Naruší ořešák kořeny základy domu?



host - 165.5 (?) 
4.9.2006 10:36, zobrazeno: 17332x
Mám ca 80 cm od domu ořešák (stáří ca 10 let) a obavu z toho, aby jeho kořeny  nenarušili základy domu. Pomohlo by mezi domem a stromem kořeny přesekat a udělat tam v zemi betonový zátaras?

Díky

Jaroslav
Adresa příspěvku
Připojit reakci   
stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   
Ramon - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (174), 4.9.2006 16:36
Měli jsme  ořech u baráku už asi 30 let taky asi v takové vzdálenosti.
Na baráku byla už několik let pozorovatelná prasklina odshora dolu.. kořeny zvedaly základy a dlům praskal, nevím jestli pomůže betonová "stena" podle toho jak hluboká a silná. Ale stromu by přesekání kořenů nemelo vadit, pokud to nebude nějaký hlavní, ořešák je plevel a z uplne uřiznutého pařezu znovu obráží, ale spích bych to osekávání doporušil v předjaří, aby přes zimu neuschl...
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 161.10 (?), 24.9.2006 9:35
Dobrý den,  mám také ořešák - červený vlašský. Z příspěvku jsem poučen, že ho musím dát dále od stavby. Rostlina je stará dva roky a velká asi 1,7m. Dá se udržet menší např. přesazením? Dále bych prosil o radu, co nasadit k němu. Vím, že ho řada rostlin nesnese. Našly by se nějaké vhodné dřeviny? Děkuji, Zbyněk Blaženín.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 1.251 (?), 24.9.2006 10:49
Jakýkoliv větší strom 0,8 m od baráku ničí jednoznačně základy, pokud nejsou železobetonové stavěné podle základů předválečného bunkru. Navíc až strom vyroste, budou větve narážet a ničit zeď a střechu. Minimální vzdálenost  stromů od domu je několik metrů, tak 6 - 10.  Blíž bych žádný větší strom nikdy nesázel.  Ořešák se mně zdá na řez větví i kořenů dost citlivý, pokud se to neudělá ve správnou dobu, teče z něho míza a hodně se vysílí. Navíc řez je snadno napadán dřevokaznými houbami. Ale možná je to tím, že tady na severní Moravě je na ořešák asi už trochu chladnější podnebí.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 1.251 (?), 24.9.2006 10:54
Pod ořešákem nám prosperují šeřík, sněženky, kapradina a česnek medvědí (pozor, přemnožuje se). Trochu dál jeřáb ptačí, hroznové víno a švestka. V blízkosti je i třešeň, ta ale nějak moc trpí klejotokem.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?30.4.2024
Úprava vody magnetickým polem29.4.2024
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?29.4.2024
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?28.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika