Rýč



   Předchozí příspěvky  |  1,  2,  3,  4,  5   
               
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 65.50 (?) 
29.9.2010 13:49

Nevím, jak je to u klasického rytí velkých ploch, ale mám za to, že velké plochy se neryly rýčem nikdy. Možná před vynálezem ruchadla. Máte pravdu, že rýče jsou dnes konstruovány pro drobné zahradnické práce - hloubemní jam, vyrývání stromlů. Tak tomu bylo ale i dřív. Pluh, kráva, kůň, traktor - to nejsou vynálezy posledních desetiletí.
   Předkové měli, pravda, rovné násady - vyráběly se obvykle z tyčoviny, tak jak narostla.
   Při rytí hraje velkou roli i struktura půdy. Proto se taky konstruují různé rýče. Výhody zmíněného Fiskarsu vyniknou zejména v těžší a kamenité půdě. Pro lehké písky může někomu připadnout příliš robustní a těžký, špice zbytečná.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci   
stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
                  
host - 223.249 (?), 29.9.2010 16:07

Fiskars není vůbec těžký!!! A to jakýkoliv typ co vyrábí. Měl jste ho někdy v ruce?! 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
host - 44.75 (?), 29.9.2010 16:10

Vždy, když klopýtám kolem krásných rýčů Fiskars, vystavených v naleštěné vitrině některého ze zahradnických hobbymarketů, nědůvěřivě si představuji, jak by se mi asi rylo s tou jejich extrémně prohnutou násadou a nadstandardně odkloněnou čepelí.  Jsem totiž vyznavačem atletického rycího stylu "naskoč a zhoupni se". To praktikuji tak, že se rýč zabodne mělce do země, hup naň celou vahou a to jednou, či oběma nohama, což vyvolá hladké zajetí rýče celou plochou čepele do země. Pak držíc se za jeho násadu se krátce zhoupnu celým tělem vzad, což doslova vyrve hlínu ze země a při seskoku z rýče jsa v letu obracím a ukládám vyrytou půdu do vytvořeného řádku. Je to vlastně takový spinning na rýči. Člověk si pěkně protáhne tělo a rukama se moc nenadře. S Fiskarsem a těmi jeho úhly a oblouky bych se ale asi při tom zcela zabil... 

PS.: O opaku mě může přesvědčit jedině vlastní praktický test zmíněného nástroje.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 182.227 (?), 29.9.2010 16:51
Pan Vysloužil to v podstatě již řekl.Záleží na co rýč převážně potřebujete a podle toho jej zvolte.Vyzkoušel jsem snad všechny možné rýče, které se u nás daly sehnat.České výrobky jsou na milou rozmilou.Mluvím o situaci tak před třemi, čtyřmi lety.Možná se situace zlepšila a českým výrobcům křivdím.Po zkušenostech a vyhozených financích používám dva rýče.Fiskars, když chci zároveň přemísťovat zeminu.Na toto je výborný.A pak rovnější od firmy LUX.Nevýhoda u tohoto je, že nášlapová hrana je zakončená rozřezanou nasunutou trubkou.Je dost krátká a ostrá.Ničí boty a tlačí.Navařil jsem na ni kousek upravené pásoviny a je po problému.Jinak oba dva rýče jsou z docela kvalitního materiálu.Při opravdu extrémní zátěži (vyrývání a páčení stromů) může se u LUXu objevit podélná prasklinka v místě uchycení násady.Spraví to jeden svár.Jinak je to velmi kvalitní rýč včetně pevné násady.Fiskars jsem nikdy tak extrémní zátěži nevystavil-nebyl důvod, takže sám nevím jak se chová, ale všichni mí známí jej chválí jako prakticky nezničitelný.P
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 183.242 (?), 29.9.2010 17:43

Je zde i na jiných vláknech chváleno nářadí Bahco, mám zkušenosti, a dobré, jednak s jejich pilkami, zahradnickými nůžkami, noži i jiným nářadím. Rýč této značky nemáme, ale docela by mne zajímal názor někoho, kdo jej prověřil v praxi. Trochu se Fiskarsům podobá. Elena

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 81.81 (?), 29.9.2010 18:30

Je to vlastně takový spinning na rýči.

To je právě o té půdě, kterou ryjete. Je-li propustná a homogenní, můžete si dovolit rýt tímto způsobem. Pokud hupnete na rýč oběma nohama a jeho kraj narazí do většího kamene či kořene,  spadnete do brázdy i s rýčem.
   Zahnutí fiskarsového rýče umožní vypáčit houževnatý drn, aniž musíte výrazně sklopit rukojeť dozadu a dolů, což nelze bez ohnutí vlastního hřbetu. A vo votom to je, ta ergonomie.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 49.39 (?), 30.9.2010 13:52

Maminka dostala (k sedmdesátinám?) rýč Fiskars a od té doby zavrhla všechny rovné rýče s dřevěnou násadou, co s nimi dříve pracovala. Každoročně ryla několik arů (cca 6?) užitkové zahrady - těžká půda na opukovém podloží. Byla drobné postavy, násadu rýče jsem jí musel zakrátit a rozhodně by ve svých letech nějaký "spinning na rýči" neprováděla. S tímto rýčem se jí dělalo tak dobře, že si jej raději někam ukládala a jen s těžkým srdcem jej půjčovala ostatním členům rodiny na různé těžší výkopové práce...

Dnes jsem rýčem Fiskars likvidoval velký porost plazivého jalovce a to výše zmíněnou metodou "spinningu" - naskočení na rýč oběma nohama, tím páden se pořesekaly vodorovně ležící větve jalovce, který jsem pak už jen jednodušeji odstranil.

Josef.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
konvalinka - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1285) - 143.17 (?), 30.9.2010 15:23

Teda pane Josefe, před Vaší maminkou smekám... Ať už kolik toho zryje a hlavně, že se dala přesvědčit na Fiskars. Já totiž sama nějak ne-e  A samotnou mě to štve, ale mi to s ním moc nejde  Měli jsme doma cca 6let LUX a že si tedy máknul... Jenže manžel zlomil před měsícem násadu a že tedy budeme kupovat nový. Brácha má už nějaký ten měsíc Fiskars a já manžela lámala na něj taky, protože je prakticky nezničitelný. Tak že ho tedy vyzkouší. Půjčil si ho od bráchy na vyrývání kořenové zeleniny a mrmlal pořád, že se mu to nelíbí, že se mu dobře neryje... Já byla zrovna nemocná, tak jsem mu brblala, že si vymýšlí - všichni ho chválí! Ale za týden jsem s ním zkoušela já... a,,nechytnulo" mně to. Je to snad opravdu na zvyku, ale když s tím člověk pořád,,laboruje" a práce neodsýpá - tak to pak štve. Naštěstí nám tchán vyměnil na LUXu toporo a ryje se dál 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 65.50 (?), 30.9.2010 15:33

Poradil bych Vám pořídit si od Fiskarsu dámský hlinikový rýč. Není samozřejmě tak odolný a nezničitelný jako ten o němž diskutujeme, má o něco menší čepel, ale je podobně zakřivený ale hlavně lehoučký! Na dobývání kořenů a sdrnů z jílu to není, ovšem rýt s ním třeba kvalitní zeminu na záhonku je radost. 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
konvalinka - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1285) - 143.17 (?), 30.9.2010 15:51

Jé,  pane Vysloužile, to je od Vás hezké  Jenže u nás by takový rýč nevydržel asi ani první zarytí  My máme jíl s kamením a ryje se u nás níže popisovaným způsobem: hodně z vysoka oběma nohama skočit na rýč a ani to se kolikrát do země dostat nepodaří - tedy mě s 50kilama - 90kilovému chlapovi to jde přeci jen trochu líp  Při tomto způsobu je opravdu Fiskars o hubu (vyzkoušeno osobně) Zelenina se vyrývá jen jednou do roka, ovšem různé páčení a přesekávání kořenů a podobně - to je každou chvíli. Proto jsem taky zprvu lobovala za Fiskars

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3,  4,  5   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Úprava vody magnetickým polem12:13
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?10:37
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?28.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika