkohol. Niekto preferuje pálenky z ovocia, niekto z obilia, inému je to jedno, lebo vypije všetko, alebo nepije vôbec.

Tu ide o to, ako sa dá dosiahnuť kvalitný alkohol v domácich podmienkach. Alkoholy z nášho ovocia sa dorábajú najľahšie. Ale aj tak je vo výsledných produktoch poznať mnoho chýb a problémov. O to väčší problém je pri alkoholoch, kde je najskôr potrebné rozbiť škroby a zložité cukry na jedoduché cukry.

Ak si myslíte, že sa dokážete vyrovnať takým značkám na trhu, akými sú Stoličnaja, Moskovskaja, Pšeničnaja a podobne, tak sa nemáme o čom baviť. Tak isto je to s pálenkami z kukurice.

Buďme prosím realisti.

3palič3 - starý palič

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 252.150 (?), 27.12.2020 0:28

Nerozumiem tej Vašej pripomienke o zrovnávaní s "nejakou" Moskovskajou, Stoličnajou, atď..."  Ale budiž, ak toto idete predstavoať ako nejaký argument (?)...

Ja, nielen z vlastných skúsenosti viem, že kvalitne vypálený destilát z "domáceho pálenia" je vždy (aj chuťovo) kvalitnješí než akýkoľvek iný porovnateľný alkohol dostupný na trhu. 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
host - 40.93 (?), 27.12.2020 15:21

vy nerozumiete viacerým veciam. Hlavne vám nie je jasný rozdiel medzi pálením z ovocia a zo škrobov. Pálenky z ovocia preberajú vône a chute z toho ovocia, z ktorého sú robené. Skúste mi povedať, akú vôňu a chuť môžu prebrať pálenky zo škrobu? Prezradím vám to - žiadnu. Ich chute a vône sa len dodatočne dorábajú :

1./ zrením v sudoch / rôzne vône a chute dreva, z ktorého sú sudy vyrobené, prípadne do nich prechádzajú chute a vône toho, čo bolo v tých sudoch predtým skladované / 

2./pridávaním prímesí.

Takto sa robia pálenky, ktoré poznáme pod názvom Whisky. Druhou skupinou páleniek sú pálenky vyrábané tiež z obilia, teda po rozklade škrobov, ale bez metódy zrenia v sudoch a bez pridávania príchutí. Tie poznáme pod pojmom vodka. Preto som to porovnával s Moskovskou, Stoličnou a podobne. Z vašich otázok vyplýva, že vám nie je vôbec jasný obrovský rozdiel medzi ovocnými a ostatnými destilátmi. Skúšali ste niekedy porovnať vzorku údajného "kvalitného destilátu" z nejakého obilia so vzorkou jemného syntetického liehu, pričom obe vzorky musia mať rovnakú teplotu, rovnakú stupňovitosť a prípadne aj rovnaké PH? Skúste! Nerozoznáte ich. Ovocný destilát však rozoznáte.

Všetky skutočnosti, o ktorých vám píšem sú už dávno známe, overené v praxi a ich výsledky sú dostupné verejne. V dnešných internetových časoch si ich môže dohľadať aj malé dieťa.

Dúfam, že ste si všimli, že tie vaše narážky na môj vek a údajné pijácke skúsenosti som prešiel gentlmanským mlčaním. Ale priznám sa, že tie vaše ďalšie tvrdenia o tom, že svoje mylné názory na obilné alkoholy verejne šírim a predstavujem ich ako objektívny fakt vo mne už vyvolali úsmev okolo celej hlavy...

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
host - 236.1 (?), 27.12.2020 17:48

Ja, nielen z vlastných skúsenosti viem, že kvalitne vypálený destilát z "domáceho pálenia" je vždy (aj chuťovo) kvalitnješí než akýkoľvek iný porovnateľný alkohol dostupný na trhu.

VŽDY rozhodně ne. 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 234.18 (?), 28.12.2020 11:13

"obilný šrot sa v určenom pomere zaleje horúcou vodou, a istý čas sa táto zmes podrží v teplote 60° - 65°C" Osobne si myslím, že tam malo byť napísané sladový šrot alebo obilný šrot so sladom. 

Netvrdím že hydrolýza zložených sacharidov nie je možná, ale určite nie je pre toto využitie dostatočne efektívna. Navyše tí čo niekedy robili takýto kvas dajú určite za pravdu, že bez sladu alebo enzýmov to jednoducho nejde. 

J.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
host - 234.18 (?), 28.12.2020 11:26

"Skúste mi povedať, akú vôňu a chuť môžu prebrať pálenky zo škrobu? Prezradím vám to - žiadnu." Ja by som povedal, že práve druh obilia a spôsob spracovania udáva základnú chuť a arómu destilátu a to, v čom zreje tú chuť iba dotvára. Samozrejme napríklad slivky alebo marhule sú úplne o niečom inom, aj keď spomínam si na jeden jačmenný destilát, ktorý mal tak silnú jačmennú arómu že sa skoro nedal piť (ale inak bol fajn).

J.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 40.93 (?), 30.12.2020 12:46

Poprosil by som o solídny prístup k diskusii. Bez invektív a určovania ostatným, o čom majú a o čom nemajú písať. Lebo potom nehovoríme o odskusii, ale iba o marketingovom pôsobení na diskutujúcich.

Takže to celé zhrniem. Diskutujúci pod IP adresou xxx.xxx.58.221 položil otázku, ktorou sa snažil rozvinúť diskusiu o obilných alkoholoch. Ja som na neho reagoval tým, že obilné alkoholy nedosahujú kvalitu alkoholov pálených z ovocia a ich výroba je aj zbytočne náročná v domácich podmienkach.

Diskutujúci pod IP adresou xxx.xxx.234.18.sa podstate pripojil k môjmu názoru a na to ho hneď diskutujúci pod IP xxx.xxx.58.221 napadol a suverénne vyhlásil jeho príspevky za žmolenie. Už nevystupoval ako ten prvý, kto začal túto diskusiu, už sa iba neurčito odvoláva na otázku diskutéra v prvom príspevku. Evidentne si neuvedomil, že všetky jeho príspevky z jedného počítača majú stále tú istú IP adresu. Dokonca sa domnievam, že aj príspevky pod IP adresou xxx.xxx.252.150 zo dňa 26.12. o 7.37 hod a 27.12. o 0.28 hod. písala tá istá osoba, ale už z iného počítača. Prečo si to myslím? Vysvetlím to veľmi jednoducho. Ale tým, ktorí veria, že tie odsudzujúce negatívne príspevky bola iba náhoda odkazujem, nech to nečítajú.

Takže idem na to...

Už z prvej položenej otázky, ktorá začala túto diskusiu je jasné, že jej pisateľ otvára diskusiu o alkoholoch pálených z obilných škrobov. Každému, kto sa v tejto problematike len trochu viac vyzná je hneď jasné, že to nie je možné poriadne robiť bez špeciálych prípravkov na štiepenie škrobov.No a tie je potrebné si zakúpiť. Na trhu ich je dosť, ale domáci pálenčiari ich používajú veľmi málo. Preto by bolo vhodné to spropagovať. Aj tak, že sa do diskusiie na nejakom fóre nenápadne prepašuje téma pálenia alkohulu z obilných škrobov. Jednoducho sa urobí reklama a nič to nestojí, lebo za priamu reklamu treba platiť. Tu to však celkom nevyšlo, lebo diskusia sa nepohla správnym smerom.  Buď sa nezaplatilo dosť správnych diskutérov, alebo ten, čo to celé spískal bol babrák.   Dobré ráno!

Šťastný Nový rok 2021, veľa zdravia, šťastia, pohody a úspechov pri pálení ovocných aj obilných destilátov praje všetkým ľuďom dobrej vôle

starý palič

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika