zemní vrták



Rejpal - (9) - 168.167 (?)
16.3.2009 8:51

Vaše zkušenost s ručním zemním vrtákem mi nalila optimismus do žil. Pohrávám si s myšlenkou vyvrtat v jílovité zemině díru asi 10-12m, ale vodorovně. Jen jsem si nebyl jistý, zda to jde v domácích podmínkách realizovat. Neměl ten váš vrták tendenci uhýbat z přímého směru? Předpokládám, že jste trubku postupně navařoval. Jak jste potom vytahoval vrták ze země po naplnění zeminou?

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   Předchozí příspěvky  |  1,  2   
            
jirilan - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (801) - 239.17 (?), 9.3.2009 18:31

Jímku pro vaše použití bych vytvořil hloubením zahradnickou lopatkou. V uvedeném podloží by to neměl být problém. Spíše záleží na tom, jak máte dlouhou paži. Do jímky bych vložil PVC trubku vhodného průměru jako vyložení jímky. V případě požadavku větší hloubky bych zhotovil dole otevřený trubkový vrták pr. asi 110 - 145mm, tl.materiálu 3mm, délky asi 500 mm, nahoře s přivařenou krytkou a trubkou a... pro jeho otáčení. Díru bych zapažil rozvrtanou PVC trubkou pr. 100 - 140 mm. Vodu bych čerpal malým odstředivým čerpadlem spínaným obvodem s hladinovými spinači.  Obdobným vrtákem jsem vrtal až do hloubky 10m. Vrták na svém otevřeném konci musí mít vyříznuté alespoň 4 zuby mírně vyhnuté mimo vnější obvod trubky a v horní krytce musí být odvzdušňovací otvor, z důvodu pěchování země do trubky. Materiál pro výrobu je dosažitelný v kovošrotu.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
Rejpal - (9) - 168.167 (?), 16.3.2009 8:51

Vaše zkušenost s ručním zemním vrtákem mi nalila optimismus do žil. Pohrávám si s myšlenkou vyvrtat v jílovité zemině díru asi 10-12m, ale vodorovně. Jen jsem si nebyl jistý, zda to jde v domácích podmínkách realizovat. Neměl ten váš vrták tendenci uhýbat z přímého směru? Předpokládám, že jste trubku postupně navařoval. Jak jste potom vytahoval vrták ze země po naplnění zeminou?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
jirilan - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (801) - 239.17 (?), 16.3.2009 11:56

 Vrtací přípravek tvořil výše popsaný trubkový vrták zakončený navařenou trubkou délky asi 300mm s otvorem pro napojení lešenářských trubek délky 2-6m.  Při vrtání jsem přes vyříznutá bajonetová spojení v navlečených spojkách napojoval kratší díly z důvodu váhy naplněného přípravku. Během vytahování jsem snadno odpojoval už vytažené trubky. Stejného pr. jako spojky byl násuvný posuvný díl s příčně navařenou 5/4 trubkou, do které jsem navlékal coulovou trubku pro otáčení. Pro vrtání byl přípravek veden a středěn dělenou pochozí plošinkou z prken, kotvenou na stranách kolíky. Během vrtání bylo nutné přípravek zatěžovat. Nejlépe, jedna osoba vrtala, druhá se vozila..., obě vytahovaly.  Pro Váš vodorovný případ bych navrhoval vrtat menším průměrem. Pákou bych tlačil vrták do vrtu.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Rejpal - (9) - 168.167 (?), 16.3.2009 12:26

Mě v zásadě stačí průměr o malinko větší než má lešen. trubka. S tím bajonetem je to dobrý nápad. Pro tlačení vrtáku přemýšlím o využití hydraulického heveru. Ale bojím se, že nebudu schopen přesně vést vrt po celé délce.  Potřebuji směrovou přesnost asi tak +/-0,5m, výškovou pokud možno co nejlepší.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
jirilan - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (801) - 239.17 (?), 17.3.2009 9:07

Hodně bude záležet na udržení přesnosti vrtání prvních dvou metrů.Hever nebude asi to nejšikovnější. Páka se mi zdá manipulačně rychlejší. Nevím, jak se vrtá krtkem, ale přesnost je u tohoto způsobu značná. Zkuste se někde zeptat, nebo podívat.  Mohl by někdo přidat takovou informaci.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 133.102 (?), 17.3.2009 12:17

kolega z práce se rozhodl oplotit svoji 1000m2 zahradu. druhý den přišel do práce celej polámanej a že prý vyvrtal sotva dvě díry (asi tvrdá zem) Doporučil jsem mu půjčovnu. Za 500kč pujčil motorovej vrták Stihl (včetně benzínu) a za dopoledne byl s vrtáním hotový. Doteďka si moji radu nemůže vynachválit

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
1,  2   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Propojení dvou topení17.3.2024
Propojení dvou topení16.3.2024
Zapalování Husqvarna 40 nehází jiskru13.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika