neplodící ořešák starý 5 let



   Předchozí příspěvky  |  1,  2,  3   
                     
romila - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (914) - 75.27 (?) 
8.11.2008 13:49

Dobrý den, Micuko. Už jsem ochutnala "Vaše" čatní-dobré a velice zvláštní, nasládlé a pikantní. Od noci zde leje, kytky mám pořád venku, cibuloviny pro změnu doma :=((, tak ještě jednu dávku z těch zelených rajčat vytvořím-švestky jsem koupila. Mějte se moc dobře. M.R.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci   
stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
                     
host - 139.163 (?), 8.11.2008 13:52

My máme s ořešákem stejnou zkušenost. Máme už starý strom, který dlouhá léta pravidelně plodil. Pak asi po 2 roky za sebou jsme nechali ořechy volně spadnout a najednou ořešák přestal plodit. Až nám známí poradili, že je třeba orřechy klátit (prostě napodzim obouchat strom) a od té doby - už je to asi 18 let ořešák opět pravidelně plodí. Tak to zkuste.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 172.66 (?), 15.11.2008 11:10

Klácení je snad prospěšné u starších stromů, kde se těžko dělá průklest a zmlazování. Nenapadlo mně to však v žádném případě, když měly moje ořešáky do 10 let věku. Jen jsem se vždy dívala, jestli už mají samičí květy, z kterých jsou pak ořechy.  Nejdříve jich bylo málo a pak stromy vyrostly a začly rodit normálně. Ořešák se opyluje větrem a doba květu samčích /jehnědy/ a samičích se částečně kryje /aspoň s nějakým stromem v okolí/. Na jaře po rozvití listů se na strom podívejte, jestli už samičí květy má. Květy mohou být zničeny mrazem -2 stupně. Semenáče mi začaly rodit kolem 7-8 roku,  Jupiter /roubovaný/  má tendenci kvést ihned po vysazení, ale strom musíte nejdříve zapěstovat. Největší ořechy mám z odrudy Mars, ale takový strom jich zas má méně, než strom s menšími ořechy. Tu odrudu Mars mají u mně na mušce ptáci.Odhadem1 x tak za pět let asi vše omrzne a ořechů je málo /opylí se jen ty, co kvetly požděně/. Letos jsem sehnala v zásilk.obchodě renetatečkaczolomouc Mars jednoroční výška cca 40 cm, menší stromky se lépe ujímají-kus stál 99.-/+poštovné/. Mějte trpělivost a o strom pečujte, jako o ovocný strom.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 64.174 (?), 11.12.2008 18:45

Překvapuje mě, že Vám odrůda ořešáku Mars občas namrzne. Z celého sortimentu množených ořešáků  (roubováním),  je právě Mars jako jediná odrůda později rašící a tím uniká po narašení pozdním jarním mrazům. I když jste koupil stromek jako Mars, může to být zcela jiná odrůda, možná i omylem prodána za Mars.

Roubované ořešáky začínají plodit za 2-3 roky (Mars za4-5 let) po výsasdbě. Ořešáky vypěstované ze semen začnou plodit nejdříve za 6 až 7 let (což je výjmečné), ale většinou za 10 až 15 let, někdy až za 20 let po výsadbě. nejprve projdou juvenilním (dospívajícím) stadiem a pak teprve začnou plodit. Potom může nastat velké zklamání, když plody budou horší a zcela jiné než jaké jste před léty vysázeli. Je to z důvodu dědičnosti a proměnlivosti, protože nemůžete zjistit, který případně i vzdálený strom Vám ten Váš ořešák opylil. Ořešáky jsou větrosnubné a za větru létá pyl i na větší vzdálenosti. Takže lépe je koupit roubovaný a pokud je prodejce solidní, víte co kupujete.

Matejsek Jaroslav, Vršovka 4

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
host - 64.174 (?), 11.12.2008 19:45

Otloukání stromů za účelem urychlení plodnosti je pro ořešáky škodlivé. Je možné, že poškozený strom má snahu zachovat si potomstvo a začne plodit. Vidíme to někdy i v přírodě např. v lese vydíte smrk, který nápadně bohatě kvete, nebo má příliš mnoho šišek a později pozorujete jak začne žloutnout, prosychat a odumírá. Strom ze sebe vydal naposled co mohl.

Strom se nemůže bránit a je vystaven zlovůli člověka, který ho v mylném přesvědčení otlouká. Naražená, popraskaná nebo odtržená kůra po otloukání může být vstupní branou pro bakterie, které později mohou způsobit odumírání kůry, nebo dřeva (tzv.trochnivění). To, že v některém roce vynechá v plodnosti, není způsobeno absencí v otloukání, ale např. nepřízní počasí v době květu a pod. Tento mýtus otloukání stromů pramení ze středověku, kdy se ořešáky sázely v polích, na rozcestí, mimo vesnice. Říkalo se mu strom zlolajný, protože se věřilo, že může ublížit člověku. A tak pocestní, kteří potkali v polích ořešák, po něm hodili kámen, aby jim strom neublížil a na odpočinek si pod jeho korunu neusedli. Stom zlolajný proto, že v jeho korunách nehnízdí ani nezpívají ptáci. Tolik pověry.

V dnešní době, kdy máme těch informací podložených výzkumem mnohem více, nebudeme šířit dohady a mýty. Juglans regia je latinsky - OŘEŠÁK KRÁLOVSKÝ a tak se prosím k němu s úctou chovejme. Jeho plody jsou přirozenou konzervou energie. Je to strom královský, vznešený.  Bližší informace časopis Zahrádkář říjen 2008 str.14 a 15

Matejsek Jaroslav, Vršovka 4

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
host - 210.121 (?), 10.10.2015 16:08

Mam ořešák taky 15 let a teprve letos my dal 15 ořechu.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
jezibaba9 - Bronzový Zahrádkář .Bronzový Zahrádkář. (51) - 189.142 (?), 10.10.2015 17:35

Mám 14letý ořešák, z naklíčeného ořechu nalezeného, poslední dva roky měl 18 a 12 ořechů, letos je obsypaný. Ořechy jsou střední velikosti, polopapířáky, takže spokojenost.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 169.26 (?), 6.12.2008 18:18

opravdu musíte ořechu, jak se říká namlátit a pak bude rodit, mějte se hezky a bohatou úrodu

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 168.1 (?), 11.4.2020 18:25

ráda bych věděla kdy se mu má namlátit

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 1.23 (?), 5.12.2008 12:11

V říjnu "nařezat! klackem! Je to osvědčené a zaručené.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?0:08
Úprava vody magnetickým polem29.4.2024
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?29.4.2024
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?28.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika