Odrůdy ořešáku



host - 205.67 (?)
18.9.2019 19:38

Myslím, že ho prodává Jan Holub, Hvozdečko 7, Bouzov u Olomouce. Webovky janholub.cz

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   Předchozí příspěvky  |  1,  2,  3,  4,  5   
                     
Standa_HK_ - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1484) - 248.132 (?), 5.11.2017 13:11

Poptávka je různá. V době kdy potřebuje pěstitel prodat čerstvé plody k dosušení (přelom září a října) je poptávka mizivá. V období, kdy už má jen pro vlastní potřebu (po Martinovi) naopak poptávka prudce roste.

Pokud si zkazíte příbuzné tím, že jim dáte vylouskané jádra zadarmo, už těžko jim budete prodávat "ty nedosušené".

SfK.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Kamil Hasman - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (491) - 31.10 (?), 5.11.2017 15:47

Pane Stando, ořešáky a ořechy jsou na úplném okraji mého zájmu. Nikoho nechci kazit vyloupanými jádry ani ořechy prodávat. Překvapilo mě, že lidé nezvednou zadek a neposbírají ořechy při cenách okolo 160,-Kč za kilo, asi jsou stále bohatší a lenivější.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Standa_HK_ - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1484) - 248.132 (?), 5.11.2017 17:12

Neřekl bych. Spíše (dle sběračů v okolí) letos zaspali a přitom ořechy byly zralé už koncem září (2017).  Na zbytcích alejí podél silnic ale byli sběrači vidět až třetí týden v říjnu, kdy už měly straky a hlodavci "úrodu uklizenou". Lidi totiž zvednou zadek, až když je toho plný internet, místo toho aby šli ověřit, kdy aktuálně došlo k zrání. I mne letos příroda trochu předběhla, protože místo vysekání pod svými stromy jsem musel nejprve vysbírat a pak teprve posekat. Jindy optimálně těsně před opadem prvních plodů posekám a pak je sbírání snažší.

Druhá věc je, že strom je toho, na koho pozemku roste. Plody jsou pak především majetkem toho, z jehož stromu spadly. Pokud má soused souhlas, pak jsou majetkem toho z jehož stromu spadly a on se jich zřekl.  Tudíž někdy se toto použije k tomu, aby místo ovocných stromořadí se nově sázely podél cest stromy pouze okrasné,  Jindy je to zase pro místní chudé nezajímavé, když posbírají ovoce "na obecním" a přijde někdo s lejstrem, že zastupuje vlastníka pozemku a celodenní práci jim zabaví.

SfK.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Standa_HK_ - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1484) - 248.132 (?), 5.11.2017 13:07

Toto řeší v popisu slovo "luštitelnost". Pokud je "luštitelnost výborná" tak i u kameňáku můžete vylouskat "motýlky". Na obrázku je křapáč s luštitelností "dobrou až podprůměrnou", což je typické pro semenáče. Nově registrované odrůdy jsou polopapíráky s "luštitelností velmi dobrou" a lepší. Množí se vegetativně, tj. roubováním.

SfK.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Standa_HK_ - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1484) - 248.132 (?), 5.11.2017 13:13

Franguette

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
Qesham - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (126) - 183.190 (?), 3.11.2017 15:55

Dobrý den, nevíte někdo, kde by se dalo sehnat hodnocení plodů ořešáku podle kvality? Mám několik stromů, z roubovaných Apolo, bohužel trpí antrakózou, pak něco co jsem koupil jako Mars, ale ten můj má plody neodpovídající popisu - je to červenojádrý křapáč, asi jako Hospozínský, pak Seifensdorfský - ale - polopapírek s výrazně hnědým jádrem. Mám jeden planý ořešák - je to víceméně kamenáč, ale má sladké, skoro bílé jádro s vysokým obsahem tuku. Při výrobě cukroví je prakticky nezastupitelný - hmota z něj drží pohomadě, je plastická a nedrobí se. Bohužel, z bezpečnostních důvodů ho musím skácet a tak hledám odrůdu s vysokým obsahem tuku a slabou slupkou jádra. Jsem 240m n. m. takže pokud se týká klimatu nejsem limitován.

PS máte někdo zkušenost s typem J. regia racemosa (hroznový)?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 92.108 (?), 31.7.2019 13:09

Dobrý den.Vyhlédl a vyhledal jsem si na internetu na malou zahradu malý ořešák MINI MULTIFLORA NR.14. V nabídce ho má (nebo spíš nemá) jedno zahradnictví na Slovensku a jinak jsem nikde žádný zdroj nenašel.

Nevěděl by někdo, kde se dá v Česku takovýto stromek sehnat?

Děkuji. Aleso

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 205.67 (?), 18.9.2019 19:38

Myslím, že ho prodává Jan Holub, Hvozdečko 7, Bouzov u Olomouce. Webovky janholub.cz

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 243.43 (?), 3.8.2023 10:33

  host - 92.108 (?), 31.7.2019 13:09

Dobrý den.Vyhlédl a vyhledal jsem si na internetu na malou zahradu malý ořešák MINI MULTIFLORA NR.14. V nabídce ho má (nebo spíš nemá) jedno zahradnictví na Slovensku a jinak jsem nikde žádný zdroj nenašel.

Nevěděl by někdo, kde se dá v Česku takovýto stromek sehnat?

Děkuji. Aleso

Tenhle stromek jsem sháněla tři nebo čtyři roky. Včera mi byl konečně doručen za zahradnictví Na Zázvorce. Stromek je to pěkný, tak snad splní očekávání.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 52.26 (?), 3.8.2023 10:59

"20-year-old tree has a height of 2 m"

A to se vyplatí! Za 20 let možná zaplodí dostatek ořechů, abyste si mohl upéct bábovku.

Nic ve zlém, jen to pobavilo, nedává to smysl. To už by větší užitek na malé zahradě udělala líska, pokud stojíte právě o ořechy. Na druhou stranu je jasné, že tato reakce na historický dotaz je pouhá reklama prodejce Na Zázvorce.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3,  4,  5   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Cesta z litého betonu18.4.2024
Husqvarna 36. - zapalování17.4.2024
Ako očistiť zalakované časti?14.4.2024
Cesta z litého betonu13.4.2024
Motorova pila stihl 02813.4.2024
Kouří do místnosti12.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika