množení orchideí



host - 115.229 (?)
8.12.2008 19:32
Ako mam zistim, ktorá orchidea je samčieho a samičieho pohlavia???
Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
Stránky: 1,  2,  3   
viziova - (1), 31.1.2006 9:58, zobrazeno: 100841x
Dobrý den, chci se zeptat, jak se rozmnožují orchidee. A poradíte-li mi,
na jakých webových stránkách mohu najít rady, či pomoc při pěstování orchideí, možno i katalog. Děkuji.
Adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host, 31.1.2006 13:12
orchideje se množí buď výsevem semen, což je zdlouhavé a pracné, dělením trsů, což je asi nejpoužívanější a také in vitro /meristémy/, což je asi nejproduktivnější.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 25.33 (?), 29.5.2006 21:07
Hledam jakekoli informace k mnozeni in vitro. Cokoli, pokud mozno cesky, v nejhorsim i anglicky, odkaz na stranku, doporucit knihu, nebo skripta. Cokoli. Dik.
-JK
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 27.29 (?), 1.6.2006 8:17

Přidané odpovědi jsou sice pravdivé ale má to řadu "háčků" . Množení orchidejí patří obecně mezi nejsložitější zahradnickou disciplinu.1) Pomocí semen je opravdu věda a v ČR to dokáže jen pár lidí , tady můžete zkusit kontaktovat třeba pana Vondruše z Č, Budějovic  www.explantex.cz. Problematika je v tom, že pokud vůbec získáte semena nedokážete je bez specielních znalostí a prostředí probudit k životu. Nemají totiž vlastní zásobní látky (nebo minimum) a tak musí vyklíčit na něčem zcela konkrétním . Pokud je mi známo, tak se to dosud ani u některých druhů nikdy uměle nepovedlo. 2)Dělení trsů je možné jen u některých druhů. Orchidea je široký pojem a čítá několik desítek tisíc druhů . Některé , tedy z těch co žijí v půdě, se tak množí ale pozor aby jste nepřišli i o původní rostlinu . Zde bych Vás odkázal například na pana Baláže z Rožinky který má nádherné rostliny. Kontakt získáte přes Pražský  http://www.soldanella.cz/  nebo Brněnský klub http://www.cmail.cz/kasvo/ skalničkářů kde pravidelně vystavuje a jeho rostliny jsou vždy naprosto špičkové. 3)Pěstování pomocí tkáňových kultur (in vitro )je důvod proč dnes koupíme nádherné orchideje za cenu, ne příliš odchylných od domácích květin. Technologie není až tak složitá. Problém je ve vybavení pracoviště . Vše je naprosto sterilní a zničení práce je i při malé chybičce téměř jisté. Přesto, že je tato technologie rozšířena na celém světě , tedy i u nás není to nic jednoduchého a pokud nemáte chuť zařídit si laboratoř tak na to raději zapomeňte. Vyplatí se to opravdu jen ve velkém . U nás to dělá např. pan Holub  www.janholub.cz . Pro začátek, pokud do toho „půjdete“ se podivejte na https://www.zahradaweb.cz/projekt/clanek.asp?pid=2&cid=4346  Hodně úspěchů JP..

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 115.229 (?), 8.12.2008 19:32
Ako mam zistim, ktorá orchidea je samčieho a samičieho pohlavia???
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 10.34 (?), 1.6.2006 9:23
Vynikající příspěvek! Bohužel není uvedeno celé méno, takže nemohu rozlišit, zda se jedná o paní či pána, ale klobouk dolů! Naprosto profesionální! Přeji příjemný den nejen Vám, ale i všem pěstitelům všeho! Srdečně Stanislaw
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
host - 69.21 (?), 19.4.2007 8:11
Také moc děkuji za fundovanou odpověď, je to rada, s kterou se dá pracovat. Moc děkuji za Váš čas a trpělivost s námi, kteří hledáme odpovědi vzáhadném světě orchideí. Dana
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
host - 13.66 (?), 28.10.2007 16:05
Mám asi 2 letou rostlinu Phalaenopsis, na odkvetlém stonku mám novou (sazenici). Má už 3 lístky 2 kořeny a asi 3 cm nový výhonek na květ. Prosím o radu co dál. Již dvakrát jsem sazeničku ustřihla a zasadila, ale vždy mi odešla. Tuto už stratit nechci. Poradíte? Moc děkuji. Havránková.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
host - 186.98 (?), 9.12.2008 10:00

P. Havránková: a do čeho jste ji zasadila? Pokud má kořeny může se přesadit, neměl by to být problém. Tu květní šťopku rozhodně odstrante.

Karlos

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 115.229 (?), 9.12.2008 19:15

Prosím vás odpište.Ako mám rozlišiť pohlavie orchidey?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?8:04
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika