Poškozený ořešák (Mars). Co s ním?



Jenda_ - (30) - 214.22 (?)
28.6.2015 19:34

Dobrý den.

Mám 2 letý ořešák vysoký asi 2m. Má boční výhony ve výšce asi 0,5, 1, a 1,5m a další ve vrcholku. Prosím o radu, jestli mám boční ustřihnout, nebo nechat a proč. A jak by pak měl stromek vypadat. Děkuji velmi pěkně. J.

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   Předchozí příspěvky  |  1,  2,  3   
   
makomako - (12) - 173.179 (?), 9.6.2015 20:37

Zdravím, jelikož mi ořešák ožrali srny tak řeším, že když znovu opukl, tak nevím který výho nechat. Všechny pod roubem jsem dal pryč, ale ten nejvyšší je strašně zkroucený a druhý pod ním je sice rovný ale nevím zda již není moc blízko pod roubem. Co vy na to?


Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 92.38 (?), 9.6.2015 21:03

Nechal bych letos všechny výhony, pomůžou zahojit rány na kůře. Až se stromek zotaví, pak vyberete pokračování kmínku.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 157.239 (?), 9.6.2015 21:10

Souhlas s M.V., ještě by pomohlo, kdyby byl oř. zbaven travní konkurence.  A jestli je roub.část ta zatáčkawink-snad v brzké době vyžene-s dopomocí či svévolně rovinu. S.P.,Ch.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
Standa_hk - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (5555) - 248.116 (?), 9.6.2015 21:19

Nechal bych oba. Dokud není stromek dost silný, aby odolal dalšímu nájezdu srnek je menší chybou mít dvoják než pak nemít nic.

A i kdyby jste napřesrok vybral přecijenom ten křivější, vězte že žádná vědecká studie nedokázala negativní vliv křivého kmínku na jakost produkovaných ořechů. Naopak bylo pozorováno, že většina křivých kmínků se tloustnutím srovnávala. Tedy jestli je teď křivost nějakých + 6 cm, tak při tloušťce kmínku 15 cm už bude rovný (cca 7 letý).

Necháte-li oba, budete moci podle habitu listí srovnávat, jsou-li výhony stejné (oba roub) nebo rozličné (pětičetný×sedmičetný, celokrajný×pilovitý, tmavý×světlý, brzo opadyvý ×pozdě opadavý, ....).

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
makomako - (12) - 209.204 (?), 10.6.2015 7:44

Moc děkuji za rady. Zbavení trávy je jasné. Díky stavbě domu jsem nestíhal a ted si posekl známi konečně louku na senuo tak jsem se zašel mrknout zda s eněco děje :-) 

Ještě jestli jsem to správně pochopil, tak nyní nepoznám, zda ten rovný je nebo není roub? Zkusím pomaličku narovnávat ten kříví a stejně, je hezké mít jiný stom než rovný :-)

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 157.239 (?), 10.6.2015 11:45

Kdo jiný, než ten co sázel, by měl mít povědomí o tom, kde končí podnož a kde začíná plodná část stromku? Není to třeba to tlustší místo kousek nad zemí, nad kterým je ještě kus kmínku? To by potom znamenalo, že obě větve-rovná i pokroucená jsou štěp. I mě se v záplavě uniforem líbí jiný šat, přesto je pro brzkou, pravidelnou a dlouhodobou úrodnost výhodnější rovný, pevný a zároveň pružný kmen.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
makomako - (12) - 209.204 (?), 11.6.2015 11:42

No já se ptal, protože se v tom nevyznám i když jsem to sázel, proto se raději zeptám a proto taky dle mého je toto fŕum. 

Jelikož se v tom nevyznám a nabyl jsem si jist, zda ten rovný jde z plodné části, tak jsem se raději zeptal. 

Ale jinak děkuji za názor k tomu rovnému vs. křivému kmínku.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
Jenda_ - (30) - 214.22 (?), 28.6.2015 19:34

Dobrý den.

Mám 2 letý ořešák vysoký asi 2m. Má boční výhony ve výšce asi 0,5, 1, a 1,5m a další ve vrcholku. Prosím o radu, jestli mám boční ustřihnout, nebo nechat a proč. A jak by pak měl stromek vypadat. Děkuji velmi pěkně. J.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
1,  2,  3   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika