Štěpařský vosk - složení vlastních směsí, oblíbené značky prodávaných



vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 57.250 (?)
2.1.2014 11:10

Jednotlivé šarže je mohou mírně měnit dle zbytkového obsahu terpentýnu v kalafuně

Já bych se toho vosku trochu bál. Dnes již není terpentýn, co býval. Přírodní sese syntetickým ředidlem a někteří prodavači jej klidně místo terpentýnu prodají. Čistý mají snad jen v obchodech pro malíře

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   Předchozí příspěvky  |  1,  2,  3   
            
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 67.66 (?), 10.3.2016 8:02

Práce s vodouředitelnými vosky je nesrovnatelně příjemnější, hlavně nemění konzistenci v závislosti na teplotě.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 66.105 (?), 26.1.2014 9:52

Lanolin se dá koupit nebo objednat v lékárně. Mají ho však jen v 250 g balení a je pro naše účely zbytečně moc čistý, takže i o něco dražší (velkoobch. 258 Kč/250g). Recept mě zaujal, takže ho vyzkouším. Mimmo

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 102.201 (?), 26.1.2014 14:22

´Všechny vosky s obsahem pryskyřice, lanolínu, parafínu mění svoje fyzikální vlastnosti s teplotou. Roubujeme v únoru při teplotách těsně nad nulou, v pozdním jaru za kůru, to bývá hodně přes 20. Částečně pomůže, když máme nádobku s voskem v teplé kapse, ale teplotu zamazávaného dřeva neovlivníme. Proto preferuji materiály s konstatntní roztíratelností,  ředitelné vodou.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
Standa_hk - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (5555) - 220.186 (?), 1.1.2014 23:59

Rozpis druhý.

Ve vařáku na mléko rozpustíme 30 g sádla a 50 g včelího vosku. Vmícháme 700 g balíček drcené kalafuny. Pokud se při teplotě 50°C všechna nerozpustí, přikapáváme technický líh nebo glycerin. Nakonec vmícháme 80 g bentonitu (prosátého prachu z kočičího steliva) nebo 100 g prosátého zvětralého popela ze dřeva. Popel musí být zvětralý, aby se v něm obsažené vápno vyhasilo vzdušnou vlhkostí a částečně neutralizovalo adsorbcí CO2).

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
Standa_hk - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (5555) - 220.186 (?), 2.1.2014 0:34

Rozpis třetí.

V mlékovaru zahřejeme balíček drcené kalafuny s kávovou lžičkou vody a postupně přidáváme technický líh. Po rozpuštění na sklovitou konzistenci přidáme 50 g bílého parafinu a 50g včelího vosku. Tažnost směsi upravíme prosátým popelem z bukového dřeva.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
Standa_hk - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (5555) - 220.186 (?), 2.1.2014 0:55

Rozpis JenTenU

Při teplotě 65°C rozpustíme za stálého míchání 4% bílé vaseliny (ceresin), 6% bílého parafinu, 2% terpentýnu, 3% lanolinu, 75%kalafuny a 10% lihu (50% etanolu, 50% vody).

Jednotlivé šarže je mohou mírně měnit dle zbytkového obsahu terpentýnu v kalafuně. Pokud obsahuje terpentýnu příliš, pak pálí. Při nákupu se radí očichat, aby více voněl lanolinem než terpentýnem. Neobsahuje plniva a tak je děsně lepivý, táhne dlouhá vlákna.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
rosti&slavik - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1017) - 179.38 (?), 2.1.2014 9:18

Vždy jsem používal na všechno kupovaný štěpařský vosk.Nepotřebuju mnoho, proto mně přijde kupovaný vosk, jako poměrně levný, a dostupný.Jeden menší kelímek, obsah neznám, mi vydrží na dva, někdy na tři roky.Časem tvrdne.Ke konci používaní je třeba ho občas zahřát.

Četl jsem o balzámu, a chtěl vědět co je zač, už ho nekoupím.Je to řídká bílá vodní směsice k roubování nevhodná.Abych jej vypotřeboval,zbytky používám na zatření větších řezných ran.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
Standa_hk - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (5555) - 220.186 (?), 2.1.2014 11:03

No ono domácím namícháním JenTenU neušetříte, ba právě naopak pokud suroviny nakupujete v lékárně s lékarénskou čistotou, tak Vás přijde o 30% dráž. Máte jen jednu jistotu, že si můžete upravit podle sebe dávku terpentýnu.

S.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 57.250 (?), 2.1.2014 11:10

Jednotlivé šarže je mohou mírně měnit dle zbytkového obsahu terpentýnu v kalafuně

Já bych se toho vosku trochu bál. Dnes již není terpentýn, co býval. Přírodní sese syntetickým ředidlem a někteří prodavači jej klidně místo terpentýnu prodají. Čistý mají snad jen v obchodech pro malíře

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
Standa_hk - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (5555) - 220.186 (?), 2.1.2014 11:43

To je právě to, proč se mi nechce v drogerii očichávat piksličky JenTenU abych nekoupil jako tchán takový, který jej donutil vrátit se k vaření. Terpentýnový olej je směsí složek nevysachavých olejů a olejů, které oxidací polymerují. Proto se na dobrém vosku tvoří ten uzavírací škraloup, co není vhodné do hmoty vmíchávat (někdo kvůli tomu přeplňuje Jenten do tub od zubní pasty).

Jisté je, že přípravky používající lanolin místo loje (či sádla) v receptuře jsou lepší.

No a s jinými komerčními vosky jiného složení nemám dost zkušeností, nechce se mi nakupovat naslepo, proto tato diskuse.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika