Úroda meruněk 2016



host - 234.107 (?)
10.7.2016 9:10

Takže Orangered lepšie prežil mráz ako Leskora pán Martin?    Jano

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   Předchozí příspěvky  |  <  6,  7,  8,  9,  10  >   
                     
host - 234.228 (?), 12.7.2016 9:46

Leskora je celkom dobre odolná na mráz a ako je to u nej u vás pán Petr s moníliovou hnilobou plodov?     Jano

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Petr z Pardubic - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (10100) - 196.17 (?), 12.7.2016 15:30

Karola moc dobře nevybarvuje, hlavně u zastíněných plodů, takže s touto vlastností by jistě nebyl spokojen pan Milan Fiala. Na jednu stranu se mu ani nedivím, že pátrá po co nejbarevnějších meruňkách. Mně se třeba Kioto nebo Orangered také velice líbí. Škoda, že to Kioto tak slabě roste. Pravda také je, že co nejčervenější meruňky, nebo broskve, či nektarinky jsou více napadány hmyzem. Pane Jano, na Leskoře se sem tam hniloba objeví, ale není to nic závažného. A k další otázce pana Jana: Orangered měl silnější ůžeh v předminulém roce, letos kvetl málo, takže infekce přes květy neměla tak širokou možnost průniku. Co se týče likvidace Goldrichu u Martina, tak se opravdu původně zdálo, že je stejně citlivý na mráz v květu jako VP, ale snad v důsledku vyšší přizpůsobivosti na prostředí, jak o tom psal Jirka z Frýdku, i letos nějaké meruňky mít bude. A jistě více než VP.

Kioto
Kioto
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 234.228 (?), 12.7.2016 21:36

Ďakujem Vám pekne za odpovede pán Petr, Kioto je naozaj veľmi pekne vyfarbené a je dobre odolné aj na mráz.    Jano

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 234.107 (?), 10.7.2016 9:10

Takže Orangered lepšie prežil mráz ako Leskora pán Martin?    Jano

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
Mart - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (294) - 4.2 (?), 12.7.2016 7:48

Zdá se mi, že Orangered bude citlivější na mráz než Leskora, chce to ale ještě pár zim a tvrdších.U Orangeredu jsem našel na jaře část květových pupenů zmrzlých.Ale přesto obstál.U kolegy na Krnovsku-n.v. asi 360 m nad mořem tuším Orangered úplně vynechal, pupeny zmrzly.Je tam ale mrazové údolí.Před časem jsem také zkoušel Goldrich, tam mi pupeny zmrzaly tři roky po sobě a ostatmí odrůdy rodily, tak jsem tuto odrůdu zrušil.Martin

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
host - 162.122 (?), 12.7.2016 23:10

Tých pár plodov, čo zostalo na Goldrichi som zjedol týždeň dozadu. Nechal som ich odpadnúť, netrhal som zo stromu. Plody sú to nádherné, chuť je príjemná, ale povedal by som, že tam aj tak niečo chýba. Zato včera a dnes som chutnal prvé Bergerony a Harlayne a chuť je plná a výborná na oboch odrodách, nevedel by som uprednostniť jednu z nich. Harlayne je drobný aj keď ich je málo na strome, ale je sladučký, to je typická odroda na marhuľové knedle :)

Martin

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
Petr z Pardubic - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (10100) - 196.17 (?), 13.7.2016 0:02

Je to zajímavé s tou sklizní, že jste tak vepředu, hlavně tedy VP u pana Hlavatého. Já jsem měl dva Goldrichy, jeden se mně zlomil pod tíhou úrody a kmen byl částečně trouchnivý. Tento Goldrich zrál dříve a fotky jsou ve vlákně Goldrich meruňka. Ten druhý sotva začal vybarvovat. Goldrich už patří k moderním odrůdám, jejichž plody nejprve celé vybarví a až potom začnou dozrávat. Goldrichu to trvá docela dlouho. Chuť je uspokojivá (cukry) až po změknutí plodů. Před tím je dosti nakyslá. Velká výhoda plodů Goldrichu je v tom, že nepodléhají tak snadno moniliové hnilobě a dobře se skladují a přepravují. Goldrichu si cenním a není v koncové fázi zralosti vůbec špatný. Vykazuje i překvapivou odolnost vůči mrazu, i když se to v prvních letech nezdálo. Harlayne by mohla nahradit Harogem, který v mrazuodolnosti vůbec nepřesvědčil a také dosti praská a hnije anebo americký Sundrop, který je choulostivý až hanba. V posledních dvou letech nemá díky zmrznutí vůbec nic. Pořád mám v paměti to Milanovo video s odrůdami meruněk pod Alpami. Pěstují tam Bergeron, Bergarouge, Tardicot, Kioto a Goldrich. Asi vědí proč.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Petr z Pardubic - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (10100) - 70.240 (?), 13.7.2016 20:58

Tedy jeden zralý, měkčí Goldrich jsem po příjezdu domů už našel. Klasika - spokojenost. Goldrich je podle mě meruňkovější než odrůdy z Escande. Jeden poškozený menší, měkký plod se našel i u Bergarouge. Musím uznat, že byl dosti sladký a dosti aromatický. yes

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 154.10 (?), 13.7.2016 23:24

Pán Petr, spomínaná kanadská odroda Harlayne bola pre mňa príjemným prekvapením. Nič som od nej nečakal, zasadil som ju le zo zvedavosti, v Plantexe, kde som ju kúpil, ju uvádzali ako vhodnú na sušenie. Milo ma prekvapila chuť, ktorá je sladká, ale zároveň ju oživuje svieža kyselinka, povedal by som že dobre vyvážená. Strom rastie na podpníku Montclar veľmi pekne a vytvára rozložitú vzdušnú korunu, neťahá sa do výšky. Doteraz som nezaznamenal žiadne choroby (moniliózu striekam, odolnosť nebudem skúšať), proste bezproblémová. Mrazuvzdornosť asi ako Bergeron, kvitne naraz s Bergeronom. Jediná nevýhoda, ktorú som doteraz zaznamenal je malá veľkosť plodov, čo niekomu môže vadiť, mne osobne je to jedno. Ja som ale v suchej a teplej oblasti, možno v horších podmienkach by sa nejaký problém prejavil, to už ja posúdiť neviem. Každopádne je to myslím si jedna z tých vydarenejších odrôd.

Tento rok všetko dozrieva skôr ako zvyčajne, takto skoro to u nás v bežných rokoch nebýva.

Martin

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
kema83 - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (174) - 200.141 (?), 14.7.2016 14:54

Tady je muj Goldrich


Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  <  6,  7,  8,  9,  10  >   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?8:04
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika