Kdy a jak na redukční řez?



Woodpecker - (24) - 60.168 (?) 
2.10.2008 22:37, zobrazeno: 14083x

Dobrý den, na zahradě máme 70 let starý ořešák, který bychom chtěli omladit. Chtěl bych se zeptat, jak postupovat při řezu a kdy jej provést. Díky

Adresa příspěvku
Připojit reakci   
stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   
host - 161.1 (?), 11.10.2008 23:18

Též mám problém s ořešákem, odrůda Jupiter, je starý asi 25 let, nyní se tak zvětšila koruna stromu, že větve sahají na střechu chaty, mám ho vysazený asi 3m od základů, byl tam dříve než chata.Slyšel jsem, že když hodně ořežu korunu, tak se posílý kořeny a může mi to narušit základy, mám tomu věřit?Má s tím někdo z vás zkušenosti.Moc děkuji za radu.Kroupa

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 223.2 (?), 27.11.2008 0:01

Ořešák je možné řezat od srpna do konce listopadu bude Vám na jaře asi trochu krvácet, ale to je nic proti tomu kdyby jste řez provedli v březnu, dubnu. V tomto období by jste ho zcela zaručeně odepsali. Podzimní řez přežije.  Více méně řežte dle libosti, ale nezapomeňte řezné rány zatřít vodořeďitelnou barvou (raději opakovaně - míza bude barvu vymývat) a rány nad 10 cm opatřete stříškou z plechu, aby do stromu netekla voda. Přes období vegetace Vám strom zaroste v neprostupnou houštinu výhonů, takže v červenci až srpnu mu budete muset zapěstovat novou korunu. Další zásah budeli strom přehuštěný proveďte napřesrok vždy v spnu až září. Akorát malá poznámka, strom Vám nebude několik let plně plodit. Věřte nevěřte mám takto upravené 2 staré stromy, semenáče (neroubované ořešáky). Robovanci budou patrně chouloustivější, ty bych řezal raději na etapy (každý rok něco, tak na 3 x).

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
Woodpecker - (24) - 60.168 (?), 29.11.2008 8:59

Jste si jistý?  Někdo mi už doporučoval řezat v jarních měsících, Vy tvrdíte přesný opak

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
romila - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (914) - 89.104 (?), 29.11.2008 9:54

Teď jsem se dívala do několika "moudrých" knih. Skutečně v nich doporučují řezat ořešák nejideálněji v srpnu a nejdříve od srpna, protože do té doby moc roní mízu. M.R.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 176.18 (?), 29.11.2008 18:05

Ořešáky - velké větve je lépe řezat v srpnu, neteče tolik míza a rány se do zimy trochu zatáhnou. V listopadu je už dost pozdě, do otevřených ran se pak lehce dostává v zimním období infekce. Další možný termín řezu je koncem jara v době, kdy nové přírustky mají délku 5 - 10 cm. Odpovídá to asi tak květnu až začátku června, jak který rok.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
host - 64.174 (?), 11.12.2008 18:00

Nejvhodnější termín řezu ořešáků je po narašení, když nové přírůstky (letorosty) mají délku 5 až 10 cm. To znamená, když se ořešák začne zelenat. Bývá to v druhé polovině dubna, až v první polovině května. Rašení je ovlivněno časností jara, polohou ve které ořešák roste a typem (raně rašící, středně rašící a později rašící). Po narašení tlak mízy výrazně poklesne a rány se začínají hojit krátce po řezu. Rány je nutné po řezu ošetřit vhodným nátěrem (latexovou barvou neředěnou, kvalitním štěpařským voskem, nebo přípravkem Tervanol F) Rány o průměru do 2 cm se zahojí zpravidla do léta a rány o průměru 10 cm se zahojí asi za 5 až 6 let. Nevěřte mýtům a pověrám, rány po řezu v srpnu a na podzim se začnou hojit až po narašení stromů v příštím roce a mezi tím je mohou napadnout dřevokazné houby a poškodit bakterie. Řez ořešáků v srpnu se dříve doporučoval z toho důvodu, že stromy neroní mízu, ale také se již nehojí rány. Po narašení na jaře také neroní mízu, ale rány se začínají hojit. Nejhorší vůbec je řez na podzim a v zimním období a brzo na jaře, kdy jsou následně stromy nejvíce poškozovány (namrzání a rozpraskání ran, výron mízy, houby, bakterie). Podrobnější informace najdete v časopise Zahrádkář duben 2008 str. 16 a 17 a dokončení Zahrádkář květen 2008 str.15.

Matejsek Jaroslav, Vršovka 4

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?30.4.2024
Úprava vody magnetickým polem29.4.2024
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?29.4.2024
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?28.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika