Kácení ořechu



host - 157.7 (?)
8.12.2016 9:18

V září 2011 jsem pokácel ořech. Pařez měl v průměru asi 90c, takže obvod v prsní výšce musel být min. 2 metry.. Okamžitě jsem pařez naočkoval hlívou ústřičnou a nahoru jsem naházel piliny a něco hlíny proti vysychání. První plodnice narostly až v r 2013 a to jenom tak trošku. 2014 a 2015 bylo tolik hlívy, že jsem musel rozdávat. Letos už skoro nic. Pařez je totálně narušený -stačí do něho kopnout a odpadávají kusy dřeva. Na jaře 2017 ho asi rýčem rozrýpu a nahážu do brázdy. Povolení ke kácení jsem vůbec neřešil Každého takového otrapu bych poslal do řiti, nehledě na to, že jsem hned vedle vysadil nový ořech.

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   Předchozí příspěvky  |  1,  2   
         
Mr Bigggg - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (3239) - 173.17 (?), 15.4.2016 15:57

Nevím, ořech sice patří mezi ovocné stromy, ale obvykle je to strom trochu větší a platívalo a možná ještě platí, že pokud jeho tloušťka (obvod kmene) v určité výšce je větší než 80 cm, tak je nutné povolení z obecního úřadu. 

                         Vladimír

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 35.250 (?), 15.4.2016 16:29

V předchozím příspěvku je jasně řečeno a to správně, že žádné povolení na vlastní zahradě nepotřebujete. Otázka je, jak je Vaše zdraví ohrožováno nebo se jedná ospíše o to, že vám hnízdící ptáci znečistují novou zateplenou fasádu?Jo, zkrátka, kde jim to upadne, tam se to najde. jsou to zkrátka nevychovanci.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
host - 78.117 (?), 18.4.2016 10:18

Ano, potvrzuji - je to tak ovocné stromy lze kácet bez povolení. Já mám/ měl na zahradě dub a smrk o ty jsem musel žádat. Smrk povolen- již poražen, dub nikoliv.
IanHorseman

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 206.163 (?), 6.6.2016 14:45

Dobrý den,

prosím také jsme loni pokáceli ořešáky, ale nějak "tápeme" s tím, jak se zbavit těch obrovských pařezů:(. Neměl by někdo účinnou radu? 

Děkuji moc

Eliška

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 92.38 (?), 6.6.2016 17:40

Myslíte vykopaných pařezů nebo pařezů v zemi?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
Petr Zehnálek - (35) - 58.232 (?), 6.6.2016 18:02

Naočkujte do nich hlívu ústřičnou. Sice je to pomalá likvidace, ale bohatě se vyplatí.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 136.242 (?), 6.6.2016 19:31

Je takový problém trochu ze stran odkopat hlínu, pařez od ní očistit a starším řetězem řetězovou pilou ze všech stran ho "rozpižlat"? Třeba i shora a i s pomocí sekery.
Dle mých zkušeností není!!!
Kdysi jsem při obnově sadu trhal stromy traktorem, ale díky stáří a lenosti jsem už od toho upustil. Byla to pak neskutečná dřina aby se pozemek zarovnal.
Hlíva se mi neosvědčila vůbec, nevím proč i když jsem ji zkoušel na nejrůznější druhy dřevin. Plodnice se objevily rok, dva a pak se vytratily.  Tak si tu hlívu občas raději koupím - je to levnější..
A zbytky pařezů uřezané zároveň s terénem nějaké větší známky rozkladu neukazaly. Ale třeba v tom byl problém, možná hlíva potřebuje nechat pařez trčet nad okolní terén. Ale to je pro mně neakceptovatelné!
*
S chemickou, "pyrotechnickou", likvidací, pařez navrtat, díry vyplnit oxydovadlem, palivem a nechat ho vnitřně vyhořet zkušenosti nemám.
*
Ale existují i zahradnické firmy a pařezové frézy...

Rafael.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 248.60 (?), 28.6.2016 13:42

Nejúčinnější je pařezová fréza. Té nevadí nějaký ten kamínek zarostlý ve dřevě (což je "mor" pro řetězovou pilu).

Další radou je seříznutí co nejníže k terénu a založení kompostu nad pařezem. Saprofyty osidlující kompost spolu s vyplavovaným dusíkem po čase rozloží i ten ořešákový pařez.

SfK

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 157.7 (?), 8.12.2016 9:18

V září 2011 jsem pokácel ořech. Pařez měl v průměru asi 90c, takže obvod v prsní výšce musel být min. 2 metry.. Okamžitě jsem pařez naočkoval hlívou ústřičnou a nahoru jsem naházel piliny a něco hlíny proti vysychání. První plodnice narostly až v r 2013 a to jenom tak trošku. 2014 a 2015 bylo tolik hlívy, že jsem musel rozdávat. Letos už skoro nic. Pařez je totálně narušený -stačí do něho kopnout a odpadávají kusy dřeva. Na jaře 2017 ho asi rýčem rozrýpu a nahážu do brázdy. Povolení ke kácení jsem vůbec neřešil Každého takového otrapu bych poslal do řiti, nehledě na to, že jsem hned vedle vysadil nový ořech.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
1,  2   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika