Vymrzání květních pupenů odrůd meruněk v zimě 2022/2023



host - 108.137 (?)
18.5.2023 11:05

Aktuální stav p těch všech mrazech v dubnu poměrně kopíruje výsledky zmrznutí květů až na Luzet.

Bergeron, Bergeval, Bergarouge, ULA, Veharda, Leskora, Ledana - slušná násada plodů, na stůl a do marmelády bude. Na pálení nikoliv...

Luizet - i přes poměrně velké poškození květních pupenů ještě před samotným kvetením mi subjektivně přijde, že z toho co kvetlo se nejvíce dostalo do stavu plůdků, které (zatím) neopadaly

Tomcot, Pincot, Maďarská - do cca 10 kousků na strom -> tyto půjdou buď přeočkoat, nebo pryč

Sefora, Rubista - kvetla bohužel moc brzo a chytla těch mrazů nejvíce; nezůstalo nic

Farclo, Farhial - udrželo se toho docela dost, procentuálně tak 30% z toho, co kvetlo. I tak je nutná probírka

Zdraví

Ed

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   Předchozí příspěvky  |  1,  2,  3   
                     
host - 108.137 (?), 18.5.2023 11:05

Aktuální stav p těch všech mrazech v dubnu poměrně kopíruje výsledky zmrznutí květů až na Luzet.

Bergeron, Bergeval, Bergarouge, ULA, Veharda, Leskora, Ledana - slušná násada plodů, na stůl a do marmelády bude. Na pálení nikoliv...

Luizet - i přes poměrně velké poškození květních pupenů ještě před samotným kvetením mi subjektivně přijde, že z toho co kvetlo se nejvíce dostalo do stavu plůdků, které (zatím) neopadaly

Tomcot, Pincot, Maďarská - do cca 10 kousků na strom -> tyto půjdou buď přeočkoat, nebo pryč

Sefora, Rubista - kvetla bohužel moc brzo a chytla těch mrazů nejvíce; nezůstalo nic

Farclo, Farhial - udrželo se toho docela dost, procentuálně tak 30% z toho, co kvetlo. I tak je nutná probírka

Zdraví

Ed

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 249.55 (?), 18.5.2023 16:58

Pěkné, aspoň máte co koštovat. u nás byly nejsilnější mrazy -4 a -7 (a pak méně)do plného květu většiny odrůd, takže jsme zmrzli řádně. Ovšem zajímavé je, že i tak snad aspoň na stůl bude Ledana, Ula, Farclo, orange summer a nějaké hybridy. jinak jsem to čekal trochu lepší, ale při té letošní hrůze aspoň něco... david

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 81.144 (?), 18.5.2023 17:33
Pane Davide, jak jste spokojen s Orange summer? Přemýšlel jsem o jejím koupení, ale u tak pozdní odrůdy jak bylo o ní psáno nevím jaká je náchylnost na moniliovou hnilobu a případně jiné pohromy. Jak je to s chemickým ošetřením? Děkuji.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 132.166 (?), 18.5.2023 18:01

Fardao je zatiaľ naj.


Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 81.144 (?), 17.5.2023 10:24
Sice ještě nesklízím, ale plody už jsou dost velké, abych mohl zhodnotit násadu po letošních mrazech před květem a i v květu. Stromy nebyly ošetřovány přípravky proti mrazovému poškození a ani ve zmíněnou dobu nebylo prováděno zakuřování sadu. Zakuřoval jsem dvakrát a to až když přišly mrazy do plůdků. Nejpěknější úrodu předpovídá Bergeron (možná někde bude potřeba probírka) a následuje ji Velkopavlovická (na ty mrazové podmínky velice pěkná násada). Jediná odrůda, která nemá ani jeden viditelný plod je Velká raná. Bergeron jsem ošetřoval proti moniliovému úžehu 3x a Velkopavlovickou 2x přípravkem Horizon 250 EW. A jak je na tom zadavatel tématu aktuálně a nejen on?
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
Mart - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (294) - 5.169 (?), 17.5.2023 13:17

U mne letos na Hlučínsku bylo během květu meruněk několik mrazových dnů, až 6-7C mrazík, celonoční..Takže letos opět sklízet nebudu.Na malém stromku Adriany jsem ale našel kupodivu 3 plody, na velkém Orangeredu asi nic.Velká Velharda cca 30 let stará taky nic, již trpí monilií, tak velký strom nepostříkám, tak samo Orangered, oba stromy jsou velké jako stodola. Tsunami pomrzl také, kvete brzo.Malý stromek Leskory rovněž. Vysadil jsem nově Bergeron, Ulu, na podzim vysadím Vegamu.Adrianu vyměním za jinou odůdu, později kvetoucí, tato kvete brzo, Betinku jsem již z tohoto důvodu odstranil. Chtělo by to sestavit tabulku meruněk podle ranosti kvetení, délky kvetení a dále podle odolnosti na monilii.Čím později u mne meruňky pokvetou, tím větší bude naděje vyhnout se pozdním mrazíkům.Nechopí se se toho někdo? Martin

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 81.144 (?), 17.5.2023 13:42
Já měl v Chřibech nejhorší mrazové noci v květu -3, -7, -4, -6, -3,5. Nejpozději mi kvete Bergeron, ale potřebuje minimálně 3 ošetření proti úžehu a doufám, že když už jsem nedával čtvrtý do plůdků, neudělal jsem blbost... Některé napadené větvičky už jsem nejen na něm, ale i na různých jiných odrůdách odstříhával a na višních také. U toho kvetení záleží i na letním řezu. Tak ti kteří mají desítky odrůd meruněk by si tu na to téma mohli založit blog, když to provozovatel umožní. Já jsem jen odrůdové nedochůdče.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
Petr z Pardubic - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (10109) - 70.240 (?), 17.5.2023 14:29

Vidím, pane 81.144, že už se nepřihlašujete. Máte strach z provokatérů a slídilů? Jak jste pochodil na "truc" fóru s tou tmavkou, jak vás tady přetahoval pan Hlavatý? Pochybuju, že někdo přišel na něco nového, když jediný dostupný universální insekticid je Mospilan, pokud nepočítám Decis a Karate, kterých se obává Kuky. Na Sanium systém velká chvála taky žádná nebyla. Třeba se pletu a stal se "zázrak". Co se týče Velké rané meruňky, tak ji mám taky bez plodů, stejně jako maďarský Harmat.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
host - 81.144 (?), 17.5.2023 15:07
Dělám to po vzoru pana Vladimíra, také se vždy nepřihlašuje. Pokud zde teda nejsou dva různí Vladimírové pěstitelé rajčat. Po dnešku už nemám obavu ani z velké vody, stačí jen párkrát pročistit strouhu od bláta. Děštoměr ukazuje od začátku deštů před dvěma dny 50 mm, plastová nádoba po přepočtu na plochu střechy 70 mm, tak nevím kde je zakopaný pes, ale pravdou je, že prší hodně a zahradnicky. Na konkurenčním foru mají informace o tmavce určitě částečně převzaté z agromanualu. Kde byla vyjádřena pochybnost o účinnosti Mospilanu v zahradách. A že jim tmavka nestojí za potíže s roztoči při použití nešetrných přípravků. Sanium systém nezvládl puklice na citroníku, ale dal jsem mu šanci před likvidací na dřepčíka v krmné řepě a toho zvládl dokonale a mšici jsem tam před dešti taky neviděl. A vzhledem k tomu, že nepěstujeme jen stromy uplatnění najde, i když na mandelinku mu moc nevěřím. Je to zajímavé, že na Velké rané ani jedna, ale na Pinkcotu bude na ochutnání. A nešel jsem forum o révě a je tam jeden člověk pár km od nás daleko...
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
1,  2,  3   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?30.4.2024
Úprava vody magnetickým polem29.4.2024
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?29.4.2024
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?28.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika