co dělat po odkvětu orchideí



Stránky: 1,  2   
host 
28.6.2005 11:09, zobrazeno: 146362x
Dobrý den, prosím, co mám dělat až mi orchidejka odkvete? Někdo mi radil zastřihnout nad třetím kolínkem.....tak jsem učinila....ale znovu neobrazila, ale začaly z kolínka růst listy a ted i kořen......u druhé orchidee mi radily ustřihnout celyý stvol...no a tato neděá nic, akorát rostou nové listy.....ted mám zase nocou orchidej, ale nvím co teda po odkvětu dělat? nechat stvol uschnout? Poradte prosím.....díky Kamila
Adresa příspěvku
Připojit reakci   
stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   
host, 1.7.2005 12:29
Po odkvětu orchideje zastřihněte stvol, třeba za 2 až 3 kolínkem. Když Vám na stvolu vyrazí lístečky s kořeny, nechte je narůst a pak odstřihněte a zasaďte do substrátu na orchidee a poroste Vám vlastní nová orchidea. Když tam nic nevyrazí, tak to po čase stvol odstřihněte a uvidíte, že Vám za čas na ní vyrazí nový stvol a znovu vykvete. Vykvetla mi znovu tak za půl roku a je nádhernější než poprvé.
Sazeničku má již 6 měsíců, neustále jí přirůstají listy a kořeny, zatím nevykvetla. Moje krásná bílá orchidej mi dělá každý den jenom radost.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 243.196 (?), 21.7.2007 14:36
Nerobit nic. Stvol na ktorom odkvitli kvety, pokial neuschne sam, treba nechat, pokial ma rastlina spravnu vlhkosr zase na tom istom stvole vyzenie vyhonok na ktorom budu kvety. Pokial rastlina vyhana list, je predpoklad, ze az bude dostatocne velky, zacne vyhanat aj dalsi novy vyhonok,  na ktorom porastu kvety. Na starom stvole, moye zacat vyhanat novu orchideu. Netreba sa ponahlat s rozsadenim. Spravne treba pockat, az sa nova rastlinka dobre zalistni a zakoreni. Spravidla treba pockat dva tri roky, trpezlivejsi vydrzia styri roky  a budu mat z jednej viac rastin. Mam dvanast rastlin a stale vacsina kvitne. Vsetky mam na parapete. Vyzaduju stalu teplotu,  bez vykyvov. Niektore, potrebuju pred tym ako chceme docielit kvet, znizit  a dost vyrazne teplotu. Kupat iba raz  tyzdenne, ja to robim vzdy v nedelu. Rano nalejem, aby sa napili, vecer vodu vylejem. Pocas tyzdna iba rosim korene. Bez rositka, uspech nebude. Zaverom, moja filozofia. Ani v pralese ich nikto nestriha.  Priznavam, ze mi jedna uhynula, ale ta bola z kvetinarstva dost neduziva. Vela uspechov. Viola
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
Věrka2 - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (133) - 218.146 (?), 17.10.2009 21:29
No, omlouvám se, ale musím souhlasit s hostem pod Vámi, Váš příspěvek je snůška zavádějících nesmyslů
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 209.191 (?), 6.11.2009 10:35

já jsem stonek po odkvětu zastřihl nad čtvrtým očkem a koukám, že z koždého očka mi obrazili nové stonky které budou kvést! takže doporučuji nestříhat až u rostliny ale takto! pokud stonek nezaschne tak to je jiná a stonek tedy odstřihnem!

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 86.248 (?), 21.7.2007 18:58
Pani Kamilo, je smutné že vám jako ametérovi odpovídají zase jen amatéři a vy nejste o moc moudřejší, ale ona odborná rada něco stojí. Předně vám ale musím říct, že na váš dotaz správně odpovědět nejde, neboť orchidejí je několik set druhů a ty co se dají koupit zahrnují spektrum od čistě terestrických až po plně epifitické a to ještě v mnoha kříženích často i mezidruhových. Pokud nevíte přesně o jaký druh či křížence jde nemůže vám nikdo dát správnou odpověď. Některé druhy rodu Phalaenopsis se chovají přecně tak jak popisujete ale činí tak i druhy Denrobium, Oncidium, Odontoglosum a mnohé další. Orchidej není stroj na květy a ke kvetení potřebuje různé podmínky i ty musíte popsat, aby bylo možné spravedlivě posoudit, zda má vůbec šanci na tvorbu dalšího květního stvolu. Některé druhy např Cymbidium tvoří kvetenství jen v určité fázi roku a jen pokud je rostlina vystavena specifickým teplotním podmínkám a podobně se chovají i mnohá oncidia, dendrobia, ale i Zygopetalum, Vanda, Miltonia, Wuylstekeara, Anselia a další. Prostě kvetou jen jednou do roka a seřezáváním nic nedocílíte.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 189.10 (?), 18.1.2010 18:59

Dobrý den, píši jako amatér starání se o orchidejky, ale mám muže kterýmu se strašně líbí a kdykoliv někde lezeme po obchodech tak vždy narazíme na nějakou kterou by jsme si koupili.Prozatím mám 4orchidejky, mám 3 Phalaenopsis a jednu Dendrobium. jednu jsem kopila v OBI tu úplně první.měla jeden stonek a na něm asi 4další s krásnými květy.byly malé ale hezké.odkvetla mi, a naše teta, která má několik orchidejek mi poradila že až odkvete at ji ustřihnu nad 3 očkem od spoda, a že začne znovu.nějaký čas se nic nedělo a už jsem si říkala že je v,,čudu,, po 3-4 měsících sem objevila maličkej stvoleček, který rašil na druhé straně, dnes už nasadila kvítky, ale je o hodně menší, než když jsem jí přivezla.už se stočila, takže si myslím že už nevyroste.,ale hlavní je že nasadila a že mi,,neumřela.,,Zalévala jsem jednou v týdnu.

za několik měsíců jsem si koupila dendrobium v kauflandu.zalíbila se mi.ještě jsem na ni nikde nenarazila, má na konci stvolů asi 3 lístečky.jinak měla samé kvety, celkem brzy odkvetla, a nyní nevím jak dál postupovat.vyčetla jsem že se nemá zalévat, protože mi nasadila a rostou jí další dva stvoly.Jsou na samém začátku, tak uvidím, jestli mi pokvete.Jinak mám jí v místnosti, kde je přes den ma, linko tepleji, ale ne moc, přibližně asi 22stupnů a na noc je topení vypnuté, takže je tam chladněji.Snad jí to nevadí.

ty ostatní dvě co mám, jsem koupila nedavno v květinářství.zatím kvetou, A tam mi poradily, že bych měla ustříhnout po odkvětu, vždy za třetím květem.tudíž, nestříhat celej hlavní stvol, ale jen ty vedlejší.jedná se o phalaenopsis.Tak jsem zvědavá, která rada je neúčinější,

Ale připojuji se tady k paní, že každá květina má své mouchy a každá si pokvete jak se jí zachce.A že jednou může poradit tak a poté tak.Tetička co mi poradila ustříhnout dole, ona to tak dělá a má doma nejméně 20orchidejek, od mini po velké. mějte se krásně Míša

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 128.127 (?), 22.8.2010 18:14

Dobrý den, potřebovala bych poradit... Orchidej mi začaly květy jakoby schnout a opadávat - nejspíš odkvétá. Ale na posledním článku vyrůstá nový pupen... Mám ji ostříhnout za 3 článkem nebo nechat být??? Děkuji

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
micuko - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (712) - 19.201 (?), 22.8.2010 20:18

Tak to záleží jen na vás, já je nechávám, ať si klidně dál kvetou, možná těch poupat bude víc, a až odkvetou i ty tak teprve stříhám.Ale většinou se mi stává, že než poslední květy odpadnou z některho kolínka začne rašit nový výhon.Hezký večer Micuko

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 140.14 (?), 3.1.2016 16:05
já mám orchidej little lady které také usichàvají květy Phalaenopsis.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Cesta z litého betonu18.4.2024
Husqvarna 36. - zapalování17.4.2024
Ako očistiť zalakované časti?14.4.2024
Cesta z litého betonu13.4.2024
Motorova pila stihl 02813.4.2024
Kouří do místnosti12.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika