Připojit reakci
Text příspěvku, ke kterému připojujete reakci:

Zaujímavý príspevok, hlavne tá empirická časť (nerobím si srandu, oceňujem, že Ste tomu venovali svoj čas). Skúsim teda postupne reagovať.

nemyslím si, že ak použijete na odčítanie meranej hodnoty inú stupnicu na refraktometri tak bude meranie presné alebo viac presné...

Tak som to ani nemyslel. Výhodou viacerých stupníc je to, že si môžete vybrať tú, ktorá Vám vyhovuje. Niekto je zvyknutý používať °Bx, niekto °KMW, niekto °NM. Pre mňa má najväčšiu výpovednú hodnotu stupnica NM, vyjadruje koncentráciu cukrov v g/L a som na ňu zvyknutý. 

Čo sa tých meraní týka, tak som to trocha prepočítal na koncetráciu cukru a alkoholu v jednotlivých roztokoch. Východiskový roztok má konc. 6g/100 ml, tak ako píšete. Postupným narieďovaním vínovicou sa dostaneme na koncentráciu 4,2 g/100 ml (posledný roztok 70 ml 6°BX+30 ml vínovice). Hovoríte, že cukromer už nemal kam klesať, čiže z toho by vyplývalo, že v danom roztoku nie sú žiadne cukry. To však nie je pravda, bolo ich tam ešte 4,2 g/100 ml. Alkohol totiž oklamal cukromer laugh Obsah alkoholu bol neuveriteľných 16,8 % obj. (v reálnych podmienkach v podstate nedosiahnuteľná hodnota). Refraktometer však tiež bol oklamaný, pretože zmes sa z dvojzložkovej (voda+cukor) zmenila na trojzložkovú (voda+cukor+alkohol). Vtedy meranie stráca svoju presnosť, pretože koncetrácia alkoholu v istom bode kvasenia prevýši konc. cukrov a refraktometer vlastne nevie, čo meria.

Druhá vec, čo v tom pokuse nesedí je, že Ste nezvolil práve najvhodnejší postup. Realita je taká, že alkohol počas kvasenia pribúda pomalšie ako klesajú cukry (prekvasením každých cca 1,7 g cukrov vznikne 1% obj. alkoholu). Vo Vašom pokuse to bolo presn naopak. Cukor sa iba veľmi málo narieďoval, klesol zo 6g na 4,2 g/100 ml. Naopak alkohol pribúdal enormne rýchlo (zo 7% obj. v prvom roztoku vystúpil až na 16,8% obj. v poslednom roztoku.

Po tretie, svojim predošlým príspevkom som nechcel vyzdvihovať jednu alebo druhú metódu merania. Chcel som len poukázať na to, že obe metódy majú svoje nepresnosti a podeliť sa o moju skúsenosť s meraním refraktometrom.

P.S.: Ak budete mať ešte niekedy čas a chuť, skúste ten pokus zopakovať, ale zvoľte reálnejšie podmienky merania. Výsledky by určite zaujímali nielen mňa.

Text příspěvku:*
Při psaní textu neukončujte jednotlivé řádky, text se v odstavci zalamuje automaticky.
Obrázek:
Vybrat soubor:
Název:
Popis:
Vkládat lze pouze obrázky typu JPEG a PNG. Maximální rozlišení obrázku je 12 megapixelů (4920x3218 obrazových bodů). Maximální možná velikost obrázku je 10 MB.
Kontrolní řetězec:*Sečtěte prosím číslo 16 a číslo 16.
Výsledek vložte do následujícího políčka:
* Bez vyplnění políček zvýrazněných tučným písmem nebude možné formulář odeslat.
zahrada.cz
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika