Řez meruňky



host - 97.129 (?)
24.7.2008 11:28

Mám na zahrad nekolik starých merunek a z praxe vím, ze jim i radikální rez neuskodí. Vichrice Ema mi je trochu ponicila, ale po urezání vetví znovu vyrostly mladé a silné výhony.

Proto bych se nebál ji seríznout na Vámi vyhovující výsku a nezapomente rány rádne osetrit!

Pavel od Miroslavi.

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   Předchozí příspěvky  |  1,  2,  3,  4,  5   
                     
sengge - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (281) - 44.168 (?), 14.7.2008 11:16

Máme na nově koupené zahradě starou meruňku. Je hrozně vysoká, několik (spíš hodně) let neudržovaná. Z horních větví nemáme šanci meruňky sklidit, proto bychom ji chtěli snížit řezem.

Snese stará meruňka razantní řez, jak a kdy ho nejlépe provést?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 76.122 (?), 14.7.2008 19:53
Co takhle koupit si žebřík/štafle?
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 77.39 (?), 14.7.2008 19:56

Ke staré meruňce bych hleděl opatrně a s úctou jako ke starému člověku.  Nesnesou tolik jako třeba staré jabloně - kožeňáky či hrušně - škaredky. Netroufal bych si bez znalosti zdravotního stavu na příliš hluboký řez.
   Ostatně - k čemu tolik meruněk z velikánského stromu? Na jídlo, kompot džem a pro příbuzné a sousedy stačí většinou plody z nižších větví. Plody do kvasu padají pouze dolů.
   Kamarád zdědil zahradu se čtyřmi velmi starými meruňkami. Tři z nich vykopal a vysadil nové. Mladé stromky živoří, některé po odumření již musel nahradit dalšími. Zůstala tak poslední stará meruňka - plánovaná původně rovněž k odstranění - plodí stále velké množství (v tuto dobu ¨právě) krásných plodů. Pilu strom přitom neviděl snad desítky let.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
sengge - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (281) - 114.115 (?), 14.7.2008 20:48

Žebřík máme, ale meruňka je ve svahu a navíc z jedné strany chata, z druhé strany živý plot a cesta. 

Já si té meruňky vážím a byla jsem moc šťastná, že na zahradě meruňka je. To, co říká pan Vysloužil, vím. Švagr má taky starou meruňku, vedle ní vysadil mladou jako "záložní" a už tam má třetí, žádná nepřežila déle než tři roky, odešly na mrtvici.

Máme s touhle naší však problém - letos na jaře nám ji poškodila moniliová spála, pár plodů meruněk zůstalo jenom nahoře. Musíme prostříhat poškozené větve. Navíc si nedovedu představit, jak budeme příští rok na jaře proti spále strom stříkat, při jeho výšce se prostě s postřikem na horní větve nedostaneme...

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
sengge - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (281) - 114.115 (?), 15.7.2008 0:11

No, tak skutečné odpovědi jak na to jsem se nedočkala.  Poradíme si tedy nějak sami, opatrně a podle strýčka Googla...

Přeji všem dobrou noc 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 76.122 (?), 15.7.2008 1:15
Nebuďte netrpělivá, lidi sem nechodí denně. Nepospíchejte na to, ať si jí nezničíte! Udělat to můžete klidně i příští rok.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
sengge - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (281) - 44.168 (?), 15.7.2008 8:47

Nebojte, pospíchat nebudem a přistupujeme k ní s úctou a po špičkách, je to náš nejuctívanější strom :-)

Proto hledám informace všude možně a hlavně tady u moudrých a zkušených, než do ní řízneme. Mým heslem co se týká stromů je,  že není nic jednoduššího, než za pět minut s pilkou nadělat škody na několik let. Proto taky všechno prořezáváme postupně, vždycky až zjistíme, jak na tom naši marodi jsou (většina stromů na zahradě je stará, neudržovaná a něčím napadená, jak se o ně nikdo mnoho let nestaral). 

Problém mého spěchu je v tom, že jak fórum zmizí v hloubce starých příspěvků, na odpověď se nedostane, a literatura mi říká, že teď je čas na letní řez...

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 97.129 (?), 24.7.2008 11:28

Mám na zahrad nekolik starých merunek a z praxe vím, ze jim i radikální rez neuskodí. Vichrice Ema mi je trochu ponicila, ale po urezání vetví znovu vyrostly mladé a silné výhony.

Proto bych se nebál ji seríznout na Vámi vyhovující výsku a nezapomente rány rádne osetrit!

Pavel od Miroslavi.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 204.28 (?), 27.7.2008 9:50

Teť po sklizni by jsem ji sesadil korunu o jedno patro na níže položené větve aby se snížila rány zamazat konce větví také skrátit kde byli poškozeny spálou ořezané větve spálit a příští rok bude snaší postřik.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 245.30 (?), 30.7.2008 9:53

Nevím, ale já bych do meruňky po sklizni neřezal. Držím se zásady, kterou jsem někde vyčetl, že do peckovin se řeže zásadně v době vegetace, to jest od květu maximálně do sklizně, kvůli omezení klejotoku. Zatím nemám se řezem problém a to jsem předloni zkracoval 20 let starou meruňku cca o 30% koruny. Asi bude hodně důležité ošetření ihned po řezu štěpařským voskem. Stromové balzámy a jiné přípravky jej podle mého názoru rozhodně nenahradí.

Podobným způsobem jsem zmladil i blumy a švestky. 40 let staré stromy jsem hodně drsně ořezal s tím, že buď to přežijí, nebo ne. To drsné zmlazení spočívalo v tom, že páteřní větve vyrůstající z kmene jsem všechny zkrátil na 30 cm. Odborníkům asi vstávají vlasy, nicméně ani jeden ze čtyř stromů neuhynul, ale obrostl takovým způsobem, že jsem se nestačil divit. Následné tvarování korunky byla radost, protože jsem si mohl vybírat...

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3,  4,  5   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika