Dřinka - použití



Stránky: 1,  2,  3   
host 
5.9.2001 11:42, zobrazeno: 59154x
Může mi někdo poradit o použití plodů Dřinky?
Koupil jsem zahradu i s tímto stromem a zatím jsem se s ním nesetkal.
Děkuji
Adresa příspěvku
Připojit reakci   
Alkohol esence - vše pro domácí výrobu lihovin, piva i vína včetně kvasnic, aromat, filtrací, soudků.
   
host - 174.49 (?), 7.11.2008 19:19

pokud máme na mysli stejný plod-tvarem i barvou podobný šípku, který roste na stromě-větve nejsou rovné, ale jakoby klikaté, dají se přidávat do kvasu a pak vypálit na dobrou kořalku!!!dobrou chuť

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
Lumikol - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (133) - 181.138 (?), 8.11.2008 15:49

Zdravím, před lety nám chlapík na tržišti v bulharsku vnutil drienky(tak jim ríkají tam)Mají to tam jako všelék, spařují je na čaj při chřipce, dělají z nich marmeládu, kořalku snad i sirup.Dal nám jich pytlík že si je máme zasadit, a nikdy už nebudem nemocný.Marmeláda co jsem vyrobyla byla super pod maso, bohužel mi nic nevyrostlo.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 86.245 (?), 24.6.2009 19:06

Z Bulharska jsem si dovezl dřín tak před 15 lety. Tady roste dost pomalu, je tak 2,5 m vysoký, ale rodí poměrně dost. Dovezl jsem si i pár receptů v bulharštině. Tady je pokus o překlad:

DŘÍNKY – MNOHO PEKTINU A VITAMÍNU C

Dřínky obsahují hodně vitamínu C, pektin, lehce osvojitelné cukry. Když jsou usušené, uchovávají si užitečných vlastností. V zimě pomáhají při prostuzení a chřipce, žaludečních potížích (průjem).Užitečné jsou proti špatnému cholesterolu, ale musí se s nimi opatrně, protože mají silný zácpový učinek.

Marmeláda – jam

Produkty: 1 kg dobře zralých dřínek, 1kg jablek, 2 kg cukru, 1 litr vody, 1 čajová lžička kyseliny citronové.

Postup: Nechte dřínky odležet 48 hodin aby obměkly. Umyjte je a odpeckujte. Oloupejte jablka a nařežte je na drobné kostky. Smíchejte je s dřínky. Z cukru a vody uvařte hustý sirup, přidejte kyselinu citronovou a vložte do něj ovoce. Vařte asi 10 minut a sundejte z ohně. Nechte ovocnou směs odstát 4 – 5 hodin, pak ji opět zahřejte na ohni asi 10 minut. Sundejte a nechte znovu odstát několik hodin.
Znovu zahřejte ovocnou směs 15 minut nebo do dosažení potřebné hustoty. Horkou marmeládu nalejte do skleniček, zavřete a obraťte vršky dolů, aby udělaly vakuum.

Sirup

Protukty: 1 kg dřínek, 2 kg cukru, 2 litry vody, ½ čajové lžičky kyseliny citronové.

Postup: Očistěte dřínky od stopek, umyjte je a vařte ve vodě do změknutí. Přeceďte jejich šťávu a potom ji smíchejte s cukrem a vařte sirup do zhoustnutí. Před sundáním z ohně nasypte kyselinu citronovou a zamíchejte. Ještě horké nalahvujte.

„Sladko“ (ovoce zavařené v hustém cukrovém sirupu)

Produkty: 1 kg velké zralé dřínky, 1,5 kg cukru, 2 čajové hrnky vody, 1 čajová lžíce kyseliny citronové.

Postup: Umyjte dřínky a očistěte od stopek a pecek tak, aby se plod nepotrhal. Dejte je do studené vody aby neztmavly. Uvařte hustý sirup z cukru a vody. Jakmile je sirup hotov, vložte do něj předem odcezené dřínky a vařte dokud ovoce nezměkne a „sladkoto“ nezhoustne. Před sundáním z ohně přidejte kyselinu citronovou a rozmíchejte. Nechte odstát hotové „sladko“ několik hodin a pak ho nalejte do zavařovací sklenice. Kdo chce, může je sterilizovat asi 10 minut.

Kompot

Produkty: velké, dobře uzráté dřínky, po 8 polévkových lžících cukru na každou litrovou zavařovací sklenici, větvička (stonek) „indrišé“(druh pelargonie se silně aromatickými listy – Pelargónium roseum).

Postup: Umyjte dřínky a očistěte od stopek. Rozdělte je do 1 litrových zavařovacích sklenic tak, aby ovoce bylo trochu pod polovinou sklenice. Nasypte po 8 polévkových lžících cukru do každé sklenice, vložte 1 – 2 lístečky „indrišé“ a zalejte vodou po hrdlo. Zavřete je víčky a sterilizujte 15 minut.

Ať chutná

Johnieb

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 133.210 (?), 24.8.2009 12:59
Něco s alkoholem by nebylo?Ať mám v zimě něco proti chřipce.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
host - 153.166 (?), 15.9.2014 19:48

Dobrý večer! Marmeláda z dřínků je pracná, ale výborná a sirup dělaný za studena ještě lepší.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
host - 178.235 (?), 15.9.2014 20:14

Možná by bylo dobré zasypat je cukrem jako višně a zalít je alkoholem.Dřínovka by se mohla podobně jako griotka uplatnit jako alkoholický nápoj.Problém je, že dřínky dozrávají postupně, což u višní tak není. Zatím jsem to nezkoušel, ani dřínkovici nepálil.Ale dřínka je nezmar a bývaly kdysi v Šumicích i dřínkové hody.  AB

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
milanfiala - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1142) - 95.70 (?), 15.9.2014 20:39

Kamarad zahradkar bol na koštovke a sutaži o najlepšiu palenku v madarsku, vravel slivovice slabe nič moc ale vyhrala to Drienkovica čo bol milo prekvapeny.

Drienka
Drienka
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 178.235 (?), 15.9.2014 21:30

Kedy tam zase pojede?Dostane za domácu úlohu, aký je postup výroby Drienkovice.Som hlboko presvedcený, že Drienkovica má svoje kvality.Preto sem s nimi na tomto fóru.  AB

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 157.7 (?), 16.9.2014 11:01

Zasadil jsem si tu erbovní dřevinu na zahradě a jsem dost zklamaný velikostí plodů. Nedokážu si představit trhání nebo sběr na kila. Jedině snad průběžné třepání do plachty. Ale aby toho bylo dost na vypálení, to je vyloženě z říše snů.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika