Hruškový kvas z neskorých odrôd



   Předchozí příspěvky  |  1,  2,  3,  4,  5  >   
                     
Standa_hk - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (5555) - 251.226 (?) 
20.1.2015 15:35

no nevím. Pro mne je z hlediska docházkové vzdálenosti nejdostupnější právě ta k.mléčná. Dojdu pěšky do blízkého obchodu s řeznickými potřebami a koupím za docela přijatelnou cenu (stejnou jako u jiné konkurence).

Pro sírovou musím autem do speciální drogerie v blízkém městě.

Fosforečnou jsem zatím nikde nepotkal... Jaká je potřeba kvalita, množství a jaká je její cena při odběru menším než po IBC kontejnerech pro potravinářské provozy?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci   
Alkohol esence - vše pro domácí výrobu lihovin, piva i vína včetně kvasnic, aromat, filtrací, soudků.
                     
host - 236.138 (?), 20.1.2015 20:04

Tak to mě zajímá, ve kterém řeznickém odchodu (krámě, potřebami) se nabzí ke koupi tato kyselina?? slosar-petr@seznam.cz

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 92.38 (?), 20.1.2015 21:16

Je možné, že mléčná kyselina je při nízké ceně vhodnou alternativou - již proto, že práce s ní je bezpečnější než se sírovou. Nicméně používané množství a absence zápachu u kyseliny sírové mě činí zcela klidným pokud u ní zůstanu.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Standa_hk - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (5555) - 220.138 (?), 20.1.2015 21:22

Kyselina sírová 96% čistá 96,-Kč/l (+105,-Kč doprava 1-5litrů)

Kyselina sírová 36% technická 36,-Kč/l (+ 30,- Kč za svým autem projetých km)

Kyselina mléčná 80%  v "krámku" 123,-Kč/l (+ 25 minut procházky)

Kyselina mléčná 80% z eshopu rodiny Kopečků 109,- Kč/l (+ poštovné a balné)

Kyselina citrónová 1 kg v Kaflandu 129,-Kč

Kyselina jablečná 1 kg 166,- Kč  (+ poštovné a balné)

... Co by jste si v mém případě vybral? Jak v tomto srovnání by vypadalo porovnání kyseliny fosforečné? Jaké jsou dávky v množství a potažmo ceně například při dávce na 50 l kvasu?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 208.245 (?), 21.1.2015 12:01
Těžko radit. Každá kyselina je jinak "vydatná" a taky optimální hodnota pH pro kvašení je dosti diskutabilní. Optimální pro kvasinky je pH 5-6 - mírně kyselé prostředí. Pro silné omezení octového kvašení a jiných nežádoucích mikroflor je třeba pH cca 3. Acidorezistentní kvasinky snesou i pH 2,5. Dále při vysoké kyselosti vznikají při kvašení některé nežádoucí látky. * Co je pH? Viz. obrázek. Jen je třeba si uvědomit, že stupnice je logaritmická. Tzn. že pH 3 je 10x kyselejší než pH 4 a 100x kyselejší než pH 5 atd.. * Na 50l kvasu se použije cca 55ml, (100g), koncentrované kyseliny sírové. Podle druhu ovoce a požadované kyselosti. Pokud si nevystačíte s ochutnáním a nechce se vám složitě laboratorně titrovat lze použít levné pH indikační papírky nebo el. pH metr * Že jste nenarazil na kys. fosforečnou, ale třeba na konc. sírovou je mi divné. Fosforečná se na rozdíl od ní nedá nijak "zneužit"... Rafael.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Standa_hk - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (5555) - 251.226 (?), 21.1.2015 12:14

Ona dostupnost je dána tak trochu poptávkou. Pokud klesá prodej akumulátorů s víčky na dolévání elektrolitu a stoupá prodej bezúdržbových, tak už na pumpách seženete pouze destilku a nikoliv akumulátorovou kyselinu.

Podobně, protože lidi nepotřebují fosforečnou, tak v mně známé technické drogerii ji nemají skladem. Možná by ji uměli objednat. 

??? k čemu se dá zneužít vitriol? Poslední větu nějak nechápu.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 216.128 (?), 21.1.2015 16:04
Koncentrovaná H2SO4 se používá jako součást nitrační směsi a ta většinou k výrobě výbušnin a třaskavin. Naproti tomu H3PO4  je taková neškodná kyselinka používající se hojně v nápojovém průmyslu nebo jako odrezovač:-))) Ještě jsem si vzpomněl, že díky fosforu přispívá i k výživě kvasinek. Nicméně v některých zemích je její přidávání do kvasů zakázáno. Nevím proč. Rafael.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Standa_hk - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (5555) - 251.226 (?), 21.1.2015 16:30

jj jako fosfátový odrezovač ji znám a používám, jenže tam nevím jestli je čistá nebo s aditivy. To mi připomíná K-klasik kyselina citrónová 100 g stojí 12 Kč a ta samá kyselina (zabalená taky v Lachemě z BigBagu) jako "čistič pračky" stojí 48 Kč za 50 g (a nemusí být v potravinářské čistotě). Jestliže je tedy odrezovač levný, může být čistí kyselina pod názvem H3PO4 ještě levnější.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 236.138 (?), 28.1.2015 22:42

Varuji před použitím kys. mravenčí, vzorec HCOOH do kvasu!! S lidským organismem je naprosto neslučitelná, mimořádně jedovatá. Je schopná leptat oční sítnici, což vede ke slepotě a dále je schopná se ve větší koncentraci vázat na hemoglobin a blokovat centra pro přenos kyslík což vede k smrti zadušením. Naštěstí je tato molekula obtížně dostupná, ale myslím, že včelaři ji z nějakého důvodu vyhledávají a potřebují k nějaké ochraně či kdo ví proč, ke včelstvům. Jsou podobnými nápady ohroženi. slosar-petr@seznam.cz

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 216.174 (?), 29.1.2015 8:26
Nevím jestli jsem to dobře, jako včelař, pochopil, to důrazné varování... * Ale včelaři kyselinou mravenčí ohroženi nejsou. Právě naopak. Její razantní používání v boji proti varoáze ve včelstvech je nyní asi jediná šance v boji proti tomuto nebezpečnému roztoči. Díky její těkavosti a účinkům jejích pár. Počasí posledních let a s tím spojený tlak tohoto roztoče způsobí letos, nebo už způsobil, dosud největší úhyn včelstev v historii. * Samozřejmě, že do kvasu je absolutně nevhodná. V malých koncentracích je sice obsažena v některých potravinách, buď přírodní nebo jako E236, ale stačí si k ní v koncentrovaném stavu jen přičichnout... A myslím, že k takovému jejímu použití by to hned každého mělo odradit. Taky před tím samozřejmě varuji!!! Nicméně si myslím, že jste nebezpečnost této kyseliny silně zveličil. Rafael.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3,  4,  5  >   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?28.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika