Jak ostříhat korunku mandloní?



host - 182.227 (?)
4.11.2019 7:51

Mandloň takto obrůstá vždy. Nic na těchto stromcích není divného. Kdyby to byla třeba hrušeň, jabloň, to by byla jiná.P

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
Stránky: 1,  2   
host - 68.23 (?), 3.11.2019 23:12, zobrazeno: 5786x

Dobrý večer všem,

v pátek dorazily nové stromečky mandloní, sice jsme je s mužem zasadili (169 m.n.m.) - ale já jsem z nich zoufalá a nevím, co si s nimi počít. Jsou to - nevím, jak to popsat, možná - chaoticky obrostlé špičáky (?!), s čímž jsem nepočítala. Trochu si vyčítám, zda jsem je neměla vrátit...

Nicméně: přikládám foto obou stromečků - najde se dobrá a trpělivá duše, která by mi byla ochotna dát dobrou radu?

Stříhat na jaře...? Platila by při zakládání korunky stejná pravidla jako u ovocných stromů jabloně, hrušně? Chtěla jsem korunku alespoň v 1,20m, ale takovou výšku má stromek teprve v polovině "horních" větviček.

Děkujiindecision

Mandloň Ferragnes
Mandloň Ferragnes
Adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 68.23 (?), 3.11.2019 23:14

...a ještě ta druhá chudinka.


Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
Mimmo - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2261) - 215.92 (?), 4.11.2019 7:04
Stromky jsou v pořádku. Musejí se však hned ostříhat. Spodní větve se zřejmě zcela odstraní a ze 4 horních se nechají pahýly s 3-4 očky jako základ kotlové korunky. Při řezu na vřeteno je to samozřejmě jinak.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 182.227 (?), 4.11.2019 7:08

Teda takové "chudinky" bych ctěl vždy koupit.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
host - 50.172 (?), 4.11.2019 7:28

Mandloň je ovocný strom, zastřihněte jej jak ovocný prostokořený strom přibližně na pět oček (pupenů).

Tato chudinka vyrostla školkaři z jednoho očka za asi dvě léta. Jsem zvědav co s ní provedete aby rostla stejně perfektně.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
host - 182.227 (?), 4.11.2019 7:51

Mandloň takto obrůstá vždy. Nic na těchto stromcích není divného. Kdyby to byla třeba hrušeň, jabloň, to by byla jiná.P

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 68.23 (?), 4.11.2019 7:56
Děkuji vám, vlastně jako jedinému, neboť jste mi dal radu a mohu se od ní odrazit.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
Optus - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (273) - 99.36 (?), 4.11.2019 15:39
To 68.23: taky chci takové chudinky! Co je to za odrůdu? Kde se dají koupit? Mám od 12.4.2016 mandloň Vamu, nevím na jaké podnoži (když jsem rozbalil krabici, byl to jen klacek se třemi výhonky) a od 17.3.2019 Sladkoplodou krajovou na broskvovëm semenáči (stromeček byl vysoký cca 65 cm).
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
host - 68.23 (?), 4.11.2019 20:02

Dobrý večer - také jste si ze mne přišel dělat legraci? Nikdy jsem pod tou chudinkou neměla na mysli, že je stromeček špatný, ale že je chudák, neboť nevím, co s ním. Od pátku hledám literaturu, informace na internetu - ale marně, kniha o pěstování madloní není - nebo jsem ji nenašla ani v NKP, internet dává rady obecné nebo protichůdné a já potřebovala vědět, co s tímto konkrétním případem. Nicméně jsem došla díky radě výše k názoru, že se k mandloni budu chovat jako k broskvoni.

Jinak odrůdy jsou popsány výše: Pfalzer Fruchtmandel a Ferragnes, měly by se opylovat. Prý. Tak snad ano.

A jsou ze Spomyšle, na jejich webu jsou stále k dispozici.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Štěpánka.3 - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (133) - 28.101 (?), 4.11.2019 21:31
U broskvoní se dělá dutá korunka kvůli dobrému oslunění a vyzrávání plodů. To u mandloní není potřeba, takže já své dva kousky pěstuji s terminálem. U těch vašich bych vystříhala větvičky, co jsou moc nízko, když chcete korunku až ve 120 cm. Ta první má terminál nějaký zakrnělý, nahradila bych ho vyvázáním jedné vitálně rostoucí větve nahoru.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Propojení dvou topení17.3.2024
Propojení dvou topení16.3.2024
Zapalování Husqvarna 40 nehází jiskru13.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika