Prasknutý kmen meruňky



host - 26.35 (?)
5.9.2009 14:48

Ja bych chtěl merunku Bergeron je odolnější vúči mrazu.A ještě jeden dotaz.Starou asi 15 roku merunku Karola jsem celou seřezal asi na 180cm a ted už má spoustů novych větví asi 80cm kdy ji mám proříznout až příští léto.Díky

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
Stránky: 1,  2   
host - 53.209 (?), 21.8.2009 10:01, zobrazeno: 23341x

U ca 3 leté meruňky - Madarská- prasknul vertikálně kmen. Rána je poměrně hluboká. Co může být příčinou? Hodně vody? Co s tím? díky! Honza

Adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 64.231 (?), 21.8.2009 22:02

Merunkové dřevo je trochu citlivější např. na střídání teplot v zimě (slunce přes den, mráz v noci) a hůře regeneruje. Tam to asi začalo, pokud je prasklina na jižní straně.  Proto se doporučuje bílení kmene, alobal apod. Pokud se to nedá zachránit takovouto prevencí, doporučuje se mezištěpovaná podnož na míru (např. na myrobalán se naočkuje kmenotvorná švestka -např. Stanley a další rok se v korunce naroubuje nebo naočkuje merunka). Je to moc práce, ale kmen už nepraskne. Taky můžete zkusit mrazuvzdornější odrůdy než Madarskou. Kmenotvorné švestky na myrobalánu se dají koupit, ale trojkombinace si musíte asi doroubovat sám. Já mám merunky na nějakých švestkách, takže jsem to nikdy na kmeni neviděl. Ve vašem případě bych však prasklinu natřel stimulátorem, zamazal balzámem a na zimu zabalil hrubším alobalem, aby se do jara na větru nerozpadl.

Zajímal by mě názor někoho, komu se to u tak mladého stromku taky stalo.

Mimmo

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 26.35 (?), 5.9.2009 14:48

Ja bych chtěl merunku Bergeron je odolnější vúči mrazu.A ještě jeden dotaz.Starou asi 15 roku merunku Karola jsem celou seřezal asi na 180cm a ted už má spoustů novych větví asi 80cm kdy ji mám proříznout až příští léto.Díky

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 3.83 (?), 5.9.2009 21:54

Tak s tím Bergeronem a jeho odolností vůči mrazu bych byl velmi opatrný.Pouze stromek této odrůdy mi cca v 230 m.n.m. vymrznul a na jaře obrazil pouze na pár dní.Pak konec.  Ostatní odrůdy bez problémů.Podle mých informací jsem nebyl zdaleka sám.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 26.35 (?), 6.9.2009 8:44

Ja měl doma velkopavlovickou a ted po 23 letech jsem ji musel porazit ale byl jsem sní spokojený.Akorát v květnu když kvetla a přišel mrazík tak potom květy opadaly tak mě ted poradili bergeron.Ještě mám karolu a ta je asi 15 roků větve udělal jsem omlazení hluboké a chytla se a má spoustú větví novych asi 1m dlouhé.Kdy je mám sestříhnout ktery necham a ktery ne na jaře.A jakou odrudu by jste mě doporučil.Mám si koupit zase velkopavlovickou.Připravil jsem už diry na dvě merunky asi 1x1m a dospodu jsem dal hnuj a zase zahrnul hlinou aby do díry nikdo nespadl je to tak dobře.Děkuji za radu.Láda

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
host - 26.35 (?), 6.9.2009 8:58

Ještě jsem zapoměl do předchozího příspěvku napsat jaky odrudy u nás mají Harcot, Karola, Veecot, Goldrich, Velkopavlovicka a Bergeron ty všechny jsou roubované na švestce.Tak kterou odrudu múžete mě poradit.Já myslel bergeron pozdní ale ted už nevím když vám taky nešla

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
Maty - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (976) - 97.44 (?), 6.9.2009 12:14

Mě na severní moravě hezky jede Veecot, pravidelně rodí a vypadá zdravě. 
Martin

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 64.231 (?), 6.9.2009 16:13

Bergeron je v květu, v plůdcích i ve dřevě o dost odolnější proti mrazu než Madarská nebo Velkopavlovická apod. Viděl jsem ho dobře plodit i v 500 m n.m. To, že v zimě uhyne stromek, neznamená, že to bylo nedostatečnou odolností vůči mrazu. Mohlo to být méně vhodnou podnoží na daném stanovišti (dlouhá míza a nevyzrálé větve na myrobalánu) nebo i jinými příčinami. Bergeronu se však vyčítá, že není tak odolný na šarku švestek, jako např. Veharda, která je taky velmi mrazuvzdorná a později kvete. Pokud jde o mrazuvzdornost, velmi odolná je Leala a některé další lednické odrůdy, začínající na Le.

Mimmo

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 26.35 (?), 6.9.2009 16:47

Harcot, Karola, Veecot, Goldrych a Bergeron i Velkopavlovická.To jsou odrudy ktery u nás mají.Tak potřebuji poradit kterou.Všichni jsou roubované na švestce.Tak by měli byt odolnější vůči nemocem nebo ne.Chtěli by jsme pozdní odrudu a poloranou odrudu.Děkuji Láda

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 3.83 (?), 6.9.2009 20:30

Ano, to vymrznutí Bergeronu ve dřevě mohlo být podnoží, v okolí to byl pravidelný jev. Na té švestkové podnoži to zkuste.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Propojení dvou topení17.3.2024
Propojení dvou topení16.3.2024
Zapalování Husqvarna 40 nehází jiskru13.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika