Mošt chytá plíseň - kde je chyba?



Marek-TT - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (682) - 235.1 (?)
12.11.2018 21:41

Zaujímavé ale je, že prítomnosť plesne vo zvyšku fľaše nie je cítiť. Ak by som mal dve vzorky a jedna by bola z čistej fľaše a druhá z fľaše napadnutej plesňou, v chuti by som zrejme rozdiel nespoznal. Otázka však je, že či to čo plesne stihnú za ten čas vyprodukovať, nie je zdraviu škodlivé, hoci to necítime.

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

Alkohol esence - vše pro domácí výrobu lihovin, piva i vína včetně kvasnic, aromat, filtrací, soudků.
   Předchozí příspěvky  |  1,  2,  3,  4   
                     
Marek-TT - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (682) - 235.1 (?), 12.11.2018 21:41

Zaujímavé ale je, že prítomnosť plesne vo zvyšku fľaše nie je cítiť. Ak by som mal dve vzorky a jedna by bola z čistej fľaše a druhá z fľaše napadnutej plesňou, v chuti by som zrejme rozdiel nespoznal. Otázka však je, že či to čo plesne stihnú za ten čas vyprodukovať, nie je zdraviu škodlivé, hoci to necítime.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
Jantar - (4) - 96.123 (?), 23.2.2019 14:30

Zpětně tedy díky všem za rady. Lahve jsem v horké vodě "převařil" na 80st., což ovšem bohužel neprospělo moštu jako takovému. Mohu potvrdit, že problémy s plísní zmizely. Na vině tedy byla zřejmě kontaminace bakteriemi při stáčení. Již nikdy více - od teď nejdříve mošt do lahví a pak zavařit.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 96.123 (?), 25.10.2020 22:11

Chytil jsem se do pasti. Naposledy jsem psal: "Lahve jsem v horké vodě "převařil" na 80st.". Bohužel se nemůžeme se ženou shodnout jak jsme to před dvěma lety dělali.

Proč mě to zajímá? Protože jsem si šeredně naběhl. po těch předloňských zkušenostech jsem zavařoval přímo ve skleněných minerálkových lahvích - bohužel jedna exploze za druhou a polovina lahví to nepřežila.
Tuší někdo, jestli je na vině nadměrný tlak (lahve byly před ohřevem uzavřeny korunkovým uzávěrem a nebo je na vině tepelný šok a fakt, že lahve od minerálky nejsou z varného skla? Neboli nesmím dát lahev s moštem o pokojové teplotě do 80st teplé vody a nechat ji tam půl hodiny, nebo stačí jen lahve zazátkovat až po sterilizaci?

Řekl bych že to trhne ten tlak protože ten horký mošt po sterilizaci v kastrolu do těch flašek normálně liju, ale jistý si nejsem...

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 91.196 (?), 26.10.2020 10:25

Bohužel chyba je v tom, že jste tomu natvrdo nasadil korunky.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 96.123 (?), 27.10.2020 17:46

Potřebuji si být jistý, příští rok se mi nesmí stát že mi to bez korunek znovu popraská...

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
host - 243.114 (?), 27.10.2020 18:10

Tepelný šok, popraskaly by i zavařovací lahve.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
host - 236.1 (?), 27.10.2020 23:02

Samozřejmě chybou bylo uzavření lahví před sterilizací. Zahřívám mošt v otevřených lahvích a uzavírám po dosažení teploty (a pak ještě chvíli ponechám v lázni kvůli vysterilizování víček). Láhve vyjmu v horké vody a opatrně vkládám nové. Poslední mi praskla asi před 15 lety.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 96.123 (?), 1.11.2020 10:40

Dobře díky za rady, polepším se. A ještě tedy kolik minut vlastně mají zůstat v horké vodě? Pokud budu zavařovat klasicky ohřev-zchladnutí tak rozumím - 20min. Ale pokud budu opakovaně dávat lahve s moštem o pokojové teplotě do 80st vody stále stačí těch 20min nebo je třeba déle aby se láhev stihla prohřát? Samozřejmě nechci aby se to kazilo na druhou stranu čím déle to budu vařit tím více z toho bude obyčejná šťáva...

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 236.1 (?), 1.11.2020 12:01

Nejlepší je měřit teplotu moštu v jedné z lahví a orientovat se podle ní. Záleží totiž na zdroji tepla, jak rychle se lázeň a v ní ponořené láhve znovu prohřejí. Já už to mám v oku a řídím se tepelnou roztažností tekutiny v láhvi. Jakmile dosáhne hladina vrchu hrdla, je sterilizační teploty dosaženo.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
seky - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (153) - 121.128 (?), 1.11.2020 12:09
Určitě bych ty lahve nevkládala do horké 80 st. vody. Doporučuje se pozvolné ohřívání. Já teda zavařovala další várku vždy od chladnější vody a postupně zahřívala na požadovanou teplotu. Pokud nechcete čekat až horká schládne je jediná možnost ji vylét a napustit novou studenější.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3,  4   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Nářadí pro průklest vysokých stromů10:55
Nářadí pro průklest vysokých stromů9:50
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika