Výběr odrůdy



vak1 - (1) - 26.35 (?)
13.9.2009 15:48

My mame hodně jilovitou pudu a merunky třeba velkopavlovická i Karola plodily bez problému.Velkopavlovickou jsme měli 23 roku.A nikdy jsme ji nedali hnojivo ani postřík.Mě to připadá že čím víc se stromy stříkají chemii tak jsou choulostivý.U nás je nadmořska vyška 230m n.m.Jsem z Mladé Boleslavi.Jablka mě nejdou ale merunky bez problému.Ted chci koupit nový stromky a nemůžu se rozhodnout jaké.Jestli zase vekopavlovickou a karolu.Nebo zkusit bergeron a krasku ale nevim jakou maji chut jestli jsou sladký a ne na kyslý.Někdo říkal že bergeron nestačí ani dozrát.Tak nevím.

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
host - 220.131 (?), 16.8.2009 23:03, zobrazeno: 11690x

Dobrý den,

vím, že o vhodnosti odrůd tu již bylo mnoho napsáno, ale i když jsem si vše poctivě přečetla, pořád v tom nemám úplně jasno... Chceme si na podzim založit ovocnou zahrádku u rodinného domku a stále si nevím rady s výběrem meruňky a broskvoně. Bohužel máme hodně jílovitou půdu a vysokou spodní vodu (nevím konkrétně kolik). Bydlím na ostravsku. Prosím poradil by mi někdo ze zkušenějších pěstitelů? Děkuji *L

Adresa příspěvku
Připojit reakci
   
Sempervirens - (3) - 6.16 (?), 19.8.2009 10:57

V podstatě by to neměl být tak velký problém.Meruňky a broskve jsou dnes modním ovocem, a preferuji zásadu co si vypěstuji je nejlepší a vím co jsem tomu dal.Vzhledem k tomu, že ostravský kraj je dost specifickým krajem, doporučoval by jsem výsadbu provést klasicky až na jaře.Jistější ujmutí.Stromky nakupujte v ovocné školce kde máte možnost volby podnože, do Vašich podmínek by jsem spíše volil jako podnož Mandloň nebo semenáče před St.Julien.Odrůd existuje nepřeberné množství, u meruněk např. Veharda, Karola u broskvoní Redwin, Cresthaven.Možným kompromisem mohou být i nektarinky.Pro vylepšení jílovité půdy je řešením vykopání jam 1x1m a zasypání kompostem, případně posekanou trávou kolem opěrného kolíku, na toto se vysype zahradní substrát, postaví stromek, a do úrovně s okolím opět zasype substrátem.Úvazek ke kolíku se dělá klasicky volnou osmičkou, s tím, že během roku si zemina i stromek částečně sedne níže, tak aby nevisel na kolíku.Na případné estetické dosypání potom se může použít buď kůrový mulč nebo kačírek. 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 94.10 (?), 19.8.2009 14:48

Pro vylepšení jílovité půdy je řešením vykopání jam 1x1m a zasypání kompostem, případně posekanou trávou kolem opěrného kolíku, na toto se vysype zahradní substrát, postaví stromek, a do úrovně s okolím opět zasype substrátem.Úvazek ke kolíku se dělá klasicky volnou osmičkou, s tím, že během roku si zemina i stromek částečně sedne níže, tak aby nevisel na kolíku.Na případné estetické dosypání potom se může použít buď kůrový mulč nebo kačírek. 
  Tento postup bych raději nedoporučoval. Zasypání jámy posekanou trávou vede k tomu, jak píše p. Zatloukal, že zemina i stromek časem sedne níže. Tím se stromek dostane do prohlubně, což meruňky i broskvoně snášejí dost špatně. Ani estetické dosypání kůrou či kačírkem stav příliš nezlepší, stromky trpí v oblastech s těžkou půdou přemokřením a kořenovou asfyxií.
   V případě jílovité půdy praktikuji pravý opak. Nad vykopanou a zahrnutou jámu navrším kopeček ze zeminy, kompostu a písku a teprve do něj zasadím stromek.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 220.131 (?), 20.8.2009 21:43

Děkuji vám oběma za rady. Počkáme tedy na jaro. Tím kačírkem jsme měli v plánu "obsypat" všechny stromky, vypadá to upraveněji a lépe se kolem seká tráva, netušila jsem, že to může stromečkům uškodit... 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
vak1 - (1) - 26.35 (?), 13.9.2009 15:48

My mame hodně jilovitou pudu a merunky třeba velkopavlovická i Karola plodily bez problému.Velkopavlovickou jsme měli 23 roku.A nikdy jsme ji nedali hnojivo ani postřík.Mě to připadá že čím víc se stromy stříkají chemii tak jsou choulostivý.U nás je nadmořska vyška 230m n.m.Jsem z Mladé Boleslavi.Jablka mě nejdou ale merunky bez problému.Ted chci koupit nový stromky a nemůžu se rozhodnout jaké.Jestli zase vekopavlovickou a karolu.Nebo zkusit bergeron a krasku ale nevim jakou maji chut jestli jsou sladký a ne na kyslý.Někdo říkal že bergeron nestačí ani dozrát.Tak nevím.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 94.12 (?), 14.9.2009 9:00

Jestli se u Vás dařilo Velkopavlovické, bude se dařit nejspíš jakékoli odrůdě. Zůstal bych ale u ní. Kvalitou plodů se málokterá vyrovná. Tedy,  z těch, co jsem ochutnal.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
host - 26.35 (?), 16.9.2009 15:15

Můžete mě někdo říct jáky jsou tyto dvě odrůdy mají byt rezistentní vůči šárce.Paviot je pozdní a Harcot ranná.Jaky mají plody chut a kdy se sklízi a jestli jsou odolne vůči nemocem.Děkuji

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
Betka - (21) - 166.235 (?), 21.11.2009 20:03

Píše sa, že Velkopavlovicka a Madarska sú skoro totožné.  V čom je potom medzi nimi rozdiel. Máme málo miesta v záhrade, tak sa neviem rozhodnúť. Ďakujem.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 65.50 (?), 23.11.2009 7:59

Odrůdy Velkopavlovická, Maďarská, Sabinovská asi nejsou geneticky totožné, ale jsou si natolik podobné, že je od sebe odliší obtížně i zkušený ovocnář, lépe pokud by stály stromy vedle sebe. Podobně,  jako těžko odlišíte např Starkrimson a Red Spur Delicious. Máte-li na zahradě méně místa, není asi rozumné pěstovat obě odrůdy. Asi bych volil podle lokality, kde má odrůda tradici. Na jižní Moravě VP, v Podunajské nížině tu druhou.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Betka - (21) - 154.99 (?), 23.11.2009 9:09

Ďakujem za radu.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Podklad dlažby na terasu22.4.2024
Výběr hliníkové pergoly od A do Z22.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika