Brousek, bruska, aj. - Jak ostříte a je pro Vás dobře připravené nářadí důležité?



host - 221.166 (?)
1.12.2013 7:44

Čas na hledání by byl, chybí znalost „světového jazyka“. Ostatně mám na něj stejný názor jako Papuánci na Nové Guinei, těm se může něco vykládat o tom, že se ho mají naučit - nepřízpusobíš se, budeš k obědu. Pokládám to za jistý druh diskriminace. Opravdu bych rád věděl co jsou zač kameny bílý a téměř černý. Velmi se mi osvědčilo k vlhčení používat vlastní sliny, sem tam na to plivnot. Perfektní kašička, která vodou neni rozplavována, rychle nevysychá, samozřejmě kámen je vlhký po uložení ve vodě.

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   Předchozí příspěvky  |  <  6,  7,  8,  9   
                     
host - 175.130 (?), 29.11.2013 19:31

Dobrý večer. Děkuji.  Zdeněk

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
host - 227.133 (?), 30.11.2013 22:43

pokračování


Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 190.67 (?), 30.11.2013 22:58

zařazena zpátečka


Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
host - 96.2 (?), 1.12.2013 0:55

Ano, to je i můj milovaný "belgický kámen" včetně návodů výše :-) Jen je dobré nebrat návody příliš dogmaticky. Vlhčení olejem se mi neosvědčilo, zalepilo pory, brousek se stal kluzký, přestal uvolňovat materiál i brousit. Používám vodu. A broušení dlát a nožů do hoblíku bych také radil nastudovat jinde než v přiloženém návodu. Hezký postup např. uvádí britský řezbář David Charlesworth-pokud někdo chete trávit čas hledáním na webu...

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
host - 221.166 (?), 1.12.2013 7:44

Čas na hledání by byl, chybí znalost „světového jazyka“. Ostatně mám na něj stejný názor jako Papuánci na Nové Guinei, těm se může něco vykládat o tom, že se ho mají naučit - nepřízpusobíš se, budeš k obědu. Pokládám to za jistý druh diskriminace. Opravdu bych rád věděl co jsou zač kameny bílý a téměř černý. Velmi se mi osvědčilo k vlhčení používat vlastní sliny, sem tam na to plivnot. Perfektní kašička, která vodou neni rozplavována, rychle nevysychá, samozřejmě kámen je vlhký po uložení ve vodě.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 96.2 (?), 1.12.2013 11:01

Ono to je video-takže i bez jazyka se dá pochytit ledacos. Předvádí jak broušení na kamenech tak na smirku. Nebrousí nikdy proti ostří. Výhradně po osří nebo podél něj. Za absolitní špičku v materiálech a broušení (a koneckonců i v práci se dřevem) jsou považování japonští mistři. Např, při soutěžích v hoblování hoblíkem kana je nepřerušená hoblina několikametrová (musí odpvídat délce trámu) a její tloušťka je v řádu mikrometrů. Prostě průsvitná pavučinka..

Jinak na té fotce je první klasický carborundum brousek na kosu-světlejší typ. Prostřední už zmíněný belgický kámen a spodní, nejtmavší, typuji také na belgický kámen ale máčený v oleji. Alespoň takto vypadal v mém případě..

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 181.165 (?), 1.12.2013 16:54

Prosím podívejte se na foto znovu a přečtěte si legendu. Ten horní (první) neni žádné carborundum, Dokonce mne mrzí, že je v takovém tvaru. Napsal jsem, že je velmi měkký a tudíž se k broušení kosy v žádném případě nehodí. Na kosu se doporučují brousky v tomto pořadí: pískovec, jemné carborundum, hrubé carborundum (obojí s tvrdším pojivem), naklepat. Struktura horního kamene je vidtelná okem. Je krystalická, krystaly jsou velké a nepravidelné, na světle při určitém úhlu dopadu světla a určitém úhlu pohledu, jsou viděl jejich lesklé plochy (uvnitř kamene). Takže v žádném případě to neni carborundum! Je to přírodní kámen! Prostřední je břidlice z lomu u Vítkova (není v Praze, ale v okrese Opava, SMK). Spodní neni belgičák a nikdy olej neviděl. Na bočních stranách neni vidět strukturu a na omak skutečně připomíná belgičáka. Pravý belgičák je velmi měkký, žlutý, v prodeji jsou jen malé tenké destičky přilepené na podložce, velmi drahé a také vypadá, že už byl v oleji. Skutečně by mne zajímalo co to jsou za kameny (horní a dolní, co je prostřední vím).

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 96.2 (?), 1.12.2013 18:02

Dobrý den, zřejmě mě zmátl vzhled na fotce. Takový tvar brousku se výhradně používá pro kosy. Brousky na kosu se prodávají v různé zrnitosti a brousek na horní fotce tvarem odpovídá běžnému brousku na kosu. Měkkost by s tím příliš nemusela souviset. Podstatná je hrubost, velikost zrna. Z měkkého brousku se snáze odplavuje materiál. Např. v Beskydech, v Rožnově pod Radhoštem se běžně používá a též prodává na místních trzích brousek z velmi měkkého a jemného nerostu (zřejmě místní břidlice) osekaný do stejného tvaru ručně. Ostří kosy ubírá velmi pomalu a ta déle vydrží naklepaná. Bohužel jsem jej již dávno zlomil. Brousek stejného vzhledu i zabarvení jako na fotce je na pohled shodný s umělým carborundem (silikon karbid) brouskem prodávaným léta v jednom pražském železářství. Rovněž postrádá známky umělého opracování, které jsem znal právě třeba z Rožnova. Zdá se mi podivné a neefektivní aby někdo opracovával přírodní kámen do tohoto čočkovitého tvaru. Oblouk nelze řezat pilou, je nutné jej brousit, ohladit špičky, přitom nemá žádné uštíplé hrany atd. Oproti tomu umělý brousek se lisování dá vyrobit v libovolném tvaru. Proto byla má první reakce carborundum. Ale zřejmě se podle vašeho popisu mýlím.

Ač sám kosím často a znám pár desítek sekáčů, které obdivuji např. při soutěžích, je to poprvé, kdy slyším nějaké doporučení o pořadí používaných brousků. Osobně považuji broušení kosy několika brousky za výjimku a nikdy jsem to nezažil. Co znám, tak vždy má a používá každý jen jeden brousek. Tím nijak nevyvracím váš názor že se má nebo brousit jinak několika různými brousky po sobě. Jen upozorňuji, že kosu si každý sedlák brousí jak chce a čím chce.  To, že je brousek měkký jistě řadě lidí nevadí. Bohužel ani váš popis (okem viditelné krystaly) nemusí být známkou přírodního původu. Spíše se mi to jeví naopak. Přírodní kameny jsou vyhledávané pro svou jemnost, truktura proto obvykle není okem patrná. Pokud jsou krystaly nepravidelné velikosti tak ale není příliš vhodný na broušení.

Nevím čemu říkáte pravý belgičák. Klasický v čechách prodávaný jemný přírodní brousek nazývaný "belgický kámen" je šedý stejně jako váš prostřední či třetí na fotce. I stopy okružní pily z jedné strany kamene jsou pro český "belgický kámen" charakteristické. Je také uvedený na fotkách v článku výše (viz i návody na broušení, které k němu patří). Nejsem geolog a nijak nezpochybňuji, že pravý belgický musí či má být výhradně světle žlutý. Jen píšu co se pod tím jménem prodávalo a prodává u nás.

Světle žluté nebo jasně bílé přírodní brousky na dřevěné podložce či v krabičce prodávané často za ceny kolem tisíce kč jsou většinou arkansaské brousky. Jiný jsem prodávat neviděl i když poměrně bedlivě sleduji "brusnou scénu". 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 18.68 (?), 1.12.2013 19:23

Dobrý den. Ty brousky prodávané ve skanzenu jsou vyráběny z beskydského pískovce, který je velmi jemný a navíc se štípe po vrstvách. Není to břidlice. Pokud si dobře vzpomínám na vyprávění toho pána který to vyráběl, tak musel být těžen z hlubších vrstev, nesměl být přemrzlý. Potřebnou sílu brousku normálně odštípnul sekáčkem a pak na to nakreslil tužkou dle šablony tvar brousku. Pak vzal takové kleště a oštípal to na hrubo. A pak už jen ručně brousil o kámen, který připomínal tvarem kulaté umývadlo, jak už bylo opotřebovaný. Taky bych ho někde měl mít, i když dnes už kosou neseču. Pravý belgický úlomek je skutečně žlutý, téměř stejně, jako se Vám podbarví toto okno, pokud si otevřete můj příspěvek. Viděl jsem fotku z původního lomu a byla to šikmo ukloněná žíla silná zhruba jen půl metru, jak vede celou lomovou stěnou. Proto je dnes tak drahý. Je ho zkrátka málo. Údajně jej používali již staří Římané, když kdysi vládli Evropě. Stanislaw

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 96.2 (?), 1.12.2013 21:39

Tomu rozumím-pravý belgický kámen se dá sehnat např. v potřebách pro houslaře nebo na několika zahraničních serverech specializujících se na ruční nástrojek obrábění dřeva v ceně kolem 2-6000,- Kč. Ale celou dobu jsem žil a žiji v představě že se bavím o fotkách a o české verzi "belgického kamene". Jak píše FO: modročerná krabička krabička s červeným nápisem "Jaka" či "Ulaka" na fotce výše :-) Prostě fotky pana 227.133 odpovídají tomu co prodával "Českomoravský průmysl kamene, n.p. Hradec Králové"- belgický kámen (modrý) z čech. :-)  Dodnes se prodáva snad za 60-80Kč..

Jinak k těm cenám: před několika měsíci byl k mání arkansas v menších kouscích cca 1x6cm za velmi slušnou cenu pár stovek tuším v Bauhausu. Prodával se v krabičce po několika kusech.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  <  6,  7,  8,  9   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Úprava vody magnetickým polem12:13
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?10:37
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?28.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika