Poraďte o roubování meruňky



host - 227.225 (?)
5.4.2008 0:02

Paní Jitko, nebojte se stříhat meruňku. Zpravidla se větší zásahy dělají po sklizení úrody a ty kosmetické úpravy po celý rok. Ať jso to zaschlé větve nebo prosvětlení korunky. A hlavu vzhůru, ne každá meruňka pří prasknutí kmene trpí klejotokem. Pokud nevěříte, pořídím foto více než 80-ti leté meruňky, kde prasklina je neošetřena 25 let. Přitom pravidelně rodí. Velkou roli hraje vhodné místo. radostnazahrade@seznam.cz 

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
Jitulina - (7) - 76.220 (?), 3.4.2008 11:28, zobrazeno: 10337x

Dobrý den, mám dotaz, není pozdě na roubování meruňky? Můj tchán po mě chce rouby z tříleté meruňky. Kdy je můžu odříznout? Můžeme to nechat až na dobu, kdy budeme provádět za květu normální (ještě vlastně výchovný) řez? Ujmou se mu ještě? On je chtěl po mě už na podzim, ale já se bála, abychom neublížili mojí meruňce, když všude čtu, že se má řezat nejlépe v době květu (aby pak netrpěla klejotokem). Prosím poraďte, máme zahradu teprve půl roku, koupila jsem si i příručky ohledně meruňek, ale tohle jsem prostě nikde nenašla...

Jitka P.

Adresa příspěvku
Připojit reakci
   
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 85.27 (?), 3.4.2008 14:05

Na roubování meruněk pozdě není, na roubování za kůru je dokonce mnohde ještě brzo. Na odběr roubů, ale dle mého, možná pozdě je. Pokud nejsou narašené, dají se vzít a ihned naroubovat kopulací. S nejistým výsledkem ovšem. V žádném případě bych s odběrem roubů nečekal do květu. Vyrašené pupeny na letorostech roub prakticky znehodnotí.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
Jitulina - (7) - 76.220 (?), 3.4.2008 17:59

Dobře, pane Vysloužile, děkuji za odpověď. To ze mě tchán asi nebude mít velkou radost...  Takže nejlépe je odebírat rouby v zimě? Ale co na to ta moje meruňka, neublíží jí to? (Co klejotok?)

Jitka P.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 100.5 (?), 3.4.2008 21:27

Tož rouby se obvykle neberou z čerstvě zasazeného stromku. Těch pár výhonů odstřižených z většího stromku v zimě dřevině jistě neublíží. Nakonec ani tomu mladému. Jistě, za vegetace se rány hojí lépe, ale rouby jsou jednoleté,  takže žádný problém.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 76.220 (?), 3.4.2008 21:46

Nu dobrá, děkuji tedy za rady, ještě to zkusíme a uvidíme...

Jitka P.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
host - 227.225 (?), 5.4.2008 0:02

Paní Jitko, nebojte se stříhat meruňku. Zpravidla se větší zásahy dělají po sklizení úrody a ty kosmetické úpravy po celý rok. Ať jso to zaschlé větve nebo prosvětlení korunky. A hlavu vzhůru, ne každá meruňka pří prasknutí kmene trpí klejotokem. Pokud nevěříte, pořídím foto více než 80-ti leté meruňky, kde prasklina je neošetřena 25 let. Přitom pravidelně rodí. Velkou roli hraje vhodné místo. radostnazahrade@seznam.cz 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 168.167 (?), 14.4.2008 9:03

Letos jsem se začal učit roubovat. Vzhledem k tomu, že jsem neměl žádné připravené rouby, řezal jsem narašené rouby těsně před roubováním. Možná jsem měl začátečnické štěstí, vypadá to že meruňky se chytly všechny.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
Jitulina - (7) - 76.220 (?), 17.4.2008 22:22

Děkuji za rady, tchán to vyřešil: koupil si nový stromek meruňky... Asi se naštval...

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Ako očistiť zalakované časti?14.4.2024
Cesta z litého betonu13.4.2024
Motorova pila stihl 02813.4.2024
Kouří do místnosti12.4.2024
Ventilátor na krbová kamna12.4.2024
Motorova pila stihl 02812.4.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika