Opatření v sadu proti suchu



host - 56.75 (?)
13.10.2018 15:09

Já sice nejsem zváštní odborník, ale jinou možnost než zavlažování nevidím. Jak již někdo výše uváděl -vrtaná studnay a čerpadlo. (dost drahý špás) Já dost věřím podnoži A2,ale může to byt také roubovaní na plaňku. Ovšem moje zkušenost může být lokalitou. Mám dva sádky.Jeden 250m n m a druhý 560m n m.  Ten 250 je i ve srážkovém stínu.Přesto tam sice málo ale občas minulé roky pršelo.Letos tam od ledna do července pršelo jedenkrát.   pak v srpnu jedenkrát od té doby nic. Ovoce padalo a dost hnilo.Odvažel jsem na kolečkách a zakopal. Prostě extrémní rok. V té výšce 560 ovoce dost a pěkné. Je ovšem pravda že tam sice ne výdatně ale častěji pršelo.

Takže si myslím, že proti přírodě a lokalitě nic nezmůžem - jen studna a umělá závlaha. Přeji vám uspěšné vyřešení vašeho problému.

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   Předchozí příspěvky  |  1,  2,  3,  4,  5   
                     
Phantasm - (12) - 147.130 (?), 18.9.2018 15:12
Ta tráva si jak houba saje vodu a v létě už je v zatravnělém sadu brutální sucho, pokud vás netrefí bouřka, tak je to pro stromy likvidační. Pod mladými stromky bych nechal bezplevelný kruh a při tání v předjaří pořádně zaléval, pak solidní vrstvu mulče, do kterého můžete naset nějakej tenkej půdopokryv, ale ono to pak odebírá dusík, který stromek potřebuje, co má listy ty vedra spálí. Jinak se mi líbí ta podpovrchová kapková závlaha, do budoucna asi nutnost, ten kompost s aktivovaným biouhlem (bokashi) by taky určitě pomohl, ale to spíše na zeleninu. Průšvih je ta žravost škůdců, chemií nepoužíváme, trávou krmíme totiž králíky. Roman z Vysočiny
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Petr z H - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (690) - 112.187 (?), 18.9.2018 15:43

Ale tak jistě - bezplevelný kruh kolem stromků mám, v létě jsem je několikrát i vydatně zalil. Na jaře jsem je mulčoval posekanou trávou. Do půdy jsem zaryl hnůj a dřevěné uhlí. To vše pro ně můžu udělat, když jsou mladé. Taky se jim nevede nijak špatně. Problém ale nastane, až povyrostou, to už nic takového provádět nepůjde, kořeny budou úplně jinde. Problém je jakákoli závlaha, protože to je mimo vesnici, není tu voda ani elektřina. Proto, když se dívám na okolní trpící stromy, bych rád udělal opatření v sadu globálně, aby byl připraven akumulovat vodu delší dobu a až stromky povyrostou, aby neskončily uschlé v kamnech. Proto by mě zajímalo, co bude fungovat nejlíp.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Mimmo - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2261) - 91.93 (?), 18.9.2018 20:19

Snad by pomohla jen vrtaná studna, čerpadlo a benzínový generátor. Ostatní nápady asi moc nepomohou. Ačkoliv jsem si všiml, že takové podmínky bez zálivky snese réva.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
Petr z H - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (690) - 112.187 (?), 18.9.2018 12:51

Zkusit to můžu. Ale jsem skeptický k tomu, že by pomohla delší tráva na jaře, když pak stejně do léta seschne a nic nezadrží. Spíš bych chtěl použít nějaké efektivní řešení - něco, co je suchu tolerantní a vytvoří hustý porost, skrz který se výrazně zpomalí vypařování. Líbilo se mi třeba na Korzice, že všude jsou kamenité svahy hustě porostlé makchiemi, které toto krásně řeší...

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 248.215 (?), 18.9.2018 21:52

Letos v létě byly nezalévané trávníky uschlé. Jediné, co v nich bylo zeleného a rostlo v pohodě dál, byl truskavec-rdesno ptačí. Sice to je léčivka, ale asi bych si ji do zahrady nenasela. i když v sadu by to nemuselo vadit. Mohla by se ale zkusit do trávy nasít mateřídouška (sáček za cca 17Kč by měl bsahovat mezi 500-1000 ks semínek). Já ji kdysi vysela na úplný roh zahrady, kde byl úpal a hadice nedostříkla a rostla tam v pohodě (dodnes se samovýsevem drží v okolí původního místa). Aspoň by zakryla půdu před sluncem            Lída

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 56.75 (?), 13.10.2018 15:09

Já sice nejsem zváštní odborník, ale jinou možnost než zavlažování nevidím. Jak již někdo výše uváděl -vrtaná studnay a čerpadlo. (dost drahý špás) Já dost věřím podnoži A2,ale může to byt také roubovaní na plaňku. Ovšem moje zkušenost může být lokalitou. Mám dva sádky.Jeden 250m n m a druhý 560m n m.  Ten 250 je i ve srážkovém stínu.Přesto tam sice málo ale občas minulé roky pršelo.Letos tam od ledna do července pršelo jedenkrát.   pak v srpnu jedenkrát od té doby nic. Ovoce padalo a dost hnilo.Odvažel jsem na kolečkách a zakopal. Prostě extrémní rok. V té výšce 560 ovoce dost a pěkné. Je ovšem pravda že tam sice ne výdatně ale častěji pršelo.

Takže si myslím, že proti přírodě a lokalitě nic nezmůžem - jen studna a umělá závlaha. Přeji vám uspěšné vyřešení vašeho problému.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 226.65 (?), 28.7.2019 8:57

Strom zalít a půdu přikrýt nepropustnou foliií. Mohlo by to vláhu déle udržet?

Co by to udělalo?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
Pierre - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (183) - 101.235 (?), 28.7.2019 14:11

Nepriepustná fólia? V ziadnom prípade. Ta sa používa ak sa chcete niečoho zbaviť. Jednak prehrieva, a jednak neprepustí vzduch.

Treba si uvedomiť, že korene stromov tiež dýchajú, a pernamentné mokré prostredie im neprospieva, práve naopak škodí.

Ja osobne mulčujem okolo stromov - kosou pokosenou trávou. Trávu kosim v nižsej veľkosti, a pod mladé stromy dávam velke množstvo mulču. Raz za 2 mesiace mulč mierne rozruším.
 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 226.65 (?), 29.7.2019 10:27

Že stromy dýchají i kořeny mně nebylo moc známé. Pod tou folliíí by asi všechno shnilo.

Pod neproustnou černou folií jsem měl jahody a byly velice pěkné a zkoušel jsem pod folií brambory a uvařily se.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
pepa kot - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (385) - 53.112 (?), 12.12.2018 9:42

Téma od září!   Nepomohlo by Petrovi z H. vyrýt po vrstevnici hlubší brázdu, která by zadržela vodu a částečně ji donutila vsakovat do půdy pokud pršelo.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3,  4,  5   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Cesta z litého betonu18.4.2024
Husqvarna 36. - zapalování17.4.2024
Ako očistiť zalakované časti?14.4.2024
Cesta z litého betonu13.4.2024
Motorova pila stihl 02813.4.2024
Kouří do místnosti12.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika