Svinuté listy na meruňce



host - 50.226 (?)
14.9.2020 9:29

A ještě zde:


Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
host - 50.226 (?), 9.9.2020 9:31, zobrazeno: 2525x

Dobrý den, už druhým rokem má moje čtyřletá meruňka Bergeron zkroucené listy, jakoby zavinuté do sebe. Letos poprvé pořádně kvetla, ale všechno pomrzlo a vyrostl jenom jeden krásný zdravý plod. Našel jsem zde na fóru informace o ESFY nebo o houbě Stigmina - prosím o radu, co by to mohlo pravděpodobněji být a co s tím. Mockrát děkuji.  

Meruňka - svinuté listy
Meruňka - svinuté listy
Adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 50.226 (?), 14.9.2020 9:27

Přidávám ještě fotky kmínku a větví, které jsou rozpraskané a prosím ještě jednou o radu, co dělat. Zda mám zkusit stromek něčím speciálně přihnojit nebo postříkat nebo zda to nemá smysl a mám se ho zbavit a pořídit nový. Děkuji. 


Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 50.226 (?), 14.9.2020 9:29

A ještě zde:


Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
krtek - Bronzový Zahrádkář .Bronzový Zahrádkář. (79) - 189.109 (?), 14.9.2020 9:39

Praskliny (předpokládám, že i klejotok) a svinuté listy můžou souviset s pozdními jarními mrazíky, kdy došlo k oslabení stromku a jeho možnému napadení.

Schází zde ale foto celého stromku, nicméně i z toho detailu je vidět, že stromek téměř vůbec nepřirůstá, a že ani nebyl proveden povýsadbový řez.

Na vašem místě bych jej zlikvidoval, zasadil něco pořádného (vitální výpěstek), po výsadbě bych z něj udělal špičák (k vybuzení jarního růstu). A vybral bych něco odolnějšího - dobrou zkušenost mám třeba s Lealou - vydrží i docela velký jarní mráz a není náchylná na monilii.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 50.226 (?), 14.9.2020 13:34

Děkuji, přidávám ještě aktuální foto celého stromku. Klejotok se v menší míře letos objevil taky a jednu boční větev jsem musel odříznout kvůli monilii, protože jsem nestříkal.  Přírůstky jsou malé, ale jsou, netuším však, co je to za podnož, protože jsem v té době ještě o jejich existenci netušil a uvedena bohužel nebyla. První řez mi udělali ještě v zahradnictví při koupi, další rok jsem na to bohužel kvůli rekonstrukci domu zapomněl, ale loni jsem řez dělal a snažil jsem se postupovat dle návodů. V jiné části zahrady mám ještě o rok později vysazenou Leskoru a té se daří výborně.   


Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
host - 50.226 (?), 14.9.2020 13:36

A ještě foto z loňska, taky měla svinuté listy. 


Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
krtek - Bronzový Zahrádkář .Bronzový Zahrádkář. (79) - 189.109 (?), 14.9.2020 13:46

Ano, přesně takto mi odešla třeba Pinkcot (nyní už vím, že je velká fajnovka). Jarní mráz -> celý rok svinuté listy -> další rok jen desetinu listů a téměř žádné přírůstky. Letos jsem ji zrušil a budu sázet novou. Stejnou zkušenost má i příbuzná.

S tím už nehnete, jediná možnost je likvidace a náhrada za novou. Doporučuji Lealu, Leskora je taky fajn. Další vám určitě doporučí i jiné odolné odrůdy.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 50.226 (?), 15.9.2020 12:21

Díky. Každopádně ale nemám pocit, že by to bylo odrůdou, vždyť Bergeron se všude označuje za jednu z nejspolehlivějších odrůd s velmi dobrou odolností vůči mrazu. Navíc jsem na Jižní Moravě, 190 mnm. Přemýšlím ale, jakou podnož zvolit pro nový stromek, bohužel však netuším, na jaké je tenhle, abych to mohl porovnat. Chtěl bych něco s trochu silnějším růstem, ale obávám se, že myrobalán nebo semenáč budou zase až příliš - je to jenom cca 1,5 - 2 metry od plotu. Taky nevím, jestli tam nedat místo zákrsku raději třeba polokmen, aby se dalo kolem projít. Nerad bych to zase udělal blbě...

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
krtek - Bronzový Zahrádkář .Bronzový Zahrádkář. (79) - 189.109 (?), 15.9.2020 12:47

Tak zákrsek přeci "nedáváte", ale zapěstováváte. Na podzim si koupíte silný 2m výpěstek, uděláte z něj špičák a zastřihnete v takové výšce, pod kterou chcete mít korunu. Na jaře vám v horní části vyraší výhony.

Podnož asi podle lokality a okolních zkušeností. Máte-li hodně sucho, asi nepochodíte s nějakou slabou podnoží, ale bude potřeba myrobalán. Stejně tak máte-li mizernou půdu. To ale asi můžete zjistit dotazy u sousedů.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Cesta z litého betonu8:34
Husqvarna 36. - zapalování17.4.2024
Ako očistiť zalakované časti?14.4.2024
Cesta z litého betonu13.4.2024
Motorova pila stihl 02813.4.2024
Kouří do místnosti12.4.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika