kvas z letnich jablek



HD2 - (4) - 148.82 (?)
4.7.2011 12:01

Dobrý den, ohledně letních jablek můžu říct, že kořalka z nich je dobrá a voňavá. Nevím, jaká je to odrůda, na Valašsku se jim říká " žňůvky" protože dozrávají v době žní. Jen je nutno jablka natrhat, nepoužívat padané, nechat je v bednách dozrát do zelenožluta, až mají skoro sypkou dužinu. Pak klasicky rozdrtit, přidat zákvas a po vykvašení šup do kotle. Byl jsem překvapený, že když jsem změřil mošt, tak měly stejnou cukernatost jako jadernice. Je pravda, že letní jablka jsou náchylná na otlaky při skladování, takže než jsem je dal do drtiče, tak jsem je každé musel vzít do ruky a případné otlačení jsem poctivě vykrájel. Kořalku jsem původně ředil na 51%, ale mám dojem, že je lahodnější když má 48%. A ještě jednu poznámku - pálím vždycky i z jadernic ale kořalka z letních jablek je voňavější a má lepší chuť. Na slivovici ale samozřejmě nemá.      

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

Alkohol esence - vše pro domácí výrobu lihovin, piva i vína včetně kvasnic, aromat, filtrací, soudků.
   Předchozí příspěvky  |  1,  2,  3   
   
host - 161.208 (?), 14.9.2008 19:05

Najděte si pálenici s menším kotlem, vypálí vám to zvlášť anebo se domluvte a s někým vám to sdruží. Když budete mít štěstí, tak neutrpí ani váš ani ten druhý kvas.

Vaše odrůdy jablek bych taky moc nekombinoval, protože dozrávají každá jindy. Boskoop nebude na podzim dobrej a Matčino v březnu moučný.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 207.135 (?), 1.10.2008 6:53

Zdravím přátelé,

poradte prosim - letos mi nezarodily trnky, takze to nastavuju jablkama, kterych mam habadej.

Kolik kg cukru mám přidat na 100 litru jablecné drte - zatim jsem tam nasypal 3 kg a trochu prolil vodou, jak mi poradila paní z pálenice (jiní mi zase tvrdili, ze jsem tam tu vodu nemel nalevat, ale zdá se mi, ze to alespon tu hmotu udelalo pekně vláčnou). Budou ty 3 kila stacit na kvaltni alkoholove prokvaseni?

Předem dík za odpověď, kvašení zdar... kdo nekvasí s námi, kvasí proti nám :-)

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 85.27 (?), 1.10.2008 8:39

Je to téma s nekončící diskuzí. Já do kvasu, ani jablečného žádný cukr nepřidávám. Drcená jablka ředím čerstvým moštem v libovolném poměru, minimálně 1/3 moštu - tím je o tekutost kvasu postaráno. Je-li dost medu, obětuji na bečku nějaké kilo.
   Přídavek řepného cukru zvýší výtěžnost a zisk palírny (platíte za alkohol, nikoli za kvalitu pálenky). Proto radám páleníků naslouchám, ale beru je s rezervou. Oslazený kvas je taky méně náchylný na choroby. Ovoce bez cukru ovšem vykvasí stejně dobře jako s ním. Přidání zákvasu a naplnění nádoby najednou považuji za samozřejmost.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 64.231 (?), 4.10.2008 20:22

Každý vinař vám asi řekne, že dobrý mošt má mít 21% cukru. Pak kvasí po lehkém přihřátí sám a velmi rychle. Já mám u běžných jablek v září tak 10-12%. Jenom goldeny mají asi o dost víc. Ale 21% mají jen nejlepší hrozny, běžné jen 15.  Takže na pohodlné kvašení by to chtělo docukrovat nebo nějak odstranit přebytečnou vodu. Abych vás ušetřil výpočtů, v 10 litrech moštu se z 11 na 21% dostanete přídavkem 1 kg cukru. Pokud jde o odstranění přebytečné vody, já umím vymrazit jen polovinu vody z moštu. Na jablečnou kaši asi nebudete něco podobného jako vymrazování nebo studená vakuová destilace zkoušet.

Mimmo

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 77.39 (?), 5.10.2008 21:10

Každý vinař vám asi řekne, že víno, aby se dalo pít, musí obsahovat tzv. zbytkový, tedy nevykvašený cukr. Zůstane-li tolik zbytkového cukru v hotovém kvasu, je k ničemu, vyleje se s výpalky (do 2% lze tolerovat) .
    Vinný mošt kvasí snadno proto, že na slupkách hroznů žijí kvasinky, nikoli proto, že má 21% cukru. Mošt s 12 procenty rozkváší stejně dobře. Můžete si to vyzkoušet. Nechte při pokojové teplotě láhev čerstvého jablečného moštu a vedle ní láhev stejného moštu doslazeného na 21% (ovšem cukrem pasterizovaným, i v cukru jsou totiž kvasinky).

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
host - 8.163 (?), 25.11.2008 8:11

Přeji dobrý den.

Urodilo se mi hodně jablek a tak je chceme zužitkovat na pálenku. Nikdy jsme v pálenici nebyli. Poradíte prosím, jak se k jablkům zachovat (jestli stačí pokrájet, drtit apod.), čím nejlépe zalít - vodou s cukrem? a kdy se do pálenice odváží? Děkuji všem za pomoc

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 94.12 (?), 25.11.2008 9:03

Ve starších příspěvcích je na toto téma velmi mnoho napsáno.
V krátkosti: podrtit do co největší nádoby, nechat vykvasit při 10 - 20 stupních, po vykvašení (cca 2% cukru a méně) co nejdřív odvézt do pálenice. Zalít vodou s trochou cukru je možné ale ne nutné. Lepší moštem.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 64.231 (?), 13.12.2008 20:36

Moje dva metráky hroznů ze mě opravdu nedělají žádného vinaře. Nicméně vinařům, kteří mluví se mnou, klesá v suchých vínech obsah cukru kvašením z 21 až na cca 0,5%. A i tato vína se dají pít. Shodneme se v tom, že vylévat cukr je blbost. (Možná jsem poznámku špatně pochopil).  Mimochodem, všiml jsem si, že divoké kvasinky z teplých oblastí se chovají úplně jinak než kvasinky z výše položených míst. Je to jako srovnání králíka s býkem.

Mimmo

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 225.144 (?), 5.10.2012 20:44

doporučuji koupit publikaci" Calvados po lopatě"Nakladatelství Olomouc.

Je tam vše pro úspěšnou výrobu kopie Calvadosu, tak jak se produkuje v Normandii. Stoji do 100 kč Pošlou na dobírku

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
HD2 - (4) - 148.82 (?), 4.7.2011 12:01

Dobrý den, ohledně letních jablek můžu říct, že kořalka z nich je dobrá a voňavá. Nevím, jaká je to odrůda, na Valašsku se jim říká " žňůvky" protože dozrávají v době žní. Jen je nutno jablka natrhat, nepoužívat padané, nechat je v bednách dozrát do zelenožluta, až mají skoro sypkou dužinu. Pak klasicky rozdrtit, přidat zákvas a po vykvašení šup do kotle. Byl jsem překvapený, že když jsem změřil mošt, tak měly stejnou cukernatost jako jadernice. Je pravda, že letní jablka jsou náchylná na otlaky při skladování, takže než jsem je dal do drtiče, tak jsem je každé musel vzít do ruky a případné otlačení jsem poctivě vykrájel. Kořalku jsem původně ředil na 51%, ale mám dojem, že je lahodnější když má 48%. A ještě jednu poznámku - pálím vždycky i z jadernic ale kořalka z letních jablek je voňavější a má lepší chuť. Na slivovici ale samozřejmě nemá.      

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika