Má Radka šarku?



host - 151.51 (?)
23.5.2011 0:04

Tú úrodu u Flaminga Ti úprimne závidím. Moje Flamingo aj Sun Haven odpočívajú a zakvitli iba skromne, takže plodov bude iba na jedenie. Nevadí, aspoň narastie kvalitné drevo k budúcemu roku. Vo vinohrade 15 km na západ od bydliska mám ešte jednu augustovú broskyňu, ta má plodov viac. Vlani sme z nej zavarili asi 20 pohárov-už dost neskoro- v konzumnej zrelosti, ale práve preto sú kompóty veľmi chutné, sladké a aromatické. Ceľkovo v tomto roku u nás na Záhorí väčšina broskýň aj marhúľ mizerne zakvitla. Naštastie neboli silné mrazy, takže daaká úroda bude. Na druhej strane čerešne sú nádherne zarodené. V júli budem mať rekordnú úrodu srdcoviek. Ešte raz Dobrú noc! Paľo

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
Stránky: 1,  2   
Petr z Pardubic - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (10100) - 70.216 (?), 22.5.2011 21:51, zobrazeno: 8660x

Zajímalo by mě, jestli taky někdo máte, tuhle výbornou ranou meruňku. Mám na listech každý rok takové podobné mapy jako při šarce nebo nějaké podobné virové chorobě. Na plodech se nijak neprojevuje, naopak se plodnost stále zvyšuje. Napište jestli někdo máte podobnou zkušenost. Díky.

Adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 151.38 (?), 22.5.2011 22:02

Tuto odrudu mám teprve druhým rokem, a roste zdravě, na plody čekám.

rostislavik

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
Petr z Pardubic - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (10100) - 70.216 (?), 22.5.2011 23:45

Ahoj. Díky za odezvu. Oficiální název této nemoci je přesto Šárka švestky, latinsky Plum pox virus. Mám to tady před sebou v atlase přesně takhle napsané, takže tohle není žádná chyba. Jinak meruněk na stromech mraky. A Flamingo to taky přehání. Ale letos ho protrhávám i když je to pěkná prácička. A pak, že je nedostatek včel.    Petr

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
host - 151.51 (?), 23.5.2011 0:04

Tú úrodu u Flaminga Ti úprimne závidím. Moje Flamingo aj Sun Haven odpočívajú a zakvitli iba skromne, takže plodov bude iba na jedenie. Nevadí, aspoň narastie kvalitné drevo k budúcemu roku. Vo vinohrade 15 km na západ od bydliska mám ešte jednu augustovú broskyňu, ta má plodov viac. Vlani sme z nej zavarili asi 20 pohárov-už dost neskoro- v konzumnej zrelosti, ale práve preto sú kompóty veľmi chutné, sladké a aromatické. Ceľkovo v tomto roku u nás na Záhorí väčšina broskýň aj marhúľ mizerne zakvitla. Naštastie neboli silné mrazy, takže daaká úroda bude. Na druhej strane čerešne sú nádherne zarodené. V júli budem mať rekordnú úrodu srdcoviek. Ešte raz Dobrú noc! Paľo

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
Petr z Pardubic - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (10100) - 70.216 (?), 29.5.2011 12:27

Ahoj Palo. Flamingo neflamingo, stejně zatím nejlepší broskve, které jsem zatím jedl (dejme tomu až za tou jednou obrovskou od Haleheaven), byly Favority Moretini 3. To jsem si před dvěma lety vychutnal asi tak jako Mr.Bean, když vychutnával ten zákusek a za zády mu tank přejížděl jeho milované zelené autíčko. Ne fakt byly dobré. Klasická broskvová chuť. Na všech broskvoních je plodů tak akorát, jen Flamingo jich má na každém výhonu tak dvacet. Teda měl. Čekat na červnový propad je zbytečné, muselo se to protrhat. I Envoy se konečně probudil, jinak v minulosti skoro nic. Od této odrůdy čekám více, protože je z přímým potomkem J.H.Halle - základního pilíře starších amerických odrůd a dal vzniknout řadě Heaven, společně s odrůdou South Heaven. Elberta je taky nosný pilíř, ale u nás díky svému pozdnímu dozrávání asi s nevalnou chutí. Ale u broskvoní by to chtělo nějakou inovaci. Nadějnou byla ta řada Zeifer (Royal Glory a spol.), ale místo toho spíše pronikají na trh náročnější nektarinky.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 156.230 (?), 30.5.2011 0:03
Ahoj Petře! U nás konečne po týždňoch sucha v piatok večer a v sobotu doobeda napršalo- klasicky v čase keď dozrávajú jahody. Ale aj tak je pôda málo prevlhčená. Broskýň mám málo, preto budú obrovské. Flamingo má tento rok trochu nezdravé listy, dal som jej listovú výživu. V minulosti už to spravila viackrát, ale vždy na další rok dohonila stratu. Autor odrody-G.Čejka je na ňu dosť hrdý, ale ako som už písal, jedol som chutnejšie broskyne. Napr. taká Moravia má veľké šťavnaté plody s vínovasto-korenitou chuťou. Bohužiaľ je málo odolná a vyžaduje teplé polohy. Favority Moretini 3 som nejedol, iba Fertilia Moretini. Neskorú Elbertu aj augustovú Dixired som jedol v Znojme a boli výborné, napriek tomu, že Elberta nie je vzhľadovo moc príťažlivá. Škoda, že kvalitných neskorých odrôd je tak malý výber. U nás by istotne napr. Cresthaven dozrela. Nektarinky sú teraz veľká móda. Priťahujú hlavne tých, čo majú alergiu alebo averziu na plsť šupky. Priťahujú ale aj hmyz, ktorý ich infikuje spórami monílie. Keď príde taký rok ako vlani, nemajú šancu konkurovať broskyniam s plsťnatou šupou. Maj sa pekne! Paľo
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 156.230 (?), 30.5.2011 0:20
Ešte raz ahoj Petře! Opravujem údaj o Dixired. Keď si presnejšie zavspomínam, nejedol som ju v auguste, ale koncom júla. Má lákavé žíhané vyfarbenie, dosť veľké plody a veľmi chutnú pevnú dužninu, ktorá trochu viazne na kôstke. Kvety má zvonkovité. Napriek tomu, že je to semenáč kultivaru Halehaven, harmóniou chuti a odlučiteľnosťou od kôstky kvalitu halehavenky nedosahuje ani v teplých polohách. Paľo
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
host - 152.34 (?), 23.5.2011 12:58

Virové onemocnění se jmenuje "šarka", což znamená neštovice (bulharsky), ve shodě s "Plum pox virus", tedy otrocky "virus neštovic slivoní". Zuzana

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 65.50 (?), 22.5.2011 23:50

   Pokud čárka nebo písmenko mění význam celého slova, pak skutečně jde i o písmenka. Jistěže,  důležitější je smysl věty a dobře míněná rada. 
   Na druhé straně -  vyjadřovat se svojí mateřštinou věcně správně a s minimem pravopisných chyb patří ke kultuře každého z nás. Není nic špatného, když diskutující na případnou chybu upozorní. Neznalý si skutečně může myslet, že nějaká nemoc je nazvaná podle Šárky, podobně jako jsou jiné perzonifikované choroby (Alzheimer, Parkinson, Bechtěrev...).
   Jinak i v atlasech mohou být chyby.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 178.235 (?), 26.5.2011 8:31

 Jsou země, kde i právník nosí pod paží slovník mateřského jazyka, aby nepsal gramatické a jiné hlouposti.Podle některých názorů by se na to v přemíře informací a nových, neznámých termínů mohl vykašlat. I tady publikujeme sami sebe. Proto si myslím -snažme se.  AB

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?10:37
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?28.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika