Ještěrka obecná



Oxalistriangularis - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (578) - 89.1 (?)
4.7.2012 12:04

U nás za to může jiný druh slepic. Dříve jsme měli Tetry, teď jsou to černé Moravie. A ty Moravie chytnou na zahradě úplně všechno, co se hýbá. Hupkající myš, ještěrku i slepýše. Rozklovou, sežerou a o kořist se i poperou. Jsou to dračice. Tetry se myší bály, dokonce i maličkých v hnízdě, které jsem náhodou našla v kompostu a nabídla jim ta holátka. Moravie jsou úžasní lovci, za myši jim tleskám, ale ještěrek, slepýšů a žab je mi také moc líto.

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
host - 225.163 (?), 3.7.2012 8:24, zobrazeno: 5571x

Dobrý den.

Chtěl bych se zeptat na Vaše zkušenosti s ještěrkami. Máme malou zahrádku 500M2 založenou před asi 4mi lety, nicméně máme na tak malém prostoru celkem rozsáhlou skalku. Každý rok na jaře jsme v ní měli spoustu ještěrek. Bohužel se k nám loni na podzim nastěhoval krtek a vegetoval u nás celou zimu - polovina rostlin kvůli podhrabaným kořenům pomrzla. Nicméně krtka podezřívám i z toho, že ze skalky (kde rejdil asi nejvíc) vyžral k zimnímu spánku uložené ještěrky. Bohužel jsme na jaře dokončili kolem celé zahrady plot a tak se k nám další ještěrky nemohou dostat.

Na zahrádce máme také jezírko, kde jsme mívali čolky a skokany. V koutě zahrady, kde jsou keře obsypané mulčovací kůrou jsme jim vytvořili útočiště ze starých nařezaných větví (když se stavělo, část stromů na pozemku se muselo vykácet). Kůra byla také pěkně rozrejděná (nebylo místo kde by krtek nebyl) a i kolem těch trouchnivějících větví - letos nemáme ani čolky, ani skokany. Bohužel se k nám také již nemají jak vrátit.

To co dělalo naší zahrádku tak jedinečnou - oproti zahrádkám sousedů je bohužel pryč. Jediná zvířátka, která nám na zahradě zůstala jsou rejsci, kteří se nastěhovali do nor po krtkovi (ne všechny se nám podařilo zasypat).

Chtěl bych Vás požádat, zda nemáte nějaký nápad, jak zvířátka zpátky do zahrádky nalákat? Bohužel všude kolem jsou již dostavěné domy a tak se k nám nemají jak dostat... Jedině jednu stranu plotu máme do stráně k silnici (2,5m vysoká betonová zeď)

Děkuji,

Xiu

Adresa příspěvku
Připojit reakci
   
PP. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (6491) - 14.199 (?), 3.7.2012 9:41

Vytvořili jste na chvilku jakýsi malý specifický biotop. Pokud bydlíte v obydlené oblasti, stejně to bylo trvale neudržitelné. Jediné řešení je přestěhovat se na samotu u lesa. Mimoto tím, že u vás za ohradou bude bydlet deset ještěrek přírodu nijak masivně nepodpoříte ani neohrozíte. Podívejte se na film Za plotem.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 225.163 (?), 3.7.2012 22:29

Na "Za plotem" koukáme pravidelně jednou týdně - oblíbený film dětí. Nicméně jsem si tak trochu sobecky chtěl urvat kus té přírody také pro sebe. Lidé chovají živočichy v malých bedýnkách, akváriích,... tak mi přijde, že těch 500M2 by jim přišlo víc vhod... Nebýt toho krtka, tak máme ještěrek na zahrádce spousty..

Známý mi poradil, ať udělám v té zdi ke stráni otvor, kudy živočichové mohou, když budou chtít, přijít na návštěvu :) V místě napojení zdi k plotu je škvíra cca 5cm široká na celou výšku plotu, prozatím zadělaná pouze latí. Tak jí odstraním a rok-dva počkám, co se stane. Jiný nápad asi není. Násilím živočichy na svou zahrádku dostávat nebudu (odchyt v přírodě a přemístění na zahradu), to se mi z několika důvodů příčí...

Xiu

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
konvalinka - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1285) - 143.17 (?), 3.7.2012 23:28

Myslíte, že je fakt zlikvidoval krtek?. Nezdá se mi to, krtek je hmyzožravec a že by sežral ještěrku... ale biolog nejsem, takže:,,kdo ví?" A nemáte tam kočky? Ať už vaše, či sousedů... Kočky mi vylikvidovali ještěrky i užovkysad Jo bohuželsad - moje kočky - moje užovkycrying

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 54.27 (?), 4.7.2012 8:28

Naši chlapi při stavbě plotu pozorovali kosa, který ulovil ještěrku - no, je to příroda.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
Oxalistriangularis - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (578) - 89.1 (?), 4.7.2012 12:04

U nás za to může jiný druh slepic. Dříve jsme měli Tetry, teď jsou to černé Moravie. A ty Moravie chytnou na zahradě úplně všechno, co se hýbá. Hupkající myš, ještěrku i slepýše. Rozklovou, sežerou a o kořist se i poperou. Jsou to dračice. Tetry se myší bály, dokonce i maličkých v hnízdě, které jsem náhodou našla v kompostu a nabídla jim ta holátka. Moravie jsou úžasní lovci, za myši jim tleskám, ale ještěrek, slepýšů a žab je mi také moc líto.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?8:04
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika