Podnože pro lísky, lískové ořechy



Standa_hk - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (5555) - 244.2 (?)
21.10.2013 12:56

na jistotu je, že letos mám nasbíraných asi 100 oříšků na parkovišti u Magistrátu města (další lísky jsou i jinde po městě a ve FN) a koncem listopadu počítám že provedu výsev do řádku vedle školky.

U řízkování budu muset vymyslet to nahřívátko báze. V Holovousích ho mají, ale za peníze a taky pro zakázky čítající řádově 1000 podnožových řízků. Já použiji řádově jen 10.

Ve velkopěstitelské praxi je to asi nepoužitelné, ale Váš nápad na roubování v ruce asi uskutečním v únoru Prutů na pařezu zbylém po odstranění Halské mám dost na to abych mohl zkusit na horní konec "hole" dát rovnou červenolistou kroucenku a dole kořenový řízek z vykopávaného pařezu. Nahoře mám jasno, tam to bude tenké na klasickou kopulaci. Ale dole to bude při délce prutu 1,5 m kolen 2-3 cm. Chtělo by to něco jednoduše rychlého, aby se řezné rány udržely čisté...

No do února času na přemýšlení dost.

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
Stránky: 1,  2   
Standa_hk - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (5555) - 220.186 (?), 21.10.2013 0:55, zobrazeno: 13946x

Známá po mně chce, abych jí zapěstoval kroucenou lísku na kmínku a tak zvažuji, co by byla schůdnější cesta. jestli získání podnožové Lísky turecké (Corylus colurna) vegetetivně nebo generativně.

Prvním a nejsnadnějším způsobem, ale s problematickou výtěžností, je množení generativní – výsev oříšků. Tady nevím, za jak dlouho budu mít k dispozici špičák pro roubování v požadované výšce cca 1,4 m.

Druhým relativně snadným způsobem je rozmnožování dřevitými řízky. Výhodou tohoto způsobu je, že se získají rostliny shodných vlastností s matečným keřem. Nevýhodou je nezbytnost použití tepelné stimulace pro podpoření tvorby kalusu. Výhony se odebírají od prosince do poloviny ledna. Později již mohou být výhony narašené, což výrazně snižuje výtěžnost. Řízky se upravují na délku přibližně 15 cm. Stimulace se provádí nejlépe pudrovým stimulátorem např. 0,5 % Rhizopon AA (s obsahem 2,5 % kyseliny indolyl-3-máselné, tzv. IBA). Po stimulaci následuje zahřívání bází řízků při 20 až 22 °C po dobu čtyř týdnů. K nahřívání se používá speciální box, v jehož dnu je umístěna topná spirála s regulovatelnou teplotou. Nasvazkované řízky jsou v boxu zasypány perlitem. Okolní teplota by neměla přesáhnou 4 až 5 °C, jinak dojde k předčasnému rašení. Po vytvoření kalusu se řízky skladují (při teplotě 5 °C) až do období, kdy je možné provést vyškolkování nejlépe do pařeniště nebo krytého záhonu. Tady taky nevím, kdy budu mít dostatečně silnou a vysokou podnož.

Nemáte někdo praktické zkušenosti?

Adresa příspěvku
Připojit reakci
   
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 92.38 (?), 21.10.2013 7:51

Obyčejnou lísku lze množit hřížením, odrytím z keře,  i řízky (nezkoušel jsem) Tureckou lísku jsem takto množit nezkoušel, vzhledem k stromovému růstu hřížení a dělení trsu dobře nejde. Řízkování je zřejmě možné, ale ze semen mi to přijde snazší.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
Standa_hk - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (5555) - 244.2 (?), 21.10.2013 8:31

Minulou zimu jsem zkoušel řízkování bez nahřívání. Kalus se sice vytvořil, ale vrcholové pupeny šly do rašení rychleji než se stačily vytvořit kořínky přijímající dostatek vody a po vyčerpání zásobní vláhy ze dřeva řízky koncem května zaschly. Tepve poté jsem našel citovaný text o nahřívání báze řízku. 

Jde mi o praktickou zkušenost, jestli z řízku budu mít roubování sschopnou podnož už následující jaro 2015, nebo stejně jako z výsevu až v roce 2016.

Ona ta korunka z kroucené lísky (Corylus avelana Contorta) je o to efektnější, čím vyšší je kmínek. Praktické je i to, že nepodrůstá odspoda, lépe se dělá průklest starých větví a dá se pod korunku zajet sekačkou..

Corylus avellana Contorta
Corylus avellana Contorta
kmínek
kmínek
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 149.42 (?), 21.10.2013 9:38

Dobrý den.
S lískou tureckou namám žádnou zkušenost. Strom se mi líbí. Není úplně běžný. Uvádí se jako podnož pro stromový tvar lísky obecné.
Chcete jednu rostlinu, jako vzrostlou podnož vysokou 1,5m a zajímá Vás čas na její získání vypěstováním. Oříšky lísky turecké se většinou na jídlo nepoužívají. Takže zůstávají pro zvířata a ptáky. Myslím si, že by stálo za zvážení pokusit se vyhledat semenáč na místě, kde turecké lísky rostou. Nebo se pokusit vyhledat někoho, kdo takovou rostlinu může poskytnout (pozemek poblíž).
Také by, alespoň podle mé úvahy, šlo jít na věc obráceně. To je, naštěpovat nízko, na bujnou podnož lísky obecné, lísku tureckou a místo štěpování pak utopit v zemi pro zakořenění. Předpokládám totiž, že přírůstek štěpovance bude podstatně větší než přírůstek řízku. JG

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
Standa_hk - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (5555) - 244.2 (?), 21.10.2013 10:51

Nemám pláňata či odkopky lísky obecné, takže tudy pro mne cesta nevede.

Všechny lísky na obou zahradách mám na podnoži, tedy nepodrůstají. Protože Corylus colurna není u nás původní, tak pláně v přírodě nezískám a v urbanizovaném území v parcích se o její plody postarají kavky, starky a jiné chytré zpěvné ptactvo z čeledi krkavcovitých. Od nich jsem se naučil, že i "oříšky leda tak pro tchýni" se dají louskat. Jejich speciální způsob louskání těch kameňáků mezi lískovými oříšky spočívá v poznatku, že když se poruší měkčí plocha u lůžka... (veverky a myši to asi neumí a tak si oříšků Corylus colurna zpravidla nevšímají).

Přemýšlím, jak by asi dopadlo roubování dřevitého řízku na řízek kořenový.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
host - 149.42 (?), 21.10.2013 12:00

Pláňata a odkopky (výmladky) plané lísky jsou v přírodě všude, kde planá líska roste. Jinak to ani neznám.
Štěpovat (možná snadněji očkovat) lísku tureckou na vlastní kořenový řízek může být metoda použitelná, dobrý nápad. Možná i nejrychlejší k zapěstování rostliny s kmínkem. Navíc, nabízí i možnost pěstovat v počátku i v květináči během zimy doma. Nevím sice, jestli jde v „pokojovém“ prostředí štěpovat už třeba v říjnu, ale na druhou stranu, nikdy jsem neslyšel, nečetl, že by to nešlo. Možná by takhle mohl být požadovaný špičák narostlý už v létě. A v létě jsem už lísku úspěšně očkoval. JG

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
Standa_hk - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (5555) - 244.2 (?), 21.10.2013 12:56

na jistotu je, že letos mám nasbíraných asi 100 oříšků na parkovišti u Magistrátu města (další lísky jsou i jinde po městě a ve FN) a koncem listopadu počítám že provedu výsev do řádku vedle školky.

U řízkování budu muset vymyslet to nahřívátko báze. V Holovousích ho mají, ale za peníze a taky pro zakázky čítající řádově 1000 podnožových řízků. Já použiji řádově jen 10.

Ve velkopěstitelské praxi je to asi nepoužitelné, ale Váš nápad na roubování v ruce asi uskutečním v únoru Prutů na pařezu zbylém po odstranění Halské mám dost na to abych mohl zkusit na horní konec "hole" dát rovnou červenolistou kroucenku a dole kořenový řízek z vykopávaného pařezu. Nahoře mám jasno, tam to bude tenké na klasickou kopulaci. Ale dole to bude při délce prutu 1,5 m kolen 2-3 cm. Chtělo by to něco jednoduše rychlého, aby se řezné rány udržely čisté...

No do února času na přemýšlení dost.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 149.42 (?), 22.10.2013 9:55

Nahřívátko báze. A co topení do akvária? Pár proutků by se snad taky mohlo ohřát. V nádobě s vodou může být zapuštěná i nádoba druhá. Třeba by se našel někdo, kdo už rybičky chovat nechce.
Proč čekat do jara? Myslel jsem, naočkovat kořenový řízek daný do tepla, hned jak to půjde za kůru, nebo přímo Forkertem a nechat za oknem přes zimu očko růst. Kdybyste začal hned, mohl byste o výsledku reportovat mnohem dřív. JG wink

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Standa_hk - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (5555) - 244.2 (?), 22.10.2013 10:38

Teď je to takové nejisté, ještě neproběhla dostatečně dlouhá chladová perioda, to máte jako s barborkami, taky nevykvetou, pokud větvičky třešní stříháte příliš brzo.

Problém s nahřívátkem není v topném tělísku ale v tom, že potřebujete nahřívat jen bázi (3-5 cm) a zbytek řízku musí být v dostatečném chladu (12-17 cm).

No a očkování jednoho očka na kořenový řízek dá výsledek asi srovnatelný s výsevem a tedy vysoký kmínek by nebyl hned na jaře, ale až v roce 2016.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 30.167 (?), 27.2.2014 17:32

Prosím, mňa by zaujimálo, či by bolo možné pod liesku použiť podnož vlašského orecha. Potrebovala by som som totiž skĺbiť v mojej záhrade jednu konkrétnu vlastnosť vlašského orecha, o ktorom je známe vylučovanie juglónu do pôdy- inhibítora rastu ostatných rastlín a habit+tvarovateľnosť liesky. Prítomnosť juglonu v tureckej lieske sa mi z internetu nepodarilo zistiť, prevdepodobne sa tam nenachádza. VĎAKA

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Propojení dvou topení17.3.2024
Propojení dvou topení16.3.2024
Zapalování Husqvarna 40 nehází jiskru13.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika