Ovocné stěny z meruňky



Maty - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (976) - 97.44 (?)
2.1.2010 17:15

Nevím, jestli je to dobrý nápad. Meruňky jsou dosti vzrůstné stromy, které po vytvarování koruny a vstupu stromu do plodnosti nemají moc rády řez (nebezpečí klejotoku). Na ovocnou stěnu je asi nejvhodnější jabloň. 
Martin

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
host - 59.40 (?), 2.1.2010 14:25, zobrazeno: 10900x

Dobrý den,

 chtěla bych se zeptat, zda má někdo zkušenosti z ovocnou stěnou u meruněk. Jake podnože a tvaru (zakrsek, špičák)na tuto ovocnou stěnu a jake typy ovocných stěn jsou nejlepší? Má někdo zkušenosti at mi prosim poradi, jake odrudy pro ovocné stěny.  Moc děkuji za radu. Na jare bych si chtěla ovocnou stěnu z meruňěk založit. Nadmořská výška 250 m.n.m. jihovýchodní Morava.

Děkuji za radku.

Rožková

Adresa příspěvku
Připojit reakci
   
Milan Boštička - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (165) - 119.49 (?), 2.1.2010 17:09

Dobrý den. Jsem velkým příznivcem ovocných stěn, dle mého názoru si však myslím, že vzhledem k Vaší vhodné poloze by bylo lepší držet se výsadby klasické.(u meruněk a broskvoní)

Pěstování meruněk a broskvoní ve tvaru ovocné stěny je výhodné zejména tam, kde hrozí nebezpečí velkých jarních mrazíků. Stěny se snadno před těmito mrazíky zakryjí. Další výhodou je snadné ošetření a sklizeň. U broskvoní jsem používal běžné podnože, u meruněk méně vzrůstné určené pro slivoně. Velkým problémem u tohoto způsobu je krátkověkost a zejména monilioza. Tam kde napadenou větev z důvodu této choroby uříznete nezapěstujete (nebo velmi obtížně) novou. Není to jako u jabloní. Pokud se přesto rozhodnete, doporučuji vést výsadbu jako velmi štíhlé vřeteno, ponechat všechny výhony rašící z terminálu, které vhodně zakracujeme v kombinaci s ohýbáním. Rovněž je třeba neopomenout včasné postupné zmlazování a to již po třetím roce výsadby. Pokud však nemáte za sebou metodu pěstování jabloní ve tvaru stěny a to po praktické stránce, pak má rada zní " do stěn z broskvoní a meruněk se zatím nepouštějte.

           S pozdravem Milan Boštička

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 59.40 (?), 3.1.2010 9:57

Moc děkuji za radu. Ja jsem omezena prostorem a místo na meruňky mám pouze u plotu, chtěla bych si 3 druhy nasadit podel plotu. Na zahrade uz mam ctvrtym rokem Leskoru a te se dari bajecne. Loni mela 45 plodu uzasne chuti a take jednu meruňsku jsem si nasadila do květinace na terasu (květinac 100l), tak uvidim, jak se teto bude darit.

Píšete, že problem u ovocnych sten merunek je kratkovekost. Jak dlouho asi meruňky budou plodit? 10 let nebo vice?

Moc dekuji.

Rožková

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
Maty - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (976) - 97.44 (?), 2.1.2010 17:15

Nevím, jestli je to dobrý nápad. Meruňky jsou dosti vzrůstné stromy, které po vytvarování koruny a vstupu stromu do plodnosti nemají moc rády řez (nebezpečí klejotoku). Na ovocnou stěnu je asi nejvhodnější jabloň. 
Martin

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Cesta z litého betonu18.4.2024
Husqvarna 36. - zapalování17.4.2024
Ako očistiť zalakované časti?14.4.2024
Cesta z litého betonu13.4.2024
Motorova pila stihl 02813.4.2024
Kouří do místnosti12.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika