Rozkvétání meruněk v letošním roce



Wimpi - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2112) - 44.75 (?)
20.3.2013 17:23

Ahoj Petře, žádostivý milovníku dlouhých, zarputilých zim. Divím se, že už dávno nelyžuješ, je to krásný sport, vřele doporučuji. Jinak současné počasí je přímo ideální pro vznik mrazových desek u choulostivých dřevin (mj.  mladé stromky třešní, z jádrovin např. jabloň Rubinola,...). Přes den už slušně lechtá a škádlí jarní sluníčku, ale v noci tuhý mráz! Takže zakrytí kmínků není vůbec na škodu.

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   Předchozí příspěvky  |  1,  2,  3,  4,  5  >   
                     
Maty - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (976) - 92.43 (?), 3.4.2012 18:28

Ale jste na tom o něco lépe než já. Já napočítal tři pupeny na Pincotu, Vy jich tam máte minimálně sedm laugh.
Této odrůdě bezmezně věřím (loni jsem ještě dokoupil Kioto) a pevně doufám, že i letos s těch třech květů ochutnám alespoň jeden plod.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Petr z Pardubic - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (10031) - 70.240 (?), 3.4.2012 20:52

Poraďte prosím, ktorá sorta (vrúble v chladničke) by mi mala zakvitnúť ako prvá? Orangered, Pinkcot, Silvercot, alebo Kioto?

Bohužel Paľo, meruňky s Escande mám teprve čerstvě zasázené. Orangered mně vstupuje do druhé sezóny a těch pár květů je prozatím zavřených. Docela se divím, že Ti kvete už Leskora, u mě je ještě zavřená. První rozkvetla Karola a Harogem (plný květ), VP a Bergeron zatím částečně, Lerosa a Lemeda začíná, Leala - zavřená. U obou Leskor jsou květy ještě zavřené, ostatní odrůdy vynechaly nebo mají ojedinelé květy.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Petr z Pardubic - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (10031) - 70.240 (?), 20.3.2013 15:04

Teplý a slunečný den láká k radostné práci v ovocné zahradě, já však pevně doufám, že se znovu obnoví příliv studeného vzduchu od severovýchodu a chladné počasí by mohlo vydržet ještě počátkem dubna. Velice rád bych totiž překonal rekord ve zdejším nejpozdějším rozkvětu meruňkových květů. Prozatím se nepamatuji, že bych se dostal za termín 10.dubna. V tomto termínu jsou buď meruňky už v plném květu, nebo někdy už dokonce dokvétají. A jak je známo, čím déle, tím lépe. Takže pro lyžaře a přátele meruňek: "zimo ještě nám vydrž".

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Wimpi - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2112) - 44.75 (?), 20.3.2013 17:23

Ahoj Petře, žádostivý milovníku dlouhých, zarputilých zim. Divím se, že už dávno nelyžuješ, je to krásný sport, vřele doporučuji. Jinak současné počasí je přímo ideální pro vznik mrazových desek u choulostivých dřevin (mj.  mladé stromky třešní, z jádrovin např. jabloň Rubinola,...). Přes den už slušně lechtá a škádlí jarní sluníčku, ale v noci tuhý mráz! Takže zakrytí kmínků není vůbec na škodu.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
jarda7 - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (641) - 3.223 (?), 20.3.2013 17:50

Meruňky kvetoucí v dubnu mají lepší šanci na úrodu - v r. 2009 kvetly 10.4. a úroda byla pěkná.

V mých záznamech je rekord 20.4.2006. J.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 41.143 (?), 20.3.2013 17:30

No, já bych se z toho tak nerozplýval pane Petře. Přírodný jevy jsou velmi relativní, nejsou striktně dány. To, že bude příští týden chladný, neznamená, že o 2-3 týdny nebude mráz. Mladé plody meruněk snesou iba -1°C, přesněji -1,1°C.

Vincent

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Petr z Pardubic - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (10031) - 70.240 (?), 20.3.2013 17:54

Samozřejmě, že to není stoprocentní, ale naděje u později rozkvetlých stromů je vždycky větší. U meruněk rozkvetlých koncem března je pohroma skoro vždy zaručena. Kdežto mráz 18.5. 2012 nebude asi žádným pravidlem. Pak záleží také na lokalitě. Někde meruňky díky jarnímu mrazu nelze vypěstovat skoro nikdy. Jde mi o příznivější místa, jako je třeba to zdejší. Tady bude velkou výjimkou pokud květy nebo plůdky po pozdním rozkvětu zmrznou. A mráz 18.5. se tady ani nekonal.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 41.143 (?), 20.3.2013 18:11

V čem vidíte výhody vaší lokality. Je na svahu, takže chladnější vzduch je těžší a stéká po svahu dolů? Nebo v něčem jiném?

Vincent

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Petr z Pardubic - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (10031) - 70.240 (?), 20.3.2013 19:03

Polabí je rovinaté, stejně jako Mirkova Břeclav a tak mě překvapují jeho problémy s meruňkami. Pokud bych vzal v úvahu Wimpiho teorii o vyzařovaném teple z městské zástavby, tak by na tom Mirek na okraji Břeclavi musel být stejně, jelikož bydlím taky na okraji města. Ale minulý rok na Velikonoce mně tato městská zástavba nebyla nic platná, jelikož většina květů pomrzla. Co se týče mrazu, který udeřil neočekávaně 18.5. 2012, tak asi 15 km odsud sežehl ovocnářům úrodu dokonale, ale nedaleko za městem se do ovocných sadů nedostavil, protože na podzim se u nich prodávali jablka zcela normálně. Takže největším problémem je tady pro meruňky teplé předjaří a předčasný rozkvět. 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 6.16 (?), 20.3.2013 19:49

24.3. by u nás podle Norů mělo být -14. To je pro napučené pupeny peckovin docela ťafka. Takže já zas tak nejásám.

V

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3,  4,  5  >   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Propojení dvou topení17.3.2024
Propojení dvou topení16.3.2024
Zapalování Husqvarna 40 nehází jiskru13.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika