Řez nově zasazené meruňky



Stránky: 1,  2   
host - 178.190 (?) 
27.3.2012 18:01, zobrazeno: 17220x

Dobrý den, včera jsem zasadil meruňku a nektarinku. Zkrátit jim letorosty ihned nebo později, pokud později, tak kdy? Díky za odpověď

Adresa příspěvku
Připojit reakci   
stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   
host - 220.182 (?), 27.3.2012 22:04

Hned.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
Vlasta L. - Bronzový Zahrádkář .Bronzový Zahrádkář. (56) - 140.163 (?), 19.3.2013 18:57

Prosím o radu zkušené pěstitele ohledně vloni na jaře zasazené meruňky. Je na podnoži myrobalán. Korunka byla před výsadbou sestřižena podle běžných zásad. Během vegetace byla průběžně zalévána, přesto však udělala zcela nepatrné přírůstky, tenké a dlouhé sotva několik cm. Teď se zdá, že je živá a pupeny se probouzejí. Jak ji ořezat, počítat s těmito tenkými výhonky nebo jít až zpětně do starého dřeva?



Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 220.186 (?), 19.3.2013 19:28

Zaprvé ji máte příliš hluboko zasazenou - místo štěpování by mělo být cca 10cm nad zemí, u vás je utopené v zemi. Nevím, do jakého "starého dřeva" chcete jít, když až na 1 výhon tam žádné není. Kromě toho ten výhon měl být pryč už loni, pokud jste z celého stromku nechala jen kmen. Podle mne by měly jít spodní výhony pryč a z výhonků v horní části vybrat terminál a 4 rostoucí do kříže na kosterní větve (+ tak aby nerostly na kmeni za sebou) - ty by se měly zakrátit na 1.pupen směřující z korunky ven. Ale počkejte ještě, co poradí ostatní.           Lída

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 39.219 (?), 19.3.2013 19:41

Pokud mi takto začne strádat nově vysazený stromek, buďto byl přespříliš narušen kořenový system již ze školky nebo to mají na svědomí hryzci. Někdy je vhodnější oželet 200 a vyměnit stromek hned, jak čekat na zázrak.    j.c.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
host - 154.188 (?), 19.3.2013 22:25

Lonsky rok byl hodne suchy zjara i na podzim, zvlast treba u nas v pisecnych pudach na jihu moravy. Ja bych musel tahat mozna i 1/3 stromku (z30), hlavne spicaky hrusni z jarni vysadby, ktere mely podobne slabe prirustky. Doufam, ze se letos chytnou zimni vlahu a trochu se to posune. U nejslabsich kusu planuju "restart"  rezem zpatky na prut, ale u peckovin bych si to asi netroufnul.

Ondrej.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
Vlasta L. - Bronzový Zahrádkář .Bronzový Zahrádkář. (56) - 140.163 (?), 19.3.2013 19:54

Ono je to na té fotce špatně vidět, ale byly tam ponechány kosterní větve a terminál. Sestřihli ji při prodeji ve školce. Sice se mi zdál ten terminál dost vysoký, ale nechala jsem to tak, nechtěla jsem odborníkům radit. No a toto vzniklo. Kořeny vypadaly jakž takž, jen jsem obnovila řezné rány. Jelikož žije, tak bych ji chtěla ponechat, a nějak jí pomoci.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
host - 220.186 (?), 19.3.2013 22:39

Nemáte ještě nějakou fotku? Na téhle je vidět opravdu jen 1 starší větvička.   Lída

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
Vlasta L. - Bronzový Zahrádkář .Bronzový Zahrádkář. (56) - 140.163 (?), 20.3.2013 7:41

Ano, opatřím lepší, mám ji na jiné zahradě, ke konci tohoto týdne vložím znovu. Zatím děkuji.V.L.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 18.68 (?), 20.3.2013 8:00

Dobrý den. Paní Vlasto, držte se rad, co poslala paní Lída. Nechte nahoře 5 letorostů z loňska, stromek pečlivě přihnojte a případné řezy a ohýbání provádějte za zelena. Co se týká určitého zasazení hlouběji, tak u peckovin to není zas až takový problém, protože rozdíl v růstu mezi podnožema není nějak velký. Tím bych si dnes hlavu vůbec nelámal. Se zaléváním bych byl velmi opatrný, za sebe napíšu, že meruňku zásadně nezalévám, jen krátce při čerstvém vysazení. Stanislaw

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?28.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika