Poškozený ořešák (Mars). Co s ním?



   Předchozí příspěvky  |  1,  2,  3   
      
Krist - (8) - 56.154 (?) 
1.6.2015 15:48

Děkuji velice, vyberu si tedy první možnost a nový kmínek budu jistit k tomu suchému. Postřik Kuprikolem 50 snad nic nepokazí.

Škoda, že se tím růst zbrzdil a ztratil vlastně min. 2 roky vývoje. Snad se ten"terminál", jak říkáte,  vyšvihne řádně už letos a nakonec vyroste pěkný strom. Za 10 let dám vědět :) Moc jste mě pomohli.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci   
stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
         
Standa_hk - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (5555) - 248.116 (?), 1.6.2015 16:23

Pokud na to koukám, ztratíte jen rok vývoje, protože jste měl šipčák s předčasným obrostem a na podzim budete mít špičák s předčasným obrostem. Pokud se kořeny dobře chytí (ujmou a prokoření), bude předčasný obrost bohatší, než ten co máte nyní na snímku. Ve finále může být pátým rokem ztráta vyrovnána. Štěpované ořešáky plodí již od 6 roku po výsadbě vcelku pravidelně (4 rokem můžete pozorovat juvenilní samičí květenství, které však většinou plody nepřinese).

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
Krist - (8) - 3.83 (?), 3.6.2015 15:02

Tak posílám výsledek ku schválení. Nechal jsem druhý dlouhý stonek od vrchu. Ten co je nejvýš se sice nabízel víc i vzhledem k místu odkud vyrůstá, je v ohybu hlavního kmene, takže by lépe na něj navazoval, ale ten druhý mě přišel nejsilnější, nejdelší, takový nejzdravější. Původní kmen jsem tedy řádně ohnul a zajistit ke kůlu. Nový terminál lehce, jen kvůli větru, přivázal také. Z ostatních jsem uštípl konec, některé i s prvními lístky (obr.3). Pak jsem stříknul Kuprikol 50, snad to dobře dopadne.

Obr.1

Obr.1 - Ořešák před zaštípnutím
Obr.1 - Ořešák před zaštípnutím
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
Krist - (8) - 3.83 (?), 3.6.2015 15:07

Obr.2

Nový terminál ještě převážu k vlastnímu kmeni, kdyby se náhodou kmínek katapultoval a mohl jej vytrhnout.

Obr. 2 - ořešák po zaštípnutí
Obr. 2 - ořešák po zaštípnutí
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
J.f.K - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (322) - 244.2 (?), 3.6.2015 15:09

jj. máte za 1 s *

yes

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
Krist - (8) - 3.83 (?), 3.6.2015 15:16

To Vy také smiley . Ještě dvě otázky:

1) Kde přesně zaštípnout a čím zatřít kmen po ukončení hlavního růstu nového terminálu? 
2) Jak bude v dospělosti vypadat kmen? Bude na něm vada, hrb, dutina? Sklon předpokládám určím já řádným zajištěním.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
Standa_hk - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (5555) - 248.116 (?), 3.6.2015 16:33

On Vám to kmínek napoví. Říznete jej šikmo těsně nad místem, kde prostým přirůstáním ztloustnul. Tak, aby rána byla co nejmenší a nevznikla žádná patka. Ta rána zavalí do dvou let a pak dalším zesilováním kmínku se tento opticky i fakticky srovná. Tak 6tým rokem, až vstoupí do plodnosti už nikdo nepozná, jestli jde o semenáč, roubovaný nebo takto retardovaný stromek. K zatření je vhodné cokoliv používané v zahradnické praxi. Nejlevněji vyjde nějaký zbytek od Latexové barvy (s atestem na dětské hračky).

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
Krist - (8) - 3.83 (?), 3.6.2015 15:08

Obr. 3 
Vršky nepotřebných výhonků. Na podnoži jsem jeden malý výhonek vylomil celý.

Obr. 3 - odštípnuté konce
Obr. 3 - odštípnuté konce
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 70.199 (?), 8.6.2015 18:34
Vidím, že máte svůj pozemek zasazený mezi kolchozní lány. Letos je za plotem řepka, ale příští rok to může být kukuřice a jestli to máte nějakou úzkou dlouhou nudli, budete se divit. Podnikavci ve výrobě potravin a biosložek do paliv jsou nenasytní, nějaké ochranné vzdálenosti jim mic neříkaji, protože neni žalobce a neni soudce. V jejich případě jim budou soudy stranit a vy budete plakat. Z ovocných stomků budete mít mrzáčky s neduživými zažloutlými metlovými přírůstky a v tomto případě se mšicím neubráníte. Cibulnatá zelenina - konkrétně česnek - bude vypadat jako nějaký divný pórek, paličák nebude vypouštět hlávky a některý nepaličák je vypustí, velmi ranné brambory to můžou při pozdnějším postřiku odnést také. Trávu z celé plochy můžete tak akorát pálit, s čímž se budete vystavovat postihu ze strany státní správy, protože bude plná reziduí z látek z provedených postřků a nemusí to být úlet, k poškození jiných kultur stačí jen ten smrad. Přeji pevné nervy!! Až se to stane nafoťte a dejte to do tohto tématu. S oplocením se rozmýšlím, protože to budou jen vyhozené peníze a za závlahu také.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
Krist - (8) - 56.154 (?), 31.7.2015 12:09

Nj, trochu máte pravdu. Nemám sice nudli a pole je jen z jedné strany ale když hnojí v létě, tak to táhne z jihu i ke mě a já u toho byl pokaždé. Takové práce dělají zásadně o víkendu, dementi. Nadával jsem jak dlaždič. 2013 na pozemku rostl kolchozní hrách, loni pšenice, ze které mě tam nechali stoh slámy (na mým už nebyla stříkaná, používám na mulč).
Česnek, cibule, brambory zatím v pohodě. Mšice jsou asi průměrně. Když se něčemu nedaří je spíš díky zavlažovacímu dluhu, nebo slimákům, jelikož začínám teprv stavět a nebývám tam tak často. Ornice se mě zdá krásná (ikdyž léty obdělávána zemědělci).
A to chci z větší části vybudovat ekozahradu, tak uvidím, jak si příroda poradí :)

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3   
zahrada.cz
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika