Štěpařský vosk - složení vlastních směsí, oblíbené značky prodávaných



vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 57.250 (?)
2.1.2014 12:04

To, co popisujete - hrbolatý hypertrofický kalus jsem pozoroval u některých balzámů, včetně doma vyrobeného z latexu a stimulátoru. Tervanol při roubování nevtéká mezi řezné plochy a zdá se mi, že zavaluje optimálně .

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
Stránky: 1,  2,  3   
Standa_hk - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (5555) - 220.186 (?), 1.1.2014 23:02, zobrazeno: 27625x

Příprava na jarní roubování pokračuje. Nože mám vybroušené, lokality pro odběr roubů vybrané... zbývá nastříhat proužky roubovací pásky a doplnit zásoby štěpařského vosku.

No jak se tak hrabu v zápiscích, mám tady několik předpisů na přípravu a nemohu si vzpomenout, podle kterého jsem to posledně míchal.

Jisté je, že základními složkami jsou :

  1. pryskyřice
  2. dehty nebo smoly
  3. směsi vosků a tuků
  4. plniva a barviva
  5. ředidla, stabilizátory

U pryskyřice mám jasno, jinou než drcenou kalafunu na paření prasat asi levně neseženu. To že bych běhal po lese a sbíral smrkovou či jedlovou smolu na pařezech mýtin mi nehrozí.

Dehty nebo smoly jsou trvale plastické přísady, ale v některých složeních zcela chybí.

Směsi vosků a tuků se liší podle oblastí, odkud je receptura původem. V podstatě ale vždy šlo o pančování dražšího včelího vosku levnější náhražkou. Ve výčtu možných alternativ nechybí lůj, sádlo nebo surový lanolin.

Plniva v štěpařském vosku měly a mají nejen funkci pro zvětšení objemu, ale i jako regulátor tažnosti a stabilizátor na slunci. Nejlevněji asi přijde prosátý dřevní popel, ale pohodlnou práci zajistí spíše žitná nebo pšeničná mouka. Jako zajímavé plniva jsou prachové piliny a prachy z ořechového, dubového či bukového dřeva.

Z ředidel je nejdostupnější denaturovaný technický líh. Protože však je pro nás lepší, když ŠV ztuhne zchladnutím a nikoliv odparem ředidla, pak zajímavým je i méně dostupný glicerin. Příznivci domácích pálenek uvítají také možnost, co s předkapem...

Tolik na úvod. Jednotlivé předpisy budu přidávat jako diskusní reakce k úvodu.

Adresa příspěvku
Připojit reakci
   
Standa_hk - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (5555) - 220.186 (?), 1.1.2014 23:33

Rozpis první je původem ze Slovenska. Jeho specifikem je dostatek lanolinu jako odpadního produktu při zpracování ovčí vlny.

Ve vařáku na mléko rozehřejeme 40 g včelího vosku a 60 g lanolinu. Změříme teplotu a udržujeme ji nadále na cca 50°C. Při této teplotě vmícháváme drcenou prykyřici. Mělo by se nám podařit rozpustit cca 0,5 až 0,7 kg. Pokud chceme rozpouštění urychlit a nebo dostat do směsi větší podíl "tvrdé" složky, přikápneme panáka lihu (maximálně 5×). Po dokonalém zhomogenizování směsi vmícháme žitnou mouku. Množství dáváme takové, že kapka ulpělá prstu po namočení do vosku a zchladlá na teplotu těla se přilepí na přiložený předmět (druhý prst) a při pokusu o odtržení se táhne tak, aby se při vzdálenosti od 3 do 5 cm vlákna přetrhla. Pokud je vlákno tažnější, přidáme další lžici mouky.

Tento recept nemám vyzkoušený, nesehnal jsem lanolin.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 92.38 (?), 1.1.2014 23:55

Vaření vosků patřilo k oblíbeným zimním zahradnickým kratochvílím. Pravda, menší radost z něho měla hospodyně, její nádobí a sporák.
    Poté, co jsem začal používat vodou ředitelnou plastickou kůru Tervanol, spadly hydrofobní vosky - vařené i kupované - do propadliště dějin

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
Standa_hk - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (5555) - 220.186 (?), 2.1.2014 0:06

Proč to tahat do kuchyně? V dílně mám jednoplotýnkový elektrický vařič a vyřazený hliníkový "mlékovar" se stejně nadále nedá používat k potravinářským účelům.

S Termovalem roubujete? indecision Já stromové balzámy osobně nerad, ale nikomu jejich používíní nebudu rozmlouvat.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
Josef. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2694) - 237.17 (?), 2.1.2014 8:49

Stando, Stando, ani název Tervanol neumíte správně opsat?

Asi jste se s ním ještě nesetkal, když ho předem odmítáte. no

Josef.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 57.250 (?), 2.1.2014 10:39

Běžné tekuté balzámy se mi moc neosvědčily, i když i s nimi to jakž takž taky  jde. Tervanol je ale jiná liga, výborně se roztírá, nestéká,, konzistence není ovlivněna teplotou (jde to i za mrazu), dobře vypadá, pěkně voní. Pravda, není nejlevnější, ale kilovka vydrží na pár let.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
Standa_hk - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (5555) - 220.186 (?), 2.1.2014 11:14

"Opsat" v digitálním věku je někdy záludné. Použijete Ctrl+C Ctrl+V a pak odklepnete Enter při dotazu modulu automatických oprav angry.

A otázka zněla, jestli balzám této značky je vhodný i pro roubování a ošetření rány po odstřižení čípku nad očkováním. Mne u balzámů nejvíce vadilo, že některé s přehnaně desinfekčním a fungicidním obsahem pálily čerstvé rány a druhé s přílišným obsahem růstového stimulátoru nedaly kalusu u větevního kroužku šanci správně vyzrát a ten místy namrzal. Zavalení pak bylo nepravidelné, jakoby s rakovinnými deskami. Neošetřené rány (jen začištěné bez otřepů) zavalovaly ve finále mnohem rychleji.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 57.250 (?), 2.1.2014 12:04

To, co popisujete - hrbolatý hypertrofický kalus jsem pozoroval u některých balzámů, včetně doma vyrobeného z latexu a stimulátoru. Tervanol při roubování nevtéká mezi řezné plochy a zdá se mi, že zavaluje optimálně .

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
Standa_hk - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (5555) - 220.186 (?), 2.1.2014 14:45

Rozpis Primax

Směs přírodních a syntetických pryskyřic 58% (z toho min 50% přírodních), lanolin 25%, terpentýnový olej 11%, syntetický líh 6%.

Z prodávaných vosků má nejvyšší deklarovaný obsah terpentýnového oleje. Neobsahuje ropné složky (parafin a ceresin). Kvůli vysokému obsahu lanolinu není vhodný pro letní použití (stéká).

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 197.32 (?), 9.3.2016 19:20

Primax a Tafermit - podle mě nejlepší vosky

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika