Obyčejný rýč vs. Fiskars



host - 180.2 (?)
14.12.2011 14:16

Dobrý den pane Peter. Haná, Bohem požehnaná. Stanislaw

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   Předchozí příspěvky  |  <  21,  22,  23,  24,  25  >   
                     
host - 175.210 (?), 13.12.2011 9:13

Pánové, ptal jsem se prvořadě na odborný název tohoto nástroje. Každá věc může být pro někoho banalita a totéž pro jiného echt. Hrkač je také čistička obilí, nebo také nástroj pro kluky, který používají v době Velikonoc, když zvony odletěly do Říma. Dříve, pojezdové kolo nebylo z bicyklu, protože jej lidé ještě neznali. Kolo vyrobil kovář, včetně všeho ostatního. Kleče, máte pravdu, bývaly i dřevěné. Samozřejmě, kola mohly být ve formě odlitku. Obrázek plečky je součástí inzerátu, kde se psalo něco v tom smyslu, že je úplná. Bohužel inzerent nás tahal za fusekli, protože na vyobrazení chybí TŘI radličky. Šípová, která se upíná vzadu za pojezdové kolo a dvě boční L+P, které se upínají vedle kola, pomocí páčky - na obr. je to ta černá čárka u kola.  Mimořádnost této plečky spočívá v tom, že se s ní pleje vzcházející řádková kultura. Děje se tak, že žlábkovým kolem se jede po řádku, kterým je vzcházející kultura přidržena a brání utržení kulturní plodiny od půdy, přední radličky podříznou plevel v meziřadí. Samozřejmě jsou při této činnosti odstraněny šípová a obě zadní radličky. Také se tomuto nástroji říká šinťák, ale to může být i tahová motyka na dlouhé násadě, té se také říká škrabák a když je to na kátké násadě je to škrabáček. Můžete se kouknout na toto.a jiné stránky týkající se tématu. Tam také zjistíte, že motyka je také něco víc a že neni motyka jako motyka. Mělo by se raději založit téma "plečka".

           Jiří

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 5.149 (?), 13.12.2011 12:39

Na špatnou otázku špatná odpověď.Odborný název tohoto nástroje je plečka, ať už má jakýkoliv počet dalších často pofiderních funkcí a užitných hodnot. Pokud jste chtěl vědět typ ev. výrobce tak bych se neobtěžoval.Pokud jde o Vámi uváděné jiné funkce tak doufám, že s nimi budete spokojen, protože jste si je jistě vyzkoušel.Pokud jde o kolo, tak nevím o jaké době píšete.já píši o plečkách z padesátých let minulého století. Protože u nás měl každý plečku s kolem z bicyklu, tak jsem neměl ani tušení, že někde ještě používali plečky s koly svařovanými nebo dokonce litými.Až dnes musím ocenit našeho kováře, který používal kola z bicyklu (přední).Nedovedu si představit, že bych třeba tři kiulometry šel na pole s takovou plečkou jak je na obrázku.Já už 15 let plečku nepotřebuji, pole jsem pronajal, dřevo spálil, kolo vyhodil, radličky jsem někde uložil, ale když jsem je před půlrokem hledal tak jsem je nenašel.

           Mr Big

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
deerslayer - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (489) - 224.38 (?), 13.12.2011 13:29
Ohrňanie zemiakov si s tým neviem predstaviť... možno niekde na Záhorí, kde sú ľahké piesočné pôdy...
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 180.2 (?), 13.12.2011 14:46

Pro Peter. Zcela běžné vybavení každé plečky. Zkuste si ten výraz zadat do vyhledavače a hned budete vidět jak vypadá ten ploužek. Asi nejznámější výrobek byla Martinkova plečka. Ohrnoval jsem s tím nejen brambory, ale třeba i pórek a šlo to parádně. Stanislaw

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
deerslayer - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (489) - 84.120 (?), 13.12.2011 19:07
Pán Stanislaw, pór zrejme neprihŕňate toľko, čo zemiaky... a verte mi, že na mojej záhrade by ste si s ručnou plečkou ani neškrtol pri ohŕňaní zemiakov... s tým veľkým kolesom to musí na pôde, akú mám ja, skákať ako cap na kozu... ja plečku mám, výborná vec na podrezávanie buriny, prevzdušnenie... ale odtiaľ-potiaľ...
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 180.2 (?), 13.12.2011 19:39

Pane Peter, mohu Vás ujistit, že pór nahrnuji úplně stejně jako brambory, protože na to používám stejný ohrnovací ploužek jako na brambory. Akorát to už nedělám rukama, ale traktorkem, za kterým je ten ploužek uchycený. Určitě ale nemohu za to, jako máte půdu kterou využíváte k pěstování. Já žiju v místech, kde se tímto ploužkem na plečce zahrnují brambory od nepaměti. Stanislaw

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
deerslayer - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (489) - 146.203 (?), 13.12.2011 20:51
V pohode, pán Stanislaw... kde to je?
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 180.2 (?), 14.12.2011 14:16

Dobrý den pane Peter. Haná, Bohem požehnaná. Stanislaw

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 5.149 (?), 13.12.2011 18:26

Souhlasím s panem Peterem. Nevím co by pan Jiří chtěl v té betonové jílovici, kde by si ani Vari neprdlo (nevím kolik koní má motor Vari) s tímto nářadím dělat.To je můj názor, ostatním jejich neberu.

           Mr Big

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 175.210 (?), 14.12.2011 11:31

Mr Bigu, myslím si, že moje otázka nebyla až tak špatná. Že je to plečka vidíme všichni. Ale s touto plečkou se dá provádět operace, která se plečkou v jiném provedení nedá provést. Když řekneme kladivo, tak si každý vybaví kus železa na kusu klacku. Aby bylo jasno, musíme specifikovat, jaké a případně doplnit dalšími ůdaji. Jinak se nemůžeme domluvit, protože kladivo může být zámečnické, klempířské, hodinářské, čalounické, sklenářské, zednické (toto může být i rýnské) a mnohé jiné. Taktéž je to s dalšími jinýmí nástroji. Aby všichni věděli o co mi jde, tak jsem použil vypůjčené foto. Sám jste napsal v předcházejícím příspěvku "dříve". a proto byla reakce taková jaká byla, nemohl jsem tušit, že Vám jde jen o dobu před šedesáti léty. Blíže jste specifikoval až nyní a to je špatné a nemůžete se proto iritovat. Vede mne k tomu jednoznačnost, to je přesné pojmenování určité věci. Jinak je to biblický Babylon. Doporučuji všem podívat se na toto a skutečně si to trochu prolistovat, a ještě třeba na toto.

           Jiří

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  <  21,  22,  23,  24,  25  >   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Propojení dvou topení17.3.2024
Propojení dvou topení16.3.2024
Zapalování Husqvarna 40 nehází jiskru13.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika