zemní vrták



Stránky: 1,  2   
host - 1.251 (?) 
21.2.2007 13:47, zobrazeno: 52387x

Protože se to týká spíše nářadí, vytvořil jsem nové téma. Ale jinak je tento příspěvek tady v diskuzi pod názvem Prořezání hrušní

Zemní vrták nic není. Kruh z plechu tloušťky okolo 2 milimetry a příslušného průměru se rozstříhne na jedné straně do středu a vyhne a ve středu se navaří na trubku půlcoulku příslušné délky, na kterou se na druhé straně navaří kus trubky stejného průměru napříč jako držadlo. A vrták je hotov, jen se trochu naostří rozklepáním a broušením. Přirozeně profi vrták to není, ale kdo jednou za čas potřebuje vyvrtat do země pár děr menšího průměru, tak mu to úplně stačí. Dva, dvaapůl milimetru silný plech proto, že takový plech se dá v pohodě přivařit běžnou elektrickou svářečkou, tenčí plech by se musel plynem. Zase třeba kruh z plechu třeba 1,5 mm se nemusí řezat, může se vystříhnout nůžkami na plech. Na vrták průměr 6 - 8 centimetrů do málokamenité půdy se dá použít i klidně plech milimetr silný. Cena takového vrtáku , nový materiál bude tak do 50 , maximálně 100 Kč, v zámečnictví z nějakých zbytků to může být za stovku i s prací a kutil může vzít do tašky 2 kila starého železa na výměnu a materiál najít na nejbližším větším šrotišti.

Adresa příspěvku
Připojit reakci   
stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   
host - 133.19 (?), 22.2.2007 16:08
Ano. to co pišete je vše reálne ale k tomu abyste si vyvrtal díry průměru 20cm pro stavbu plotu o délce řeknu 50m to je nepostačující - vlastní zkušenost.

Když jsem začinal z vrtakem tak jsem taky vzal plechový kruh, rozřiznul a navařil na trubku - tak jak popisujete. Největší problém je zvolit správné vyhnutí plechu aby dochazelo k samovtahování to země, aby se nevtahoval příliš rychle a aby držel změr.

Po několika pokusech jsem dospěl ke konečnemu řešení. Plech je dobré mít mít kolem vodici trubky víc než 360° - tz. musite ho svařit z více kousku - zvolené stoupaní mam cca 4cm (přesně mohu změřit doma), plech je 3mm tlustý, tenší plechy se při najezdu na kameny a kořeny ohybaji, změrem do země - čili dolů je dobré navařit hrot cca 10cm dlouhy a pokud mate možnost tak ve šroubovici, nosnou trubku mam colovku.

A těch problemu je určitě ještě spousta.

Stavěl jsem plot kolem pozemku 50x50m tak jsem si vrtak potřeboval celkem vymakat abych se nenadřel.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 187.51 (?), 22.2.2007 22:30
Mě se ještě osvědčilo navařit na vnější hranu spodního plechu 1,5 cm zub kolmo dolů. V.K.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 1.251 (?), 25.2.2007 4:28
20 cm je na ruční vrtání skutečne moc a musí to být kvalitní prakticky šroub. Ale takový vrták, co jsem popisoval výše udělaný z toho kusu plechu , mám doma v průměru tuším 12 cm a pro ruční vrtání úplně stačí. používal jsem ho třeba pro přesazování velkých rostlin i s kořenovým balem v létě.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 162.192 (?), 25.2.2007 17:47
Hodně tady záleží na zemině-podloží, v jakém se vrtá. My jsme vrtali 25 cm pro plotové sloupky, ale bylo to převážně v písku, takže to šlo, jako po másle. Asi bychom zvládli i víc. Vrták byl z 3mm plechu, stoupání cca 5cm, trubka tříčtvrtka, vodící trn dolů asi 10cm, na rozehnuté kraje plechového kotouče přivařený pásek z 3mm plechu, který tvořil výztuhu a odřezával zeminu po obvodě otvoru.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 6.70 (?), 13.8.2009 14:22

Není to moc, mám vrták o průměru 20 cm a 30 cm, a díry pro sloupky jdou vrtat, Ono spíš záleží na zemině.Pokud narazím na kámen, vyhrábnu ho a jedu dál.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 241.241 (?), 9.3.2009 13:48

Šlo by tím vyvrtat "jímka" pro kalové čerpadlo? Ve sklepě mám vodu a myslel jsem, že bych to na to použil. Podloží je písčito-jílovité.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
Chemický Alí - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1247) - 7.210 (?), 9.3.2009 17:47

Vyrábět vrták se mi nezdá příliš výhodné, nejjednoduší je ho koupit, osobně jsem tak učinil, pouze jsem trubku vrtáku přeříznul a dovnitř vložil další, která se s horním a dolním dílem může spojit pomocí příčných šroubů s křídlovou matkou. S vrtákem jsem pak vrtal díky tomuto prodloužení v jílopísčité zemině i dvoumetrové díry.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
Maty - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (976) - 97.44 (?), 9.3.2009 18:25

Alí, jen pro zajímavost, k čemu jste potřeboval dvoumetrové díry?
Martin

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
Chemický Alí - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1247) - 7.210 (?), 10.3.2009 20:53

Vyráběl jsem vsakovací jímku pro vodu odkapávající z pojistného ventilu u ústředáku, později jsme potřebovali vytvořit na obvodu budoucího sklípku (3 x 3m) v písčité hlíně s kolísavou vysokou spodní vodou vytvořit betonové piloty - pomocí vrtáku se to podařilo.

Nicméně mne vždy při použití vrtáku překvapilo, jak velký objem zeminy člověk vyhrabe.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika